Nekončíme! Frýdek-Místek vyhrál na Lapači a vynutil si rozhodující zápas
Hokejisté Frýdku-Místku ve čtvrtém pokračování finálové série utekli hrobníkovi z lopaty a díky famózní první třetině vyloupili vyprodaný Lapač, který se tak mistrovských oslav nedočkal. Valaši své pětibrankové manko v prostředním dějství dvakrát zkorigovali, ale v závěru se už k žádnému většímu zdramatizování nedostali. Rozhodující pátý finálový zápas je na programu tuto sobotu od sedmnácti hodin.
4. finále, čtvrtek 24.3.2016, Na Lapači
2:6
0:5, 2:0, 0:1
VHK ROBE Vsetín
Hromada (od 20. Plšek) – Tesařík, Vrba, Ambruz, Ostrčil, Žák, Hryciow, Řezáč, Nