Hokejové vzpomínky (3): Vracíme se opět do druhé ligy
Novinky
V našich hokejových vzpomínkách opět pokračujeme. Tentokráte se vrátíme do doby, kdy jsme dokázali ovládnout barážovou skupinu a po pěti letech si opět vybojovali právo účasti ve druhé hokejové lize.

V minulém vzpomínání (odkaz ZDE) jsme si připomněli chvíle před samotnou baráží, kdy jsme se po pěti letech stali vítězi Krajské ligy. To však ještě kýžený postup o soutěž výše neznamenalo. Svěřenci trenéra Tomáše Špačka museli ještě úspěšně projít baráží, ve které nás čekala mužstva jako HC Uherské Hradiště a HC Moravské Budějovice.

V té době se více šancí dávalo mužstvu ze Slovácka. Družina, která se stala jasným lídrem spojeného přeboru Olomouckého, Zlínského a Jihomoravského kraje. „Chceme postoupit,“ hlásil tehdy zcela odhodlaně trenér hradišťských Petr Sakrajda. „Ani jeden z týmů nemá předem nic vyhrané. Moravské Budějovice nás v základní části dvakrát porazily a mají silné a bruslařsky velice zdatné mužstvo. Když ale budeme hrát dobře zezadu, máme šanci. To Frýdek-Místek je pro nás velkou neznámou. Mluvil jsem ale s manažerem Karviné, takže o soupeři nějaké poznatky mám. Frýdek by měl být zhruba na naší úrovni. Ve svém středu má velmi dobré tři útočníky a jednoho obránce. Slabinou by naopak měl být gólman,“ dodal Sakrajda.

Žihadlům jsme se statečně ubránili

Ke svému prvnímu kvalifikačnímu utkání o postup do II. ligy nastoupili hokejisté Frýdku-Místku na ledě Moravských Budějovic. Do zápasu, který začal pro výpadek elektrického proudu o pár minut později (proč tomu tak bylo, na to si jistě chlapci s realizačním týmem po letech s úsměvem vzpomenou, dokonce i ty zapomenuté hodinky se nakonec našly), nastoupila obě mužstva s vervou. Jak domácí, tak i hosté, čekali, co předvede jejich soupeř. Hned druhá střela v podání Wlaky se ujala a v čase 4:00 šli hosté do vedení – 0:1. Domácí borci se snažili odpovědět, v cestě za jejich úspěchem jim však stál pozorný gólman Urbánek. V polovině 7. minuty hráli hosté poprvé v oslabení a domácí Topol po přesné nahrávce Dusíka a Boudného vyrovnal. Za nerozhodného stavu sledovalo téměř vyprodané hlediště vyrovnaný hokej. Domácí dokazovali svou sílu na svém ledě, ale i hosté předváděli hru, na kterou jsou zvyklí. Na začátku 14. minuty se v přesilové hře trefil Zapletal a Frýdečtí opět o gól vedli. Stavem 1:2 skončila také první třetina.

Domácí se i ve druhé dvacetiminutovce nechtěli smířit s jednobrankovou ztrátou, jenže naráželi na skvěle chytajícího ochránce hostující svatyně. Ve 27. minutě vyloučil rozhodčí za podražení hostujícího Ledvoně. Mužstvo ze Slovácka dokazovalo svou velkou sílu hlavně v početní převaze. Tentokráte mu to ale nevyšlo, jelikož na konci 28. minutě zaúřadovala v útočném pásmu dvojice Sztefek – Sluštík a druhý jmenovaný upravil ve vlastním oslabení na 1:3. Domácí se ve druhé části přeci jen dočkali branky, když se ve 31. minutě trefil zkušený Fryauf. Na konci 35. minuty došlo ke střetu Bolka a jednoho z domácích hráčů. Frýdecko-místecký hráč zůstal po tomto souboji ležet na ledě a musela pro něj dorazit záchranná služba, která jej převezla do třebíčské nemocnice. Druhá třetina byla předčasně ukončena a její pokračování přišlo po úpravě ledu. V dohrání zbylých pěti minut druhé třetiny se již skóre nezměnilo.

Vstup do závěrečné třetiny vyšel lépe hostům, když se po 42 vteřinách trefil přesně Novák. V těchto chvílích patří velké absolutorium brankáři Urbánkovi, který přiváděl domácí hráče místy až k zoufalství. Devět minut před koncem ujel domácí obraně Sluštík, kterého následně nedovoleně zastavil budějovický Boudný. Hlavní rozhodčí zápasu s nařízením trestného střílení ani chvíli nezaváhal. Sám faulovaný hráč se ujal následné exekuce, jenže domácího brankáře Pekárka nepřekonal. Rozhodnutí přišlo v poslední minutě, kdy domácí kouč odvolal brankáře a Kopáč střelou do odkryté branky pečetil vítězství Frýdku-Místku v poměru 5:2.

Hosté tak úspěšně zvládli vstup do barážových bojů, když po vyrovnaném utkání zvítězili rozdílem tří branek. Zranění Bolka se naštěstí neukázalo jako vážné, takže dlouhá cesta domů příjemně utíkala.

HC MORAVSKÉ BUDĚJOVICE – HC FRÝDEK-MÍSTEK 2:5 (1:2, 1:1, 0:2)
Branky:
7. Topol (Boudný, R. Dusík), 31. Fryauf (Barvíř, Topol) - 5. Wlaka (Krutil), 14. Zapletal (Sluštík), 28. Sluštík (Sztefek), 41. Novák (Zapletal, Merta), 59. Kopáč (Sluštík, Trubka). Vyloučení: 8:12, navíc Zapletal a Sluštík (oba FM) 10 minut, využití: 2:2, v oslabení: 0:1, diváci: 628.
Frýdek-Místek:
Urbánek - Novák, Sýkora, Trubka, Ledvoň, Krutil, Bolek, Janečka, Zapletal, Sluštík, Merta, Čára, Sztefek, Křivák, Kameník, Kopáč, Wlaka, Štochl, Pastorek. Trenér: Tomáš Špaček.

Po druhé výhře jsme se přiblížili postupu

Naši hráči na úvod kvalifikace vyloupili Moravské Budějovice, a jelikož Hradišťané následně prohráli se Žihadly, dával duel na Slovácku rázem jiný rozměr.

Domácí začali s velkou chutí a zatlačili náš tým do jeho obranného pásma. Dobrý pohyb Hradišťanů dělal Frýdku potíže, v jejich brance si ale výborně počínal Urbánek, který pochytal všechny šance domácích. Slezané se k ohrožení Valovy svatyně dostávali jen velmi sporadicky, přesto se dostali do vedení, když Wlaka využil ve 13. minutě početní výhodu. Druhá třetina jako by byla přesným obrazem té první. Domácí nadále bušili do pozorného Urbánka a hosté znovu z ojedinělého útoku uhodili – 0:2. „Tentokráte to bylo o proměňování šancí. Kluci hráli výborně, jen jsme prostě nedávali góly,“ litoval tehdy hradišťský trenér Petr Sakrajda, kterého hodně mrzela neproměněná přesilovka pět na tři. „Kdybychom dali kontaktní gól, soupeř by se sesypal. Jenže na kdyby se nehraje,“ dodal starou pravdu.

Třetí část zápasu přinesla gólovou podívanou, kdy jsme si za rozhodnutého stavu 1:5 dovolili o malé korigování ze strany našeho soupeře. Výhrou 6:3 jsme se ale přiblížili k vysněnému postupu.

HC UHERSKÉ HRADIŠTĚ – HC FRÝDEK-MÍSTEK 3:6 (0:1, 0:1, 3:4)
Branky:
45. Andrýsek, 54. Oslzla, 60. Kotačka - 13. Wlaka, 26. Křivák, 41. Merta, 46. Čára, 48. Sluštík, 58. Kopáč.

Byl to boj, ale můžeme slavit postup

Domácí kouč Tomáš Špaček mohl v důležitém zápase počítat také s uzdraveným Říhoškem a rovněž i s Bolkem, který zápas v Moravských Budějovicích nedohrál kvůli otřesu mozku. Utkání by se dalo rozdělit na tři části. V té první jasně vévodili domácí hokejisté, v prostřední zase udávali tempo hry hosté atřetí třetina byla naprosto vyrovnaná.

