Do extraligy postoupili kladenští Rytíři, rysi čtrnáctí
Novinky
Finálovým soubojem mezi Kladnem a Jihlavou skončil letošní ročník Chance ligy. Do nejvyšší soutěže postoupilo Kladno, směrem dolů neputoval nikdo, i letos to byla sezona nesestupová.

Na tuhle prvoligovou sezonu budou možná nejvíce vzpomínat pouze hokejisté Kladna. Těm se po roční pauze podařil vybojovat návrat mezi extraligovou elitu. Pro ostatní celky to byla sezona spíš taková pochmurná. Kvůli koronavirové pandemii se hrálo před prázdnými tribunami, a to i v bojích play off. Vlastně až na poslední (rozhodující) střetnutí mezi Kladnem a Jihlavou mohlo přijít 250 diváků, kteří ale museli dodržovat přísná hygienická pravidla. Dvě utkání byla nakonec kontumována. Šlo o duel 1. kola mezi Přerovem a Vrchlabím (2:3 sn), kdy kontumační výhra byla nakonec připsána nováčkovi soutěže. A důvod? Pardubice postoupily brankáře Ondřeje Kacetla na hostování do Brna s tím, že si do hostovacích lístků přímo zanesly, že další postoupení hráče ze strany Brna do nižší soutěže může být, ale jen s výjimkou nastoupení do utkání proti Vrchlabí, které je právě farmou Pardubic. Druhé kontumované střetnutí pak přišlo ve 23. kole a šlo o zápas mezi Třebíčí a Sokolovem (4:2). Tady bylo utkání kontumováno ve prospěch celku z Vyšočiny, jelikož hostující obránce Jan Pohl nastoupil neoprávněně (při součtu 40 bodů z osobních trestů a trestů do konce utkání, měl Pohl automatický zákaz startu v jednom utkání).

Snímky: Roman Mareš (Rytíři Kladno)

FINÁLE NABÍDLO DRAMATICKOU PODÍVANOU

Už to chvíli vypadalo, že blíže postupu do nejvyšší soutěže mají hokejisté jihlavské Dukly. Těm ale z celé finálové série nevyšla jedna třetina, a to právě v rozhodujícím, sedmém, střetnutí. Tu Jihlavští prohráli 1:4, Rytíři pak už své vedení nepustili. Takovou zajímavostí tohoto souboje je fakt, že v prvních šesti zápasech se pokaždé z výhry radoval hostující celek. Pořekadlo „Můj dům, můj hrad“ platilo až v tom posledním duelu, který Rytíři vyhráli 5:2. Jágr s Plekancem se tak vrací do extraligové soutěže po jednom roce. Stříbro získala Dukla Jihlava, bronz pak vybojovali Valaši ze Vsetína.

Foto: Markéta Křížová (HC Dukla Jihlava)

NOVÁČEK VELKÝM PŘEKVAPENÍM

Asi málokdo očekával, že se hokejisté Vrchlabí, kteří se do první ligy vrátili po dlouhých devíti sezonách, usadí hned od počátku v popředí tabulky. Základní část dokonce Stadion zakončil na 4. místě, čímž si Vrchlabští vybojovali přímou účast ve čtvrtfinále play off. V něm narazili na Vsetín, se kterým prohráli v sérii na čtyři vítězná utkání 2:4. Naopak velkým zklamáním pro mnohé hokejové odborníky byly výsledky Havířova a nečekaně také i našeho celku. Konečné 13. místo pro rivala z Havířova a 14. místo pro náš tým, to není umístění, se kterým obě organizace mohly být po skončení sezony spokojeny. To Trhači z Kadaně mohli opět kvitovat, že ani letošní sezona nebyla sestupová. Vždyť mužstvo ze severozápadu Čech okupuje poslední pozici Chance ligy čtvrtou sezonu v řadě.

Zdroj: AVLH

STATISTIKY LETOŠNÍ SEZONY

Po skončení základní části byli vyhlášeni nejlepší hokejisté letošní prvoligové sezony. Nejproduktivnějším hráčem se stal Matěj Beran z Litoměřic, který zaznamenal 52 kanadských bodů (17+35), nejlepším střelcem je pak s 25 góly třebíčský forvard Ladislav Bittner, nejproduktivnějším obráncem se s 32 body stal Jakub Husa, který působil v dresu nováčka soutěže z Kolína. Chance liga vyhodnotila také i nejproduktivnějšího juniora, tedy kategorii, kterou před pár lety ovládli frýdecko-místečtí útočníci Jan Hladonik (sezona 2018/19), či Lukáš Jašek (2016/17). Letos byl s jednadvaceti body nejproduktivnější Michal Gut ze Sokolova. Ve statistice +/- bodech si prvenství vybojoval kladenský obránce Zachary Frye. Mezi gólmany pak dominoval vsetínský čaroděj David Gába, který si udržel solidní průměr 92,20 %.