Speciální dresy a rozbité plexi! Z našlapaného duelu bereme 3 body!
Před nejvyšší domácí návštěvou si dokázali rysi poradit poprvé v sezoně se zlínskými Berany. Třemi body se na naší výhře podílel polský reprezentant Kamil Wałęga.
43.kolo, sobota 27.1.2024, Hala Polárka
5:2
1:0, 2:1, 2:1

Mokry - Š. Havránek, Haman, Výtisk, D. Kowalczyk, Urbanec, Homola, Teper - Cedzo, Wałęga, Svačina - Hotěk, Marosz, Haas - Doktor, R. Veselý, Krajč - Geidl, Macháček, Ramik. Trenér: Martin Hrnčár.

Berani Zlín

Kořének - M. Novotný, Suhrada, Čáp, Warg, Zbořil, Riedl - Süss, Holík, Paukku - Novák, Werbik, Salmio - Tomi, Kindl, Z. Sedlák - Köhler, Gago, P. Sedláček. Trenér: Jan Srdínko.

16. Svačina (Wałęga, Cedzo), 22. Doktor (Teper, R. Veselý), 26. Geidl (Urbanec, Teper), 53. Cedzo (Svačina, Wałęga), 58. Haas (Wałęga)
34. Süss (Werbik, Novák), 52. Salmio (Zbořil, Warg)
Vyloučení: 3:1
Využití: 0:0
Střely na branku: 30:41 (14:13, 7:18, 9:10)
Zblokované střely: 10:11
Hity: 10:8
Vhazování: 41:39
Rozhodčí: Šudoma, Micka – Vašíček, Veselý
Diváci: 1358

Martin Hrnčár (trenér HC Frýdek-Místek): Do stavu tři nula jsme byli vyrovnaným a možná bych řekl i lepším týmem. Hlavně jsme v útočném pásmu jsme velmi dobře řešili situace a vytvřářeli si gólové příležitosti. Konečně se nám podařilo v rovnovážném stavu vstřelit čtyři branky, ta poslední byla už do prázdné. Měli jsme dnes jednu přesilovou hru, ale podařilo se nám znovu ubránit všechna oslabení. Tohle jsou momenty, které budou rozhodovat v závěru základní části. Pro nás je velmi důležité, že se dnes dokázaly prosadit všechny čtyři formace. Každá tak měla svou důležitost. Mrzí mě jen ten výpadek za stavu 3:0, kdy jsme se jakoby zlekli toho výsledku. Soupeř pak začal být aktivní, agresivní a začal dohrávat souboje. My začali být pasivní, čehož soupeř využil ke snížení na 3:2. Tohle se nám nemůže stávat. Myslím si ale, že v těch padesáti minutách jsme odvedli kus poctivé práce, ti chlapi si za to tu výhru zasloužili.

Richard Kapuš (asistent trenéra Berani Zlín): Těžko se mi to hodnotí. Pro nás trenéry jsou určité věci zkratka nepochopitelné. Včera jsme měli mítink, který měl kluky nastartovat, my jsme ale první dvě třetiny odehráli absolutně bez nasazení, jako by tam byla neochota zabojovat. Víme, že musíme sbírat každý bod, který se naskytne a my je ztrácíme. S obrovskou lehkostí dostáváme góly, s obrovskou těžkostí góly dáváme. Dnes nás zařezaly individuální chyby, prohrávali jsme souboje, nestačili jsme bruslařsky. Až třetí třetina se dá hodnotit, začal tam být zájem. Upozorňovali jsme kluky na to, že musíme hrát na puku, že nesmíme nastřelovat puky, i tak jsme to ale dělali. Stejně tak jsme upozorňovali na to, že v přesilovce si musíme dávat puky do hokejky, což jsme taky nedělali. Z pohledu trenérů to bylo asi největší zklamání z těch posledních zápasů. Byl to nepochopitelný výkon. Měli jsme úplně jiným způsobem zabojovat o body, které potřebujeme.

