Souboj partnerských měst vyzněl o gól lépe pro Frýdek-Místek
V žilinské Niké Aréně došlo ve čtvrtečním odpoledni nejen k souboji šelem, kdy domácí Vlci bojovali o vítězství s frýdecko-místeckými rysy, byl to vlastně i na minisouboj partnerských měst, Žilinou a Frýdkem-Místkem. Utkání se osobně zúčastnili také oba primátoři.
přípr., čtvrtek 22.8.2024, Niké Aréna
1:2
0:1, 0:0, 1:1
Vlci Žilina

Košarišťan - Tourigny, Rajnoha, Kolář, Pobežal, Holenda, Dyakov, Jakubík, Kopij - Kolenič, Jones, Fejes - Dej, Šmída, Dúbravík - Melcher, Juščák, Beták - Rojko, Rehák, Lopušan. Trenér: Milan Bartovič.

Švančara - Š. Havránek, Hrbas, Zbořil, Pacalaj, Andrle, Homola - Gerych, R. Veselý, Svačina - Ostřížek, Marosz, Kucsera - Kozlík, Macháček, Ramik - Půček, Šilar, Matiaško. Trenér: Martin Hrnčár.

46. Kolenič (Beták)
3. Š. Havránek (Ostřížek), 57. Hrbas (Š. Havránek, Marosz)
Vyloučení: 4:8
Využití: 1:0
V oslabení: 0:1
Rozhodčí: Gajdošík, Čahoj – Durmis, Tvrdoň.
Diváci: 1025

Milan Bartovič (trenér DOXXbet VLCI Žilina): V dnešním utkání dostali šanci spíše mladší hráči a junioři. Dále také možná i ti, kteří s námi nebudou v prvním týmu po celou sezonu, ale na to se nebudeme vymlouvat. V zápase jsme udělali mnoho taktických chyb, propadli jsme vícekrát v přečíslení o jednoho-dvou hráčů, což se nám stávat nesmí. Nelíbil se mě od začátku přístup některých hráčů, hráli jsme příliš uvolněně, v některých momentech bylo na ledě moc anarchie, a to si musíme hned zítra na tréninku rozebrat. Doufám, že se co nejdříve vrátí zranění hráči a budeme v plné sestavě, abychom formovali vše na extraligu.

Martin Hrnčár (trenér HC Frýdek-Místek): Byl to zatím nejtěžší zápas dosavadní přípravy. Žilina, jako nováček slovenské extraligy, nastoupila velmi razantně a agresivně, výborně bruslila, měla tlak do branky, byla silná na puku, z čehož pramenily naše dvě vyloučení. Hned na začátku jsme proto šli do třech, ale paradoxně se nám povedlo skórovat. Soupeři jsme tak způsobili menší šok. Od druhé části jsme plnili úkoly lépe, byla tam lepší organizace hry. Poslední třetina byla ve znamení tlaku soupeře, který do nás bušil, dohrával souboje. To jsou přesně situace, které ale musíme v přípravě vyhledávat a zažívat. Konečný výsledek je pouze bonus, ale styl, jakým nás soupeř prověřil, je v letním přípravném období hodně potřebný. Zápas pro nás po všech stránkách splnil účel, a to jak v obraně, tak rovněž v útočné fázi. Žilina nás velmi dobře otestovala. Musíme se naučit vyhrávat takto těžké zápasy. Chci ještě speciálně pochválit Patrika Švančaru, který zachytal výborně a v mnoha situacích nás podržel.

Na souboj s žilinskými Vlky došlo vlastně vůbec poprvé a premiéra s nováčkem slovenské nejvyšší soutěže dopadla nakonec na výbornou. S domácí Žilinou, která se do tamní extraligy vrátila po pěti letech, když vystřídala tým z Humenného, vítězíme těsně 2:1.

V úvodní minutě jsme se hned dvakrát provinili proti pravidlům, čímž domácí celek dostal více jak minutu a půl dlouhou přesilovku pět proti třem. Rysí družina v čele s gólmanem Švančarou však statečně odolávala. Ba co víc, frýdecko-místečtí hokejisté se dokonce ve dvojnásobném oslabení dočkali úvodní branky! V čase 02:40 získal puk Ostřížek, přesnou přihrávkou vysunul do úniku Štěpána Havránka a ten povedenou bekhendovou kličkou poslal puk přesně nad Korišťanovy betony - 0:1. Ke konci deváté minuty už žilinští příznivci v hale křičeli gól, jenže brankář Švančara stačil ještě po puku sáhnout svou lapačkou, takže jej zachytil těsně před brankovou čárou. Jak jsme z brejku gól vstřelili, tak jsme záhy mohli ze stejné situace i inkasovat. Při vyloučení domácího Juščáka vyrobili rysi hrubici na své obranné modré a Švančara musel čelit úniku Koleniče. Letní posila ze Zvolena se však prosadit nedokázala, i proto úvodní dvacetiminutovka skončila našim těsným vedením v poměru 1:0.

Druhou část zápasu začali domácí Vlci velice aktivně, takže hostující defenzíva měla plné ruce i nohy práce. Tlak jsme přečkali a přesně v polovině základní hrací doby bylo po faulu domácího obránce Tourignyho nařízeno trestné střílení. K jeho exekuci se postavil Vláďa Svačina, jehož pokus žilinský brankář zneškodnil. Vyrovnání se diváci v Niké Aréně dočkali až ve 46. minutě, kdy Vlci využili přesilovou hru zásluhou Jakuba Koleniče, který si sjel před branku z pravé strany a ranou nad padajícího Švančaru srovnal na 1:1.

Rozhodnutí padlo v samém závěru střetnutí, kdy si rysi na chvíli vynutili tlak v obranném pásmu domácího celku a vyústěním toho byla branka na 1:2. Marosz posunul v útočném pásmu puk k pravému mantinelu k Ostřížkovi, ten zkusil vystřelit a do jeho rány stačil ještě vložit hokejku Marek Hrbas. Na světelné tabuli v té chvíli svítil čas 56:26. Sedmadvacet vteřin před koncem třetí třetiny jsme se ještě provinili proti pravidlům, Vlci zkusili hru bez brankáře, naši hokejisté už ale žádné dramatické chvíle nepřipustili.

FRÝDEK-MÍSTEK &
ŽILINA = PARTNERSKÁ MĚSTA

Frýdek-Místek je partnerským městem se slovenskou Žilinou od roku 2008. O sedm let dříve kandidovala Žilina na titul "Európské hlavné mesto kultúry" pro rok 2026 spolu s partnerskými městy Frýdek-Místek a Bielsko-Biała (Polsko). Díky strategické poloze v regionu Beskydy mají města vhodné podmínky na budování projektů, které by podpořili ekonomický a turistický rozvoj těchto měst a celého regionu.

V rámci partnerské spolupráce se pořádají návštěvy čelních představitelů měst a výměny kulturních těles na městských akcích, např. Festival partnerských měst ve Frýdku-Místku, v minulosti se konal Den evropské kultury v Žilině. Spolupráce probíhá i v rámci Euroregionu Beskydy.

Po volném víkendu se rysi znovu zapojí do herního programu, kdy se v následujícím týdnu dvakrát vydají na stadiony našich severních sousedů. V úterý 27. srpna nás čeká odvetný souboj v Jastrzębie, kde utkání ma začátek naplánován na 18.00 hodin. O dva dny později, tedy ve čtvrtek 29. srpna pak porovnáme své síly s dalším polským týmem, a to Tauron Re-Plast Unia Oświęcim. I toto utkání začíná v 18.00 hodin.