Rysi poměřili síly s českými mladíky
Reportáže
Hokejisté Frýdku-Místku se stali sparingpartnery české hokejové reprezentace do 20 let, která se v hale Polárka připravuje na blížící se světový šampionát. Modelové utkání nakonec mladí Češi vyhráli 5:1, když se dvěma góly blýskl teprve sedmnáctiletý útočník Jan Myšák. Jediný gól rysů vstřelil v úvodní dvacetiminutovce Haman.
Příprava, čtvrtek 12.12.2019, Hala Polárka
1:5
1:3, 0:1, 0:1
HC Frýdek-Místek
Malík (31. Dvořák) – Haman, M. Adámek, Stránský, Michálek, J. Adámek, Hrachovský, Rufer, Bartko – Matěj, Hladonik, Tomi – Kofroň, Stuchlík, Matiaško – Kaukič, Przybyla, Klimša – Eret, Motloch, Nestrašil. Trenéři: Vlastimil Wojnar a Jozef Daňo.
Česká republika U20
Pařík (31. Bednář) – Štibingr, Mlčák, Klejna, Dajčar, Kukla, Svozil, Lytvynov, Kučeřík – Sedlák, Střondala, Myšák – Brož, Šír, Šik – Mužík, Peterek, Pavel – Řehák, Vitouch, Bambula. Trenéři: Patrik Eliáš a Aleš Krátoška.
Branky
19. Haman (M. Adámek, Stuchlík).
4. Vitouch, 8. Myšák (Sedlák, Mlčák), 18. Sedlák, 24. Myšák (Střondala, Štibingr), 57. Šik (Šír).
Statistiky
Vyloučení: 2:2
Využití: 0:1
Střely na branku: 22:30
Ohlasy
Vlastimil Wojnar (trenér HC Frýdek-Místek): Do zápasu jsme nevstoupili nejlépe, když nám soupeř brzy odskočil. Podařilo se nám snížit a hra se následně vyrovnala. Z naší strany to bylo dnes málo produktivní. Velký rozdíl byl rovněž i v motivaci, která byla spíše na straně mladých reprezentantů. My se nyní pilně připravujeme na další část sezony. Už v příštím týdnu odehrajeme zápasy v Ústí a v Sokolově.
Patrik Eliáš (asistent trenéra ČR20): Jsme spokojeni s tím, jak všichni hráči odpracovali přípravný kemp včetně utkání proti Frýdku-Místku. Patří jim za to velké díky. Udělali nám to opravdu hodně těžké. Nyní budeme pokračovat ve 29 hráčích. Věřím, že i všichni ti, kteří se k týmu nově připojí, budou pracovat naplno a ani další zúžení sestavy pro nás nebude jednoduché.

Frýdecko-místecký trenér Vlastimil Wojnar nechal pro toto utkání odpočívat zkušené forvardy Martynka s Mikulíkem, volno dostali rovněž i brankáři. Také i kouč české "dvacítky" Václav Varaďa nenominoval k zápasu všechny své svěřence. Pouze na tribuně zůstala pětice hráčů, která bude v přípravném kempu dále pokračovat (obránci Martin Haš a Karel Klikorka a útočníci Petr Čajka, Karel Plášek a Martin Lang). Všichni čtyři brankáři si pak spravedlivě rozdělili čas ve hře, kdy Pařík s Bednářem chytali za národní tým, Malík s Dvořákem naopak za Frýdek-Místek.

V naší sestavě se objevil znovu obránce Jan Bartko, který se po několika měsících vrátil do třinecké organizace zpátky ze Švýcarska. Čtvrtý nejproduktivnější obránce loňského ročníku Chance ligy se do kádru švýcarského Lugana nakonec neprobojoval. Na farmě v Ticinu tento dvaadvacetiletý bek odehrál 22 druholigových utkání s bilancí 1 branky a 4 asistencí. 


Foto: Jaroslav Ožana, ČTK

Pojďme tedy v krátkosti k samotnému střetnutí. Čeští reprezentanti do 20 let se ujali vedení již ve 4. minutě, kdy se úspěšně ubránili početnímu oslabení, k puku se na modré čáře dostal David Vitouch a povedenou ranou do rohu naší branky otevřel skóre zápasu - 0:1. Prim v úvodní třetině hrála především první formace soupeře. V 8. minutě se po Sedlákově vysunutí dokázal střelecky prosadit mladíček Jan Myšák, který zavěsil přesně nad Malíkovu vyrážečku - 0:2. Dvě minuty před úvodní sirénou pak potřetí rozjásal své spoluhráče Zdeněk Sedlák - 0:3. Rysi ještě v samém závěru úvodní části zápasu dokázali snížit, když se ranou od modré prosadil Filip Haman - 1:3.

Po změně stran Frýdek hru vyrovnal, ztroskotával ale na své chabé produktivitě. To Češi dokázali skórovat ještě dvakrát. Na 1:4 zvyšoval nejprve Jan Myšák, poslední slovo pak patřilo litoměřickému útočníkovi Otakaru Šikovi, který bekhendem trefil přesně k tyči frýdecko-místecké branky - 1:5.

Zatímco rysi se budou nadále připravovat na start nadstavbové části v Chance lize, trenér Václav Varaďa musel se svými spolupracovníky z reprezentace udělat první zužení kádru. V národním týmu U20 už tak nepokračují brankář Daniel Dvořák, obránci František Klejna, Stanislav Svozil, Jan Štibingr a útočníci Jonáš Peterek, Radek Mužík, František Řehák, David Vitouch, Zdeněk Sedlák, Jan Bambula a Jaroslav Brož. Ostatní hráči dostali chvíli volna, neboť hned v neděli je čeká druhá část přípravného kempu, do kterého se připojí další hráči ze zámořských soutěží a z Finska.

Úvodní fotografie převzata z webu hokej.cz: Ronald Hansel, Juniorský hokej