Před vysokou návštěvou (do haly si našlo cestu okolo dvou tisícovek fanoušků) chtěli naši hokejisté uhrát minimálně remízu, která by jim s předstihem zajistila účast v příštím ročníku II. ligy. Na konci 8. minuty si usedl na trestnou lavici domácí Krutil. Hosté zatlačili domácí „Slezan“ před jejich branku, ale gólman Urbánek opět prokazoval výbornou formu. Přesně se skončením Krutilova trestu našel Sluštík volného Čáru a ten střelou do zcela opuštěné hostující branky poprvé rozjásal publikum ve Víceúčelové sportovní hale. Na časomíře uběhly další vteřiny a hostující hrstka příznivců zkoprněla podruhé. To totiž Zapletal našel skulinku mezi betony budějovického brankáře a fanoušci v hale začali pomalu oslavovat vytoužený cíl. Hosté se ale s nepříznivým vývojem srovnali velice brzy. Ve 13. minutě našel exligový Cihlář volného Barvíře a ten střelou k pravé tyči snížil na rozdíl jediné branky. Více toho již hokejisté v úvodní třetině nestihli.

V průběhu přestávky mezi první a druhou třetinou předvedli divákům své hráčské umění hráči 3. třídy, kteří po pětiminutovém představení sklidili velký potlesk a aplaus. Ve druhé třetině se utkání lámalo. Ve 30. minutě totiž hostující Prkna vyrovnal a svěřenci Milana Chalupy rázem ožili. Žihadla, jak si Jihomoravané přezdívají, začala mít více ze hry, jenže domácí tým statečně tlaku odolával. Kdyby však padla za Urbánkova záda třetí branka, mohlo se střetnutí vyvíjet i jiným směrem.

V závěrečné dvacetiminutovce nechtěl ani jeden ze soupeřů udělat chybu. Rozhodnutí přišlo na konci 44. minuty, kdy se Sluštíkova střela doslova doklouzala za brankovou čáru hostující branky. Za stavu 3:2 se pak frýdecko-místečtí hokejisté více soustředili na obrannou hru, což se jim i s pomocí brankáře Urbánka dařilo. V závěru střetnutí dostali hosté z Moravských Budějovic výhodu dvouminutové přesilovky pět na tři. Slezanští zahráli toto oslabení naprosto bezchybně a svého soupeře v podstatě nepustili do žádné vyložené šance. To byl povel pro rozradostněné frýdecko-místecké fanoušky, kteří již tušili, že po dlouhých pěti letech bude Frýdek-Místek opět druholigový.

HC FRÝDEK-MÍSTEK – HC MORAVSKÉ BUDĚJOVICE 3:2 (2:1, 0:1, 1:0)
Branky:
10. Čára (Sluštík), 12. Zapletal (Merta, Novák), 44. Sluštík (Zapletal, Merta) - 13. Barvíř (Cihlář, Fryuaf), 30. Prkna (Cihlář, Ščepka). Vyloučení: 8:10, bez využití, diváci: 1617.
Urbánek - Novák, Sýkora, Trubka, Měkýš, Bojda, Krutil, Bolek, Janečka, Zapletal, Sluštík, Merta, Čára, Sztefek, Křivák, Kameník, Kopáč, Wlaka, Říhošek, Kapel. Trenér: Tomáš Špaček.

Trenér Tomáš Špaček: Splnil se mi předsezónní cíl

Hokejisty Frýdku-Místku vedl postupové sezoně jako trenér Tomáš Špaček. Ani on sám před zahájením soutěže tehdy nevěřil, že zažije s týmem slastný pocit docela dobře zaplněné haly a nadšeně bouřících fanoušků. Hokejisté totiž do města rozdělené řekou Ostravicí vrátili po pěti letech II. hokejovou ligu.

Říká se, že poslední krok bývá nejtěžší. Jak je to ve vašem případě?

Musím uznat, že na té frázovité větě je něco pravdou. Už jsem se podobné větě smál, když Slávisté jeli hrát do Plzně. Nakonec jsme takový poslední krok zažili sami. Na klucích ale bylo poznat, že byli hodně nervózní. Oni strašně moc chtěli před těmi lidmi uspět, o to je to zase svazující.

S jakými plány jste vlastně do letošní sezony šli?

