Bývalý gólman brněnské Komety či druholigového Hodonína se tak rázem na pár dnů ocitl po boku Zdeňka Orcta, Ondřeje Pavelce či Lukáše Mensatora. Jaká byla jeho úloha a jak vůbec takový kemp talentovaných brankářů probíhá, tak přesně na tohle jsme se Jana Švaříčka v rozhovoru zeptali.
Honzo, před nedávnem jsi jako trenér brankářů absolvoval tréninkový kemp talentovaných mladých gólmanů. Jak ses vůbec k této práci dostal?
Tak od sezony 2012/13 jsem začal trénovat v Alps Hockey League brankáře prvního mužstva a všech mládežnických kategorií. O dvě sezony později pak přišel k prvnímu týmu nový hlavní trenér (Luděk Bukač jr., pozn. red.). Naši spolupráci při tréninku brankářů hodnotil velmi pozitivně, a tak se mě zeptal, zda bych neměl zájem spolupracovat s brankářskou školou ČSLH v čele s hlavním trenérem Radkem Tothem. Za pár dní jsem tedy nasedl do auta a jel asi 900 km na jednodenní kemp brankářů, který se konal ve Studénce. Názorově na chytání jsme se shodli a já byl nadšený, že se konečně u nás v republice opravdu tvoří česká brankářská škola. Chtěl jsem být u toho a byl jsem rád, že je zájem i o mé služby, poznatky a znalosti. A tak vznikla dnes již dlouholetá spolupráce.
Můžeš prozradit, co bylo tvou pracovní náplní? Čemu ses během kempu věnoval?
Mojí hlavní náplní je vždy trénink na ledě, pak sledování detailů chytání, rozbor u videa, předávání zkušeností, následná diskuze, a to jak s brankáři, tak i s ostatními trenéry na kempu.
Mladým gólmanům jste předávali nabyté zkušenosti, ale předpokládám, že kemp obohatil zkušenostmi i tebe samotného?
Musím předně říct, že se jako každý rok sjelo na kemp velmi kvalitní trenérské obsazení, což je pro všechny, co tam byli, ohromně přínosné. S trenéry máš možnost konzultovat různé herní situace, dovednosti, osobní zkušenosti, trendy, sjednocujeme cestu a tu poté předáváme dál, brankářům. Jsem přesvědčený, že je to skvělý program, který obohacuje nejen samotné gólmany, ale i trenéry.
Kempu se zúčastnil i renomovaný kanadský kouč Larry Sadler. Jaká byla vůbec s ním spolupráce?
Larry Sadler se věnuje trénování brankářů čtyřicet let. Trénoval gólmany například v Kanadě, USA, Finsku, Švédsku, Itálii, nebo i v Rumunsku. Larry byl přítomen na kempu pár dnů i v loňském roce, letos s námi absolvoval celý týdenní blok. S některými věcmi jsem se s ním plně ztotožňoval, u jiných naopak probíhala horlivá výměna názorů. I přesto byla ta spolupráce velmi dobrá a každý pohled na brankářské řemeslo je vždy přínosem.
Jak často měli kluci tréninky a na co nejvíce byly zaměřené?
Kemp byl rozdělený na dvě brankářské skupiny, starší a mladší. Každá ta skupina měla vždy dopolední fázi, kdy byl off ice trénink a samozřejmě i trénink na ledě. Poté následoval oběd, polední klid a opět off ice trénink a trénink na ledě. Co se týče zaměření, tak bylo ve větším spektru. Ať už práce s holí, aktivní práce paží, trpělivost v brankářském postavení, správné postavení na osu kotouče, dále pak herní situace v těsné, středně těsné, střední zóně, zabrankovém prostoru, či v neposlední řadě byl kladen důraz na čtení herních situací a spoustu dalších dovedností.
V době, kdy ty sám jsi byl mladým gólmanem, tak takovéto kempy vůbec nebyly. V čem vidíš největší přínos takových akcí pro mladé talentované kluky?
Tak obrovská výhoda pro tyto kluky je získání informací o dovednostech a herních činnostech, na které se mají zaměřit a zdokonalit pak ve svém mateřském klubu. Poté už záleží jen na nich, jak si tyto rady vezmou k srdci a kdo a jak s nimi bude pracovat. Další obrovské plus je, že se kluci vidí navzájem a mohou v soutěžním duchu chtít takzvaně přechytat svého konkurenta, či od starších šikovnějších kluků se také různé věci přiučit.
Tvá účast na kempu je rovněž odměnou, že se i v prvoligovém Frýdku-Místku pracuje s brankáři na velmi dobré úrovni. Kteří gólmani ti už vlastně prošli, jak se říká, rukama?
Ve Frýdku-Místku začínám působit již čtvrtou sezonu a za tu dobu se zde vystřídala celá škála velmi kvalitních brankářů. S výčtem můžeme začít u dvou mladých talentů Nicka Malíka (dnes chytá v KooKoo ve Finsku) a Tomáše Suchánka (Tri City Americans – WHL), kteří odvedli pro klub dobrou práci. Poté jsem měl tu čest pracovat s Peterem Hamerlíkem, Lukášem Danečkem, Jakubem Štěpánkem, Ondřejem Raszkou, Petrem Kváčou, Ondřejem Kacetlem, Davidem Honzíkem a dalšími mladšími brankáři.
SOUPISKA BRANKÁŘSKÉHO KEMPU
U20 - Pavel Čajan (Kitchener, OHL), Jakub Málek (Vsetín), Michal Postava (Přerov).
U19 - Daniel Král (Liberec), Tomáš Suchánek (Třinec), Oliver Šatný (Mladá Boleslav), Patrik Hamrla (Karlovy Vary), Lukáš Klika (Litoměřice).
U18 - Štěpán Vopravil (Liberec), Štěpán Maleček (České Budějovice), Michael Schnattinger (Kometa Brno), Jan Špunar (Olomouc), Mario Žalčík (Jyväskylä, Finsko), Ondřej Bizoň (Ilves Tampere, Finsko), Jan Lokajíček (Plzeň).
U17 - Michael Hrabal (Sparta Praha), David Cinka (České Budějovice), Jan Kasal (Hradec Králové), Lukáš Matěcha (Pardubice), Daniel Jansa (Plzeň), Jan Kavan (Kometa Brno), Adam Dybal (Karlovy Vary), Tomáš Málek (Zlín), David Brodecký (Curych, Švýcarsko), David Hora (Mladá Boleslav).
REALIZAČNÍ TÝM:
Trenéři brankářů: Radek Toth, Zdeněk Orct, Martin Láska, Jaroslav Kameš, Ondřej Pavelec, Miroslav Brož, Benjamin Sequens, Václav Fürbacher, Lukáš Mensator, Jiří Sklenář, Vratislav Vajner, Rostislav Košárek, David Kovářík, Martin Falter, Jiří Černoch, Stanislav Hrubec, Radim Žižka, Václav Pipek, Michal Mařík, Jan Švaříček.
Lékař: MUDr. Vojtěch Třebický.
Kustodi: František Ptáček, Jaroslav Hamza.
Narozen:4. února 1987
Hráčská kariéra: Ytong Brno, HC Zlín, Kometa Brno, Ytong Brno, HC Kometa Brno, BK Mladá Boleslav, SHK Hodonín, HC Veverská Bitýška
Trenérská kariéra: Neumarkt/Egna (Itálie – AlpsHL), HC Frýdek-Místek mládež, HC Frýdek-Místek A tým
Snímky: Karel Švec a Ronald Hansel