V duelech se Znojmem pokaždé uspěl domácí celek
Dle pořekadla, že "Můj dům, je také i mým hradem", se odehrávají v letošní sezony i vzájemné zápasy mezi rysy a znojemskými Orly. Na jihu Moravy tak prohráváme i na druhý pokus, přitom jsme domácí tým ve statistických číslech jasně přehráli.
32.kolo, středa 27.12.2023, Nevoga aréna
5:2
2:0, 2:1, 1:1
HC LERAM Orli Znojmo

Durný - Zahradníček, Bartko, Bukač, Mareš, Remta, J. Jenáček - Jenyš, Hruška, T. Svoboda - Berger, Šťovíček, Beránek - L. Adámek, Matuš, Sklenář - Masař, Čermák, Sedláček. Trenér: Václav Baďouček.

Švančara - Š. Havránek, Haman, Výtisk, D. Kowalczyk, Urbanec, Homola, Hrachovský - R. Veselý, Wałęga, Svačina - Cedzo, Marosz, Martynek - Doktor, Ćmiel, Klimša - Geidl, Šuhaj, Ramik. Trenér: Martin Hrnčár.

7. Beránek, 17. Berger (Hruška), 22. Beránek (Mareš, Berger), 35. T. Svoboda (Bartko), 59. Beránek (Šťovíček, Berger)
33. R. Veselý (Homola, Wałęga), 58. R. Veselý (Svačina)
Vyloučení: 4:3
Využití: 1:1
Střely na branku: 25:38 (8:9, 10:13, 7:16)
Zblokované střely: 14:16
Vhazování: 27:32
Rozhodčí: Kubičík, Micka - Kotlík, Pěkný
Diváci: 1903

Jiří Beroun (asistent trenéra HC LERAM Orli Znojmo): Dnešní zápas hodnotím kladně. I když jsme vyhráli 5:2, byl to těžký zápas. Frýdek má momentálně dobrou formu, ale my jsme se na ně dobře připravili. Kluci plnili to, co jsme si řekli a i když jsme většinu třetí třetiny bránili, výhru jsme si zasloužili. Dneska nám pomohla i skvělá divácká atmosféra. Jsme rádi, že i když jsme ve spodní části tabulky, tak nás fanoušci chodí podporovat a jsou naším šestým hráčem na ledě. Zápasy co budou následovat, budou velmi důležité. My se na to musíme připravit. Hlavně začít sbírat venkovní body a z domácího prostředí udělat nedobytnou pevnost.

Martin Hrnčár (trenér HC Frýdek-Místek): V první třetině byl soupeř lepší. My jsme měli nekoncentrovaný výkon a myslím si, že právě první třetina rozhodla o průběhu utkání. Našimi chybami jsme dali soupeři šance, které dokázal využít. Ve druhé třetině jsme si vytvořili šance i my, ale na rozdíl od Znojma jsme je nevyužili. Za stavu 4:1 pro domácí jsme se s tím snažili ještě něco udělat. Ve třetí třetině jsme to stáhli jen na tři formace. Podařilo se nám snížit na 4:2, ale to už bylo velmi pozdě. Zápas jsme si prohráli tím, že jsme udělali špatná rozhodnutí a neplnili jsme to, co jsme si řekli.

Začátek střetnutí nás na jihu Moravy nezastihl zrovna v ideálním rozpoložení. V samém úvodu důležitého duelu jsme sice bez větších problémů dokázali přežít dvouminutové oslabení, jenže v polovině 7. minuty jsme v útočném pásmu soupeře vyrobili obrovskou hrubici, po které nám pak po levé straně pláchnul domácí Petr Beránek, jehož pumelice následně skončila přesně ve vzdálenějším rohu Švančarovy branky - 1:0. Pokud v předešlých dvou vzájemných zápasech vždy platilo, že si domácí tým dokázal vytvořit v úvodní třetině dvoubrankový náksok, tak tomu bylo ve Znojmě i na třetí pokus. V čase 16:13 jsme se ve vlastním oslabení nechali vtáhnout do hry, že jsme zapomněli na zadní vrátka a Jihomoravané v situaci dva na jednoho nezaváhali. O druhou trefu domácích se postaral Jan Berger, který znojemský celek posílil v průběhu sezony z jihlavské Dukly - 2:0.

Z druhé části střetnutí uplynulo jen 95 vteřin a bylo to rozdílem tří branek. Nutno však říct, že tahle trefa domácího Petra Beránka bude patřit do kategorie velice šťastných, když mu spoluhráč Mareš nastřelil hůl od modré čáry - 3:0. Rysi se s tímto nepříznivým vývojem určitě smířit nechtěli. Velké šance na korigování stavu jsme měli při početní převaze, gólman Durný si však nadále držel čisté konto. O to přišel až na začátku 33. minuty, kdy se po Homolově přihrávce prosadil bekhendovou střelou k levé tyči Radek Veselý - 3:1. Orli však na tento okamžik dokázali docela brzy zareagovat, když se od modré čáry přesně trefil znojemský kapitán Tomáš Svoboda - 4:1. Rozdíl mezi těmito góly čítal pouhé dvě a půl minuty.

Ve třetí třetině se Znojemští zaměřili již na pozorné bránění svého náskoku, snahu rysů s výsledkem ještě něco udělat jim však odepřít určitě nejde. Svého soupeře jsme dokázali i přestřílet, leč gólově se lépe v tomto zápase dařilo domácím. Orli se v úvodu 57. minuty provinili ještě proti pravidlům, takže jsme dostali možnost další početní převahy. Trenér Hrnčár si nejprve své ovečky svolal ke krátké poradě, abychom vzápětí zkusili hru šesti proti čtyřem, která rysům vyšla. V čase 57:35 si sjel před bránu soupeře Radek Veselý, který tak snižoval na 4:2 z pohledu domácího celku. Hosté následně znovu odvolali svého brankáře, tentokráte jim už to ale nevyšlo. Minutu před koncem střetnutí ujel všem Petr Beránek, který si tak zkompletoval svůj hattrick - 5:2. Znojmo se tak po výhře dokázalo společně ještě s pražskou Slavií na náš celek bodově přiblížit, když se náš náskok ztenčil na pouhý bod.

ZAJÍMAVÉ STATISTIKY Z UTKÁNÍ

* Své jubilejní utkání odehrál na jihu Moravy útočník Radek Veselý, který má na svém kontě již 60tý prvoligový start za frýdecko-místecké rysy. Své zápasové kulatiny tak rodák z Pelhřimova oslavil dvěma gólovými trefami.

* Rysi v druhé nejvyšší soutěži působí nepřetržitě již osm sezon. Proti znojemským Orlům jsme tak v dnešním podvečeru odehráli již 400té prvoligové střetnutí.

S KÝM BUDEME HRÁT PŘÍŠTĚ?

V letošním roce odehrajeme ještě jedno prvoligové kolo a bude to opět na ledě našeho soupeře. V rámci 33. kola nás totiž čeká v pátek 29. prosince zápas proti prostějovským Jestřábům. Duel na Hané má začátek střetnutí naplánován na 18 hodinu.