Vojta Mokry vyčaroval v Edenu dva body
Ani 56 střeleckých pokusů nestačilo hokejistům Slavie k tomu, aby rysům vrátili porážku z prvního vzájemného měření sil. Brankář Mokry byl překonán pouze jednou, což nakonec znamenalo těsné vítězství našeho celku po nájezdech.
21., středa 16.11.2022, ZS Eden
1:2sn
0:1, 1:0, 0:0 - 0:0
HC Slavia Praha

Málek - Klikorka, Matyáš, Barák, Roth, Žovinec, Szathmáry, D. Němeček - Mrňa, Simon, Žejdl - J. Brož, Knotek, Všetečka - Havrda, Růžička, Kern - Pšenička, Poletín, Strnad. Trenér: Daniel Tvrzník.

Mokry - Zeleňak, Kowalczyk, Š. Havránek, Ročák, Žůrek, J. Adámek, Homola - Svačina, Vrdlovec, Dostálek - Hotěk, Haas, A. Zeman - Bednář, Matěj, Ramik - Geidl, Jobánek, Macháček. Trenér: Martin Janeček.

22. Všetečka (Knotek, Brož)
18. Matěj (Ramik), Svačina (SN)
Vyloučení: 1:4
Využití: 0:0
Střely na branku: 56:23 (21:9, 12:6, 19:6 - 4:2)
Zblokované střely: 18:10
Vhazování: 39:34
Rozhodčí: Svoboda, Valenta – Beneš, Kotlík
Diváci: 561

Pavel Kolařík (asistent trenéra HC Slavia Praha): Neměli jsme dobrý vstup do zápasu, ale postupem času jsme přebírali otěže. Bohužel inkasovaný gól nám vůbec nepomohl. Začátkem druhé třetiny jsme skóre vyrovnali, začali jsme tlačit, byl tam také tlak do brány. Vytvořili jsme si šance, ale v koncovce se trápíme, navíc gólman soupeře chytal výborně. V prodloužení a nájezdech je to trošku loterie. Za dva zápasy teď máme jen jeden gól, a to se těžko vyhrává. Musíme se soustředit na další zápas, jedeme do Šumperku, kde to chceme konečně zlomit, a vyhrát za tři body.

Martin Janeček (trenér HC Frýdek-Místek): Pro nás to jsou neskutečně cenné dva body, protože jsme věděli, že Slavia hraje doma výborně. Chtěli jsme hrát poctivě z defenzivy, trochu nás mrzí inkasovaný gól, kdy jsme mezi kruhy otevřeli prostor. V dalším průběhu byla Slavia o chloupek lepší, měla víc šancí a tlačila. Dvou bodů si proto moc ceníme. S mladým týmem musíme mít hru postavenou především na dobré defenzivě, a chceme trpělivě čekat na své šance. Tohle se nám vyplatilo dnes, ale také v předchozích dvou zápasech. Jestli půjdeme touto cestou, tak bodíky budeme sbírat. Pokud bychom zpychli, a chtěli soupeře přehrávat, tak nám může vyschnout prach.

Hokejisté pražské Slavie se nejspíš nechtěli smířit s poslední vysokou porážkou, kterou s našim celkem utrpěli počátkem října v hale Polárka (7:2). Do středečního zápasu vstoupili hodně aktivně a na brankáře Mokreho vyslali během úvodní dvacetiminutovky jednadvacet střel. Naštěstí si žádná cestičku za záda frýdecko-místeckého gólmana nenašla. Jeden gól ale v první periodě přeci jen padl. Postaral se o něj minutu a půl před prvním klaksonem Pavel Matěj, který parádně trefil pravý kout Málkovy branky - 0:1.

Slavii patřil rovněž i úvod druhé třetiny. Hráčům z hlavního města stačilo k vyrovnání stavu pouhých osmdesát vteřin. Branka Robina Všetečky byla té naší hodně podobná, jen s rozdílem, že domácí forvard pálil z větší blízkosti - 1:1. O další vzruch v pražské hale Eden se ve 45. minutě postarala hostující družina. Hotěk krásně z pravého kruhu našel najíždějícího Haase, který bohužel trefil horní část hole domácího brankáře Málka. Na druhé straně zasahoval proti nepříjemné střele Žejdla zase Mokry. A právě gólmana Frýdku-Místku je třeba vyzdvihnout, jelikož proti domácím čelil v základní hrací době 52 střelám. Utkání tedy skončilo po šedesáti minutách nerozhodně 1:1 a šlo se tedy do prodloužení.

V něm jsme měli obrovskou příležitost rozhodnout, když domácí chybovali v rozehrávce a Kowalczyk se rázem ocitl před slávistickým brankářem úplně osamocený. Málek ale prokázal pevné nervy a nachytat se od našeho zadáka nenechal. Stejně smutno bylo i domácímu Všetečkovi, který si sjel před Mokreho od levého mantinelu, ani jemu nebylo v závěru prodloužení dopřáno. Když se pak z mezikruží nedokázal prosadit ani Knotek, muselo v Edenu dojít na samostatné nájezdy.

I v nájezdech drželi oba gólmani své vysoké procento úspěšnosti. Mokry kryl dokonce všech pět pokusů domácího celku. Na druhé straně proti Málkovi neuspěli Haas, Bednář a Dostálek, pouze Vladimír Svačina "opět" ukázal, že ze samostatných nájezdů umí dávat veledůležité branky. Jeho úspěšné provedení znamená, že se potřetí v řadě můžeme radovat z prvoligového vítězství.

SAMOSTATNÉ NÁJEZDY

- Brož (Mokry jej levým betonem vychytal)
- Haas (dopadl stejně, puk skončil na levém betonu)
- Růžička (zkoušel mezi betony, neuspěl)
- Bednář (poslal puk mezi betony, Málek však chytá)
- Knotek (pálil pouze do levé tyče)
- Svačina (jak jinak, přesně nad levý beton k tyči) 0:1
- Všetečka (tomu se nájezd vůbec nepovedl)
- Dostálek (i on pálil do tyče, naopak té pravé)
- Roth (klička do bekhendu, Mokry betonem vykryl)

* Rysi inkasovali v posledních třech odehraných zápasech pouze dvakrát. Není proto divu, že frýdecko-místečtí brankáři patří k prvoligovému Topu. Gólmanským statistikám momentálně vévodí Patřik Švančara (úspěnost 94,20 %) a hned za ním je Vojtěch Mokry (94,04 %). Když k tomu ještě přidáme Daniela Šimonů (93,55 %) a Ondřeje Kacetla (96,55 %), kteří odchytali pouze po jednom zápase, můžou nám tuhle čtveřici závidět široko daleko.

* Na samostatné nájezdy došlu u nás teprve podruhé v sezoně. Na první pokus jsme úspěšní nebyli, když jsme v Šumperku s domácím Draky prohráli 4:5. I tentokráte jsme měli v bráně čaroděje Vojtu Mokreho, ten kryl všech pět pokusů Slávistů a když se na druhé straně dokázal prosadit Vláďa Svačina, vezeme si z pražského Edenu velice cenné dva body.

V sobotu 19. listopadu nás čeká další prvoligový souboj na ledě soupeře, tentokráte se popereme o body s pardubickým B týmem. Zápas má začátek naplánovaný na 18.00 hodinu a hrát se bude na zimním stadionu v Chrudimi.