Naše hokejové vedení nám žádný cíl před sezonou nestanovilo. Mým osobním cílem bylo, aby na konci sezony přišlo do naší velké haly co nejvíce fanoušků a my jim mohli předvést dobrý hokej. Myslím si, že tenhle můj tajný cíl se nám podařilo naplnit.

V mužstvu Moravských Budějovic hráli hokejisté, kteří měli zkušenosti z extraligy nebo první ligy. Těší vás úspěch o to více, že jste jej dosáhli s převážně vlastními odchovanci?

Určitě. My nemáme tak kvalitní tým, jako měl náš soupeř. Oni navíc hráli u nás o třídu lépe, než u sebe doma. Kluci ale na ledě dokázali prodat své umění. Celou soutěž odtáhli srdíčkem a to rozhodlo.

Na co jste myslel během druhé třetiny, kdy soupeř vyrovnal a začal mít dokonce navrch?

V hlavě se mi promítla celá sezona. Když jsem šel po druhé třetině za hráči do kabiny, tak jsem přemýšlel, co jim vlastně povím. Řekl jsem jim, aby v té poslední třetině na ledě prodali celou odehranou sezonu, aby zkrátka na ledě nechali vše a zápas nakonec vyhráli. Díky jejich přístupu se k nám přiklonilo i to štěstíčko a naštěstí jsme duel se Žihadly vyhráli.

Kdy jste začal věřit ve fakt, že postup už Frýdek-Místek nemine?

Bylo to asi až za stavu 3:2, ale velmi smíšené pocity jsem měl ve chvíli, kdy nás rozhodčí v závěru utkání poslal do třech. Kluci to oslabení ale odehráli moc dobře, tehdy jsem už začal věřit, že to nepustíme.

Po utkání jste měl v šatně ke svým hráčům proslov. Můžete prozradit, co jste svým svěřencům řekl?

Poděkoval jsem jim za maximální bojovnost a vůli, že dokázali v tak důležitém utkání zvítězit, a že to, co jsme budovali celou sezonu, tak to v té třetí třetině uměli prodat.

Jak a kde probíhaly oslavy?

Budete se možná divit, ale oslavy neproběhly. Taková větší euforie byla po utkání s Karvinou. Baráž už byla pro nás taková nadstavba. Pokud ale oslavy budou, tak určitě až po utkání s Uherským Hradištěm a během víkendu.

Na závěr baráže vás čeká ještě poslední utkání s Uherským Hradištěm. Postup je sice v kapse, ale na co byste nalákal diváky do haly?

Myslím si, že výkon s Moravskými Budějovicemi musel diváky pobavit a my chceme proti Hradišti nastoupit v co nejsilnějším složení. Chceme, aby se oko frýdecko-místeckého diváka potěšilo dalším vítězstvím.

Co říkáte, že duel s Jihomoravany sledovalo kolem dvou tisíc fanoušků?

Mě osobně se splnil sen, který jsem měl před zahájením sezony. Během utkání jsem tu masu lidí cítil a zavzpomínal jsem si na staré doby, kdy zde do haly takové návštěvy chodily. Nic lepšího jsem si v podstatě nemohl přát.

Máte již v hlavě přípravu na druholigovou sezonu? Jaké budou plány a jak moc se bude muset změnit frýdecko-místecký kádr?

Tak zaprvé já mám ve Frýdku-Místku smlouvu na dobu určitou, takže vůbec nevím, zda zde v nové sezoně ještě budu působit. Co se týče kádru, tak ten má svou kostru, na které se dá stavět. Je to jen o vhodném doplnění mladých kluků a také starších a zkušených borců. V této sezony se ukázalo, že Frýdek má kde sáhnout. Do některých utkání jsme nasazovali zdejší juniory a na tom bych stavěl i v příští sezoně. Ono těch peněz totiž nebude nazbyt, ale vyjadřuji pouze svou osobní vizi.

Na závěr baráže jsme ostudně prohráli

S jistotou postupu do druholigové soutěže jsme na svém ledě přivítali tým z Uherského Hradiště. Hosté navíc k utkání dorazili pouze v jedenácti lidech, trenér Sakrajda tak měl vedle gólmana Oharka k dispozici jen dvě kompletní pětky.

