Rysi poráží na úvod přípravy polské Jastrzębie
Nebýt prostřední části, kdy domácí bronzový medailista z uplynulé sezony dokázal smazat tříbrankovou ztrátu, byl by to pro náš celek naprosto vydařený přípravný duel. I tak může být nakonec trenér Martin Janeček spokojen, rysi zvítězili na ledě polského soupeře 5:3.
PU, čtvrtek 4.8.2022, Jastrzębie (Jastor)
3:5
0:2, 3:1, 0:2
JKH GKS Jastrzębie

Balisz (30. Kieler) – Kostek, Kamieniev, Ševčenko, Jansons, Górny, Bryk, Horzelski - Urbanowicz, Korkiakoski, Paś - Kaleinikovas, Švec, Pelaczyk - Ł. Nalewajka, Freidenfelds, Sinegubovs - Blanik, Jarosz, R. Nalewajka. Trenér: Róbert Kalaber.

Mokry (30. Švančara) - Teper, Havránek, Marcinko, Sova, Kareš, Žůrek, J. Adámek, Homola - Svačina, Vrdlovec, Machala - Dostálek, Haas, Doktor - Klimša, Zeman, Hotěk - Ullrych, Jobánek, Geidl. Trenér: Martin Janeček.

26. Sinegubovs (Kaleinikovas, Jansons), 30. Švec (Ševčenko, Freidenfelds), 40. Jansons (Urbanowicz, Korkiakoski).
12. Machala (Svačina, Vrdlovec), 18. Jobánek (Geidl, J. Adámek), 21. Vrdlovec (Havránek, Machala), 44. Havránek (Teper), 48. Žůrek (Geidl, Jobán).
Vyloučení: 3:6
Využití: 1:1

Róbert Kalaber (trenér JKH GKS Jastrzębie): Na to, že to byl vůbec první přípravný zápas, tak utkání bylo rychlé a tvrdé. Vytvořili jsme si dobré příležitosti, měli jsme ve hře lepší, ale i horší, momenty. Soupeřův brankář byl dnes efektivnější a Frýdek zaslouženě vyhrál. Nás čeká ještě hodně práce.

Martin Janeček (trenér HC Frýdek-Místek): Výsledek z dnešního zápasu možná nebyl prioritou, ale vážíme si výhry, protože každé vítězství ukazuje, že cesta, kterou jsme nastoupili, je správná. Chtěli jsme síly rozložit na více hráčů, proto jsme celý zápas hráli na kompletní čtyři formace. Musím pochválit celý tým, včetně mladých hráčů. Byla tam celá řada pěkných akcí, ale byly tam rovněž chyby. Stále máme na čem pracovat. Musím pochválit oba gólmany, Vojta to zvládl výborně a také Patrik Švančara chytal spolehlivě.

Celkem již pošesté se v přípravě proti sobě postavily celky polského GKS Jastrzębie a našeho týmu. Bilance byla před utkáním zatím příznivější pro našeho soupeře, který třikrát zvítězil (4:1, 7:3 a 5:4 sn.). Rysi se naopak z výher radovali dvakrát, a to při prvním porovnání sil v srpnu 2015, kdy jsme na ledě soupeře vyhráli 2:0, a pak o šest let později v hale Polárka, to jsme polský celek porazili těsně 2:1.

Trenér rysů Martin Janeček se musel v úvodním zápase letošní letní přípravy obejít bez dvojice Vojtech Zeleňák a Jakub Michálek, které si k Ocelářům vytáhl kouč Zdeněk Moták. "V organizaci to tak máme nastavené, takže jsme s tím ztotožněni. Naopak nám to udělalo prostor pro to, abychom ve hře viděli další kluky, které potřebujeme vidět," sdělil ještě před odjezdem do Polska frýdecko-místecký stratég.

Rysům vyšla úvodní perioda, kterou jsme vyhráli dvoubrankovým rozdílem. Zatímco náš tým dokázal dvouminutové oslabení soupeře přečkat, domácím se jejich první prohřešek hrubě nevyplatil. Už po šestnácti vteřinách se totiž dokázal po Svačinově přihrávce prosadit Ondřej Machala - 0:1. Dvě a půl minuty před vypršením úvodní dvacetiminutovky bylo na naší lavičce ještě veseleji. Jonáš Jobánek dostal přihrávku zpoza branky a povedenou ranou nedal frýdecko-místecký mladík domácímu gólmanovi šanci - 0:2.

