Filip Komorski před Havířovem: Věřím ve fajn zápas na ledě i na tribunách!
Rozhovory
Už jen letmý pohled na statistiky prozrazuje, že polští hokejisté, kteří letos oblékají dres Frýdku-Místku, jsou jednoznačným plusem a výrazným oživením pro hru týmu z haly Polárka. Aktuálně nejlepším střelcem rysů je s deseti góly FILIP KOMORSKI. Jak se rodákovi z Varšavy v klubu líbí, jak hodnotí úroveň Chance ligy, či jak se těší na sobotní konfrontaci proti Havířovu?

Filipe, z osobního hlediska to je zatím povedená sezona, že? Deset vstřelených gólů je solidní počin.

Individuální statistiky mě těší, ale hlavní je vždy týmový výsledek. V tomto ohledu musíme zabrat a šplhat se v tabulce neustále nahoru. Myslím si, že naše hra vypadá teď daleko lépe, než tomu bylo v úvodu sezony. Je paradoxem, že body získáváme hlavně proti soupeřům z horních pater tabulky a naopak ztrácíme se soupeři, kteří jsou okolo nás. Tyhle ztráty nás mohou mrzet v závěru sezony.

Je to tvoje první zahraniční angažmá. Zdá se, že rozhodnutí opustit polskou ligu bylo správné...

Angažmá v Česku beru jako pozitivní krok v mé kariéře, protože se tady mohu rozvíjet a zlepšovat. Jsem ve Frýdku-Místku velmi spokojený, opravdu se mi v klubu líbí, všichni se k nám chovají přátelsky. Tahle organizace funguje skutečně výborně. Velmi hezky nás přijali také kluci v kabině, máme v týmu parádní atmosféru. 

Máš za sebou více než dvacet zápasů. Jak hodnotíš úroveň druhé nejvyšší české hokejové ligy v kontextu polské extraklasy?

Prakticky všechny týmy jsou velmi vyrovnané, každý zápas je velmi těžký, vždy je třeba pořádně bojovat. V polské lize bylo vždy několik snadnějších soupeřů, což v Chance lize nehrozí. Tady v Česku nemůžete nic vypustit.  Všechny zápasy se hrají ve vysokém tempu, mají vyrovnanou úroveň. Zatímco v Polsku dominují přibližně čtyři týmy, tady je prakticky šestnáct vyrovnaných mužstev. Musel jsem si zvykat na vyšší tempo hry, navíc se hraje víc do těla. Hokejku se tady používá nejen tehdy, když máte puk, ale také v momentě, kdy jste bez kotouče. Je třeba neustále narušovat hru soupeře. Byl to ze začátku nezvyk, protože člověk najednou cítí větší tlak ze strany rivalů.

Velmi dobře vypadá tvoje spolupráce s Alanem Łyszczarczykem. Zatímco ty střílíš góly, on je jedním z nejlepších nahrávačů celé soutěže...

S Alanem se mi hraje výborně, myslím, že oba si spolupráci můžeme pochvalovat. Před příchodem do Frýdku jsme spolu hráli jen v reprezentaci. Myslím si, že na ledě si rozumíme, vyhovíme si. Věřím tomu, že to ale může být ještě daleko lepší.

Frýdek-Místek je partnerským klubem extraligového mistra z Třince. Byl ses na Oceláře už podívat?

Ano, v Třinci jsem už na extralize byl. Pozval nás Aron Chmielewski. Byl jsem na několika zápasech Ocelářů. Musím se přiznat, že se na to hezky kouká. Je to opravdu TOP podívaná, evropská špička.

Nosíš v hlavě sen, zahrát si jednou za Oceláře?

Je jasné, že nějaká přání člověk má. Každý sportovec by chtěl jít výkonnostně nahoru a rozvíjet se. Určitě bych se tomu nebránil, nechtěl bych ale lítat hlavou v oblacích. Zatím chci myslet především na Frýdek-Místek, získávat body a vyhrávat zápasy tady. Prioritou je Frýdek, ale pokud budu mít výsledky, třeba někdy pozvánka do extraligy dorazí.

Jsi členem polské reprezentace. Ta bude příští rok v dubnu hrát mistrovství světa divize 1B doma v Katovicích. Předpokládám, že nominace je tvým cílem...

Ano, tohle je moje meta pro letošní sezonu v reprezentaci. Už jsem s polským nároďákem byl na několika šampionátech, ale ještě nikdy doma v Polsku. Navíc v Katovicích, kde je krásná hala a kde může dorazit několik tisíc diváků. Nominace do reprezentace na tuto vrcholnou akci je mým letošním cílem.

Polský nároďák nedávno hrál přípravný turnaj v Estonsku. Pozvánku dostal Alan Łyszczarczyk, ale na tebe nezbylo místo. Nebylo ti to trošku líto?

Vůbec ne. S koučem polské reprezentace, kterým je Robert Kalaber, se dobře znám, jsme v úzkém kontaktu. Už dopředu nám oznámil nominaci pro nejbližší období a konkrétní tunaje. Sezona je dlouhá a trenér chce dát prostor také mladším hráčům. Mě bude za měsíc třicet let a zcela chápu, že v nároďáku musí dostat občas šanci také mladší kluci, kteří potřebují mezinárodní konfrontaci. Kouč Kalaber byl nedávno na našem domácím utkání s Porubou, mluvili jsme spolu. Vím už dokonce, na který reprezentační kemp budu nominován, a na které soustředění naopak budu mít volno. Jsme v blízkém kontaktu.

Pod nosem aktuálně nosíš parádní knír. Je to v rámci celosvětové akce Movember, která má preventivně upozornit na ryze mužský problém, rakovinu prostaty. Oslovila tě tato kampaň?

Když jsem hrál první sezonu v polské lize, měli jsme v týmu hned šest Kanaďanů. Tehdy poprvé jsem zaregistroval na jejich tváři během listopadu kníry. Kluci mi vysvětlovali, proč Movember vznikl, jaký je původ této bohulibé aktivity. Od roku 2012 tedy každý listopad zapouštím knír, pokaždé má trochu jiný tvar. V Polsku se říká, že se "to robi dla jaj" (v překladu "dělá se to pro koule", ale také v přeneseném významu "pro legraci", poznámka red.). Celý projekt se dělá kvůli prevenci rakoviny prostaty, ale i kvůli upozornění na onkologické nádory obecně.

Manželce se tvůj knírek zamlouvá?

To právě vůbec, ale zcela chápe záměr této akce. Ten jeden měsíc v roce to se mnou musí vydržet. Pokud s knírem budu dávat další góly, tak možná si ho nechám trochu déle (směje se).

V sobotu vás doma čeká speciální duel proti Havířovu. Na zápas dorazí také polští fanoušci. Jak se na slezské derby těšíš?

Jsme moc vděční, že frýdecko-místecký klub přišel s touto myšlenkou a nápadem, aby dorazili polští fanoušci. Ti sice znají českou extraligu, protože mnozí už dlouhé roky jezdí do Třince či Vítkovic. Myslím ale, že Chance ligu moc neznají a tahle soutěž má také svou kvalitu. Navíc uvidí útulný frýdecko-místecký stadion. Poznají místní skvělé příznivce, kteří výborně fandí. Mohou na vlastní kůži zažít atmosféru na českém hokeji, napít se českého piva, ochutnat zdejší pokrmy. Srdečně zvu ale také české fanoušky, kteří naopak mohou polským fandům ukázat, jak podporovat svůj tým. Věřím, že to bude fajn zápas na ledě i na tribunách!