O výhře nad Martinem rozhodly nájezdy
První utkání po čtyřech měsících odehráli hokejisté Frýdku-Místku ve slovenském Martině, s kterým svěřenci Jiřího Juříka a Marka Malíka odehráli vyrovnanou partii, jež po remízovém výsledku rozhodly až samostatné nájezdy a přesná trefa Vladimíra Luky.
1. příprava, středa 10.8.2016, Martin
3:4sn
1:1, 1:2, 1:0 - 0:1
Martinský hokejový klub
Dzubina (od 31. Corbeil) – Jendroľ, Tabaček, Ozols, Salija, Vyskoč, Krstev, Leško, Pacalaj – Bílek, Heizer, Koyš – Dokšin, Galamboš, Surovka – Kabáč, Jurášek, Poliaček – Nemček, Dírer, Ambroz
Šimboch (Daneček) – Kania, Roman, Roupec, Zahradníček, Doudera, Pisarik, Adámek, Stránský – Cienciala, Kovařčík, Luka, Jaroš, Meidl, Franek, Klimša, Sedláček, Kanko, Sonnek, Káňa, Schwarz
Branky a nahrávky: 12. Galamboš, 40. Heizer (Bílek, Koyš), 48. Tabaček (Krstev, Heizer) – 11. Klimša (Sedláček), 20. Franek (Meidl, Jaroš), 26. Jaroš (Franek, Meidl), rozhodující nájezd Luka. Rozhodčí: Husár – Jakubec, Hanko. Vyloučení: 3:5. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 560. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3, 3:3, 3:4.
Juraj Halaj: „První dvě třetiny jsme měli problém při založení útoku. To bylo také vidět, zbytečně jsme se dostávali pod tlak. Naší představu splňovala jen poslední třetina, při které jsme soupeře přestříleli 15 - 5. Krstev dnes odehrál první zápas po delší přestávce zapříčiněné zraněním, na hodnocení si proto ještě musíme počkat po dalších zápasech. Uvidíme, jak si s nimi poradí. Už zítra nás čeká zápas v Košicích, je to jiný soupeř a jiné kluziště. Čekají nás jiné rozměry ledové plochy. Jsme stále v přípravě a v zátěži. Pro nás trenéry je hlavní vidět, jak se hráči s danými podmínkami popasují. Chceme určitě odehrát kvalitní zápas.“ (zdroj: mhcmartin.tipsportextraliga.sk)
Mgr. Jiří Juřík: „Odehráli jsme naše první střetnutí v přípravě, domácí měli za sebou tři a byli o něco sehranější. První minuty jsme začali velmi opatrně, později jsme převzali iniciativu. Ve výborné druhé třetině jsme domácím odskočili na rozdíl dvou gólů, ale zbytečně jsme začali dělat chyby a hrát pasivně. Domácí toho samozřejmě využili, zatlačili nás a dokázali vyrovnat. Určitě jsme ale rádi, že jsme zvítězili po nájezdech. Do přípravy jsme potřebovali soupeře ze Slovenska, tedy z jiné soutěže. Nabídka přišla právě z Martina, což jsme velmi vděčně přijali. Čeká nás úvod WSM ligy, pomaličku si už sledujeme soupeře, snažíme se zvládnout přípravu co nejlépe. Hodně záleží i na tom, jaká bude bude situace v Třinci, ale myslím si, že jádro týmu by tu mělo zůstat.“ (zdroj: mhcmartin.tipsportextraliga.sk)

Úvodní perioda Rysům vyšla

Přes pět stovek hokejových fandů vidělo na martinském ledě aktivní nástup hostů. Dzubinu postupně vyzkoušeli Luka, Kovařčík Jaroš i Sonnek, nicméně skóre se změnilo až nástupem jedenácté minuty, kdy Sedláček našel na levé straně Davida Klimšu a ten se pěkným průnikem dostal až k první gólové střele.

Z vedení se Frýdecko-místečtí radovali jen krátce, na přelomu třinácté minuty se totiž udála kritická chyba v obranných řadách, čehož využil Petr Galamboš a přesnou ranou nedal Danečkovi šanci zasáhnout. Do kabin se ale šlo za příznivého stavu pro hosty – Radek Meidl po přihrávce od Jaroše posunul kotouč k Tomáši Frankovi, jenž si vychutnal Dzubinu a vrátil vedení zpět na stranu Frýdku-Místku.

Dvoubrankový náskok do druhé sirény nevydržel

Start prostřední dvacetiminutovky se odehrával v hostující režii, gólmana Dzubinu hned po změně stran důkladně otestoval Ciencala. V pětadvacáté minutě neúspěšně pálil Vladimír Luka, ovšem o chvíli později se už na frýdecko-místecké střídačce slavilo. V čase 25:23 Franek chytře naznačil střelu a předal kotouč na hůl Tadeáše Jaroše, který trefil přesně do odkryté části martinské klece.

V dalším průběhu druhé části byl k vidění například rychlý kontr Ciencialy či nedorozumění dvou domácích hráčů, kterým se málem povedlo poslat puk do vlastní branky. Na druhé straně se ukázal bývalý kladenský útočník Bílek, ale na Danečka nevyzrál.

Ve dvaatřicáté minutě byl blízko třetí frýdecko-místecké trefě Radek Meidl, vystřelený puk ale do cíle určení neprošel přes levou tyč. Později už byl nebezpečný také Martin. Heizer s Koyšem a Krstevem ještě neuspěli, padesát vteřin před druhou přestávkou ale Bílek s Koyšem vysunuli Radomíra Heizera, ten si povodil brankáře a snížil na rozdíl jediné branky.

Nájezdům předcházelo vyrovnání Tabačka

Tým ze Žilinského kraje se na počátku třetí části snažil vyrovnat, Daneček tak měl co dělat po ranách Koyše, Dokšina nebo Poliačka. Chvíli po akci důrazného Kanka pro změnu zahrozil domácí Kabáč, leč puk za brankovou čarou neskončil. Gól na 3:3 na sebe ale nenechal dlouho čekat, po vyloučení Jana Zahradníčka se do kotouče opřel Ján Tabaček a propálil frýdecko-místeckého strážce branky.

Vyrovnání na ofenzivní aktivitě domácích hráčů nic nezměnilo, zakončení Surovky a Bílka ale Daneček pokryl. V 51. minutě si šel na trestnou lavici odpočinout Lukáš Doudera, ale jeho bránící kolegové další inkasování branky nepřipustili. Domácí přesto chtěli rozhodnout ještě před koncem základní hrací doby, Tabaček ani Jendroľ ale vedení na domácí stranu nepřeklopili.

Po závěrečném klaksonu se namísto prodloužení rovnou jely samostatné nájezdy. V první sérii neskórovali Franek s Dokšinem, v té druhé na Káňovu trefu zareagoval Galamboš. Po něm překonal gólmana i Vladimír Luka, načež Nemček recept na gólmana už nenašel.

Frýdecko-místečtí hokejisté se tak vydali na cestu domů s cenným skalpem extraligového týmu v kapse. V příštích dnech se pak budou připravovat na domácí zápas s Přerovem, jenž se bude hrát v úterý 16. srpna v hale Polárka.