Když se hrstka hostujících hráčů vytrousila před začátkem střetnutí na led, mnoho fanoušků z Frýdku-Místku si myslelo, že ostatní se asi pozapomněli ještě někde v šatně. Hosté k zápasu dorazili jen v jedenácti lidech, kdy v sestavě byli pouze tři obránci, takže útočník Andrýsek se musel v rychlosti převtělit do role bránícího hráče. Svou úlohu však zvládl na výbornou nejen on, ale celé mužstvo ze Slovácka. V úvodu zápasu sice domácí hokejisté začali náporem, ale ani jednu ze dvou nabídnutých přesilovek nevyužili.

V čase 11:36 měl Frýdek opět velkou příležitost k otevření skóre zápasu. Rozhodčí nařídil totiž trestné střílení, jenže Sluštík proti Oharkovi neuspěl. Poté začali úřadovat na ledě hosté. V rychlém sledu se mezi střelce zapsala kompletní první útočná trojice Kotačka, Barák, Novák a Uherské Hradiště rázem vedlo 0:3. „Zatímco v domácím utkání s Frýdkem jsme nemohli dát gól, tentokrát nám tam spadlo prakticky všechno,“ usmíval se jeden ze střelců Martin Barák.

Vyhráno však hradišťské torzo ještě nemělo, domácí se totiž na začátku druhé třetiny přiblížili na rozdíl jediné branky, když se trefili Novák s Bojdou. Jenže v rozmezí od 35. do 39. minuty hosté čtyřmi přesnými zásahy rozhodli o osudu celého utkání. „Rychlé góly domácím definitivně zlomily vaz, od té chvíle už ani nemohli pomýšlet na nějaký úspěch,“ prozradil hostující kouč Petr Sakrajda.

Závěrečná třetina se tak už změnila na povinnou dohrávku. Domácí fanoušci, kterým se výsledek nemohl ani za mák líbit, si alespoň přišli na další čtyři góly, které stanovily konečný výsledek na 4:9. Hokejisté Frýdku-Místku si i přes ostudnou porážku vybojovali zaslouženě postup do II. ligy. „Sezona byla z naší strany úspěšná. Šli jsme do ní s postupnými kroky, nakonec se nám podařil postup. Nyní nás čeká spousta práce se zajištěním financí, tak abychom měli druholigovou soutěž zajištěnou,“ řekl manažér klubu Martin Kurajský. Hosté naopak v kvalifikaci o II. ligu obsadili druhou příčku a stále tak živí šanci zahrát si v příštím ročníku o soutěž výše. „Ze všech stran se ozývá, že má dojít k reorganizaci druhé ligy, jejíž model je naprosto nevyhovující. Tím by se nám mohla pootevřít postupová vrátka. Momentálně je to ale ve fázi jedna paní povídala,“ vysvětlil Petr Sakrajda, trenér HC Uherské Hradiště.

Týmu ze Slovácka vyšel nakonec postup až v dalším roce.

HC FRÝDEK-MÍSTEK – HC UHERSKÉ HRADIŠTĚ 4:9 (0:3, 2:4, 2:2)
Branky: 23. M. Novák, 27. Bojda, 41. a 55. Zapletal – 13., 36. a 45. Kotačka, 35. a 36. Hrabec, 14. Barák, 16. T. Novák, 39. Karpíšek, 51. Kundera.
Frýdek-Místek: Urbánek – Třeštík, Novák, Sýkora, Trubka, Bojda, Krutil, Bolek, Zapletal, Sluštík, Merta, Čára, Sztefek, Křivák, Kameník, Kopáč, Wlaka, Říhošek, Pastorek. Trenér: Tomáš Špaček.

VÝSLEDKY BARÁŽE
Moravské Budějovice – Frýdek-Místek 2:5 (1:2, 1:1, 0:2)
Moravské Budějovice – Uherské Hradiště 6:1 (3:0, 2:0, 1:1)
Uherské Hradiště – Frýdek-Místek 3:6 (0:1, 0:1, 3:4)
Frýdek-Místek – Moravské Budějovice 3:2 (2:1, 0:1, 1:0)
Uherské Hradiště – Moravské Budějovice 5:0 kontumačně (utkání se nehrálo, jelikož Mor. Budějovice nepřijely kvůli viróze a zranění svých klíčových hráčů)
Frýdek-Místek – Uherské Hradiště 4:9 (0:3, 2:4, 2:2)