Domácí zápas se Zlínem odehráli rysi ve speciálních dresech, které byly vyrobeny na základě nákresu mladého fanouška frýdecko-místeckého celku. Od samého úvodu se diváci v hale určitě nenudili. Hrál se velice svižný hokej, co mu jen chybělo, tak bylo to samotné koření, góly. Během úvodní dvacetiminutovky padl totiž jediný, a to do soupeřovy branky. V čase 15:21 putoval puk po ose Cedzo - Wałęga až k volnému Vladimíru Svačinovi, který svou jedenáctou trefou v sezoně rozjásal domácí příznivce v hale - 1:0. Vzápětí mohl naše vedení navýšit Haas, před kterým zívala poloprázdná brána Beranů. Mladý forvard rysů ale netrefil ideálně puk.

Tentýž hráč domácích se na začátku druhé periody ocitl sám za hostující obranou, na gólmana Kořénka bohužel nevyzrál. Rysi však smutnit nemuseli. Ke konci 22. minuty našel parádní přihrávkou Teper najíždějícího Jakuba Doktora, kterému stačilo pouze jen správně nastavit svou hůl - 2:0. Domácí byli i nadále při chuti a v čase 25:42 to bylo již tříbrankovým rozdílem. To se přes jednoho ze zlínských hráčů dokázal prosadit Nico Geidl, který z otočky nachytal zlínského brankáře na hruškách - 3:0. Ve 34. minutě se Beranům podařilo nepříznivý vývoj korigovat. Novák vybojoval puk za Mokreho branou a přes Werbika se puk dostal před naší svatyni k volnému Janu Süssovi, který potvrdil, že je nejlepším střelcem zlínského celku - 3:1.

Berani vycítili šanci a začali domácí celek více trápit. Ve 44. minutě zazvonila za Mokrym tyčka. V polovině 52. minutě už to bylo ale rozdílem jediné branky. To se z mezikruží parádně trefil Mikko Salmio, který tak zadělal na pořádné drama - 3:2. Rysům ovšem vyšla hned následující akce, kdy v čase 52:10 vrátil na domácí stranu dvoubrankové vedení Adam Cedzo. Ten těžil z dobré práce svých útočných parťáků Svačiny s Wałęgou - 4:2. Valaši zkusili více jak čtyři a půl minuty před koncem základní hrací doby ještě s výsledkem něco udělat. Trenér Srdínko stáhnul ze hry brankáře, avšak power play hostům nevyšla. V polovině 58. minuty ztratili Berani puk v útočném pásmu a pro Oskara Haase pak nebyl problém poslat jej do prázdné klece soupeře - 5:2. Rysi potvrdili, že v domácím prostředí momentálně body soupeřům jen tak nerozdávají (z 9 zápasů totiž 8 vyhráli).

ZAJÍMAVÉ STATISTIKY Z UTKÁNÍ

* Speciální zápas proti Zlínu odehrál domácí útočník Štěpán Macháček, pro kterého to byl jeho jubilejní 100tý prvoligový start za rysy. Štěpánovi gratulujeme!!

* Obránce Filip Haman dosáhl na metu již 197 odehraných střetnutí v rysím drese. Jelikož proti Beranům na ledě chyběl matador Rosťa Martynek, srovnal tak Haman s ním v historických tabulkách krok a patří jim společná druhá příčka za Davidem Klimšou, který má ovšem na svém kontě neuvěřitelných 359 zápasů!

* Obránce Kuba Teper proti Zlínu dvakrát asistoval. Jeho bodová bilance v našem drese se tak přehoupla přes padesátku bodů. Teper má tak nyní na svém kontě 51 kanadských bodů za 10 branek a 41 gólových asistencí.

S KÝM BUDEME HRÁT PŘÍŠTĚ?

V rámci 44. kola Chance ligy zavítáme ve středu 31. ledna do Přerova, kde se od 17.30 hodin porveme o další prvoligové body s domácími Zubry.