Sotva se oba týmy do sebe pustily v druhé části zápasu, měnilo se skóre potřetí. A znovu to byli rysi, kteří rozesmutnili přítomné diváky v hale. V čase 20:56 si z levé strany sjel k brance Daniel Vrdlovec, který svým premiérovým gólem v rysím drese upravil skóre již na 0:3! Až poté se ke slovu dostal i domácí celek, který v uplynulé sezoně skončil v polské nejvyšší soutěži na třetím místě. V úvodu 27. minuty získali hráči Jastrzębie puk ve středním pásmu, následovala rychlá akce po pravé straně kluziště a nikým nekrytý Antons Sinegubovs zblízka nedal Mokremu šanci - 1:3. To však nebylo ze strany domácích vše. V čase 29:23 jsme nejprve inkasovali z hole Jozefa Švece druhou branku, v samém závěru druhé třetiny jsme pak v oslabení inkasovali potřetí. To soupeř předvedl krásnou kombinační akci, na jejíchž konci byl zakončující Eduards Hugo Jansons - 3:3.

Rysi se dokázali vrátit zpátky do zápasu v úvodu třetí třetiny, kdy nám vrátil vedení Štěpán Havránek - 3:4. V polovině 48. minuty si pak sjel k k levému kruhu Jakub Žůrek, který tvrdou ranou nedal domácímu gólmanovi šanci - 3:5. Tento stav nakonec vydržel až do závěrečného klaksonu střetnutí. Kromě vítězství si náš kouč pochvaloval i výkon mladé lajny, která dostala v tomto střetnutí příležitost. "Potěšil mě také výkon mladé lajny Ullrych-Jobánek-Geidl. Měli sice menší úsek, kdy se trošku báli hrát, což bylo v době, kdy nás soupeř zatlačil. Snažili jsme se ale kluky podržet, a ve třetí třetině už znovu byli nebezpeční a hráli opravdu dobře. Jsou příslibem, vše mají ve svých rukách. Nebudeme dělat nějaké předčasné závěry, ale za dnešní výkon rozhodně zaslouží pochvalu," pochválil mlaďochy v rysím drese náš kouč, který se rovněž vyjádřil i k letním podmínkám na stadionu. "Ty zápasy na starších zimácích jsou někdy složitější. Pokud se neustále větrá, otevírají se dveře a není to zajištěno, jako v některých moderních halách. Na stadionu dnes bylo poměrně velké teplo, led byl proto trochu horší, těžký vzduch, ale podmínky byly pro oba celky stejné, bylo to kondičně náročné," dodal trenér Martin Janeček.

Herní příprava se nám tedy rozběhla a na rysy čekají v příštím týdnu další dva zápasy. Oba sehrajeme v domácím prostředí. To první v úterý 9. srpna od 18.00 hodin s přerovskými Zubry, o dva dny později pak přivítáme v hale Polárka úřadující šampiony z Třince. Duel s Oceláři se rozehraje od 17.00 hodin.

Snímky: Waldemar Buszta

VSTUPENKY A NÁKUP PERMANENTEK

Vstupné na oba domácí přípravné zápasy si můžete zakoupit již v předstihu, a to pomocí webového portálu Enigoo (odkazy níže).
- HC Frýdek-Místek - HC Zubr Přerov KOUPIT VSTUPENKU
- HC Frýdek-Místek - HC Oceláři Třinec KOUPIT VSTUPENKU

Po oba hrací dny budou mít příznivci frýdecko-místeckého hokeje také možnost koupit si permanentní vstupenku na novou sezonu. Více informací k prodeji najdou fanoušci na tomto odkaze ZDE. Pokud si chcete zakoupit permici pohodlně třeba z domova, z práce, cestou autobusem, neváhejte navštívit portál Enigoo na tomto odkaze KOUPIT PERMANENTKU.