Rysi i podruhé v sezoně poráží kališníky na jejich ledě
Byl to dá se říci nejtěžší a nejdůležitější duel letošní sezony. Rysi utkání na ledě litoměřických kališníků zvládli a rozhodli tak o tom, že se prvoligová soutěž bude hrát v Polárce i v příští sezoně.
51.kolo, středa 28.2.2024, Kalich Arena
3:5
1:2, 1:3, 1:0
HC Stadion Litoměřice

Cichoň (27. Šatný) - Jebavý, Krutil, Benda, Černohorský, Tomek, Tůma, Husák - Kordule, Jícha, Costa - Ton, Kuťák, P. Svoboda - Hrabík, M. Vitouch, Žmola - Plos, Korkiakoski, Sihvonen. Trenér: Miroslav Přerost.

Mokry - Šenkeřík, Haman, Výtisk, D. Kowalczyk, Urbanec, Homola - Krajč, Macháček, Ramik - Doktor, Marosz, Svačina - Cedzo, Wałęga, Haas - Hotěk, Šuhaj, Martynek. Trenér: Martin Hrnčár.

9. Žmola (Tomek, Vitouch), 23. Plos, 57. Korkiakoski (Tomek, Sihvonen)
1. Ramik (Šenkeřík, Haman), 5. Marosz (Svačina, Doktor), 22. Doktor (D. Kowalczyk), 24. Svačina (TS), 27. Ramik (Macháček)
Vyloučení: 6:9
Využití: 1:0
Střely na branku: 44:29 (13:11, 15:12, 16:6)
Zblokované střely: 22:7
Hity: 7:16
Vhazování: 34:35
Rozhodčí: Zubzanda, Hucl – Maštalíř, Roischel
Diváci: 932

František Ptáček (HC Stadion Litoměřice): Od začátku jsme tahali za kratší konec, chvíli to vypadalo, že bychom se mohli nadechnout k lepšímu výkonu. Měli jsme hodně přesilovek, využili jsme jen jednu dvojnásobnou, to je málo. Takže tady bychom se rozhodně mohli zlepšit. Zápas nám celkově nevyšel, doufám, že jsme se poučili. Něco jsme si k tomu řekli. Utkání nám dobře ukázalo, na čem bychom měli zapracovat. Soupeř zaslouženě vyhrál.

Martin Hrnčár (HC Frýdek-Místek): Měli jsme výborný vstup do zápasu, věděli jsme, co nás tu čeká. Poslední zápasy nám nevycházely podle představ. Věděli jsme, že když tu vyhrajeme za tři body, tak se zachráníme, to byla naše priorita. Výborně jsme k tomu přistoupili, měli jsme výborný úvod, byla vidět velká obětavost všech hráčů, podřídili všechno taktice. Zvládli jsme těžký zápas i závěrečný tlak domácích. Tímto bych chtěl poděkovat všem, co se podíleli na chodu týmu, od vedení, přes trenéry, hráče a samozřejmě naše fanoušky.

Na frýdecko-místecké hokejisty čekal poslední výjezd v letošní sezoně. Rysi, kteří v Kalich aréně nutně potřebovali dnes bodovat, neponechali nic náhodě a k zápasu s domácími kališníky vyjeli s denním předstihem.

Lepší vstup do důležitého střetnutí si rysi ani nemohli přát. Už po devíti vteřinách hry totiž našel obránce Šenkeřík křižnou přihrávkou Michala Ramika a ten se parádně trefil nad Cichoňovu lapačku - 0:1. Vzápětí dostali rysi výhodu jednoho muže v poli navíc, tuhle pasáž ale kališníci dokázali přežít ještě bez další úhony. V čase 04:43 to už bylo ale rozdílem dvou branek. Zkušený Rostislav Marosz nejprve naznačil střelu, potáhnul si však puk kolem nedůrazného Vitoucha a přesnou bombou k levé tyči rozjásal frýdecko-místecké příznivce u svých počítačů - 0:2. Litoměřičtí se z rysího tlaku vymanili ke konci 9. minuty, kdy Vitouch nabil ke střele Tomkovi a po jeho ráně stačil ještě puk tečovat před brankářem Mokrym útočník Jakub Žmola - 1:2. Jednobrankové vedení jsme dokázali nakonec v první dvacetiminutovce udržet, a to i přesto, že jsme museli čeli třem přesilovým hrám soupeře.

Velice bohatá na góly byla rovněž i druhá část střetnutí. A byli to znovu hosté, kteří se dokázali prosadit po 87 vteřinách hry. Kowalczykovou ránu od modré totiž dokázal nadvakrát dopravit do sítě Jakub Doktor - 1:3. Rysi ani tentokráte nedokázali své dvoubrankové vedení dlouho udržet. O minutu později totiž našel Korkiakoski na levém kruhu Lukáše Plose a ten s trochou štěstí přeci jen dokázal dostat puk za brankovou čáru - 2:3. Na začátku 24. minuty fauloval domácí Husák a rozhodčí s nařízením trestného střílení ani na chvíli neváhali. Na tuhle specialitu máme v týmu toho nejpovolanějšího, Vláďu Svačinu, který nezklamal, když forhendovým zakončením poslal puk přesně k levé tyči - 2:4. V čase 26:16 to už bylo rozdílem tří branek. Macháček od pravého mantinelu připravil puk na hokejku Michala Ramika a ten svou druhou brankou v zápase poslal Cichoně na střídačku - 2:5. Štěstí pak při našem celku stálo ve 27. minutě, kdy se za naší obranu dostal Svoboda, gólman Mokry si však s jeho únikem poradil.

Ve třetí třetině už byli domácí hokejisté aktivnější, jejich tlaku rovněž pomohly i naše dvouminutové prohřešky. A právě po jednom takovém se kališníci dostali zpátky do hry. Čtyři minuty před vypršením základní hrací doby totiž dostal domácí celek možnost hrát ve dvojnásobném přečíslení, čehož Přerostova družina dokázala využít. Tedy jen částečně. V čase 56:23 skóroval ranou do poloprázdné brány Markus Korkiakoski - 3:5. Jenže svou disciplínu nedokázali na uzdě udržet ani domácí hokejisté, i ti totiž museli v závěrečných minutách zápasu čelit početní nevýhodě. Tím se prakticky kališníci připravili o nějaké korigování nepříznivého stavu. Rysi si už vedení v poklidu pohlídali, což pro frýdecko-místecký celek znamená definitivu záchrany prvoligové soutěže.

S letošním ročníkem Chance ligy se rozloučíme na domácím ledě. Fanoušci frýdecko-místeckého klubu ovšem musí zbystřit, jelikož hrát se tentokráte bude už v pátek 1. března!! Našim posledním soupeřem bude jasný vítěz celé základní části, hokejisté HC RT Torax Poruba. Úvodní buly je naplánováno na 17 hodinu a hráči věří, že se s nimi přijde rozloučit naplněná hala Polárka. Na derby si mohou diváci zakoupit vstupenky v předstihu, a to na tomto odkaze ZDE.

JAK DÁL V CHANCE LIZE?

Do vyřazovacích bojů letos rysi bohužel nezasáhnou, i tak si ale můžeme přiblížit, jak se kolo před koncem základní části rýsují možné dvojice pro následné play-off. Jistotou dále je, že prvoligovou soutěž po roce opuští tým HC Leram Orli Znojmo.

Čtvrtfinále (termíny 9., 10., 13., 14. a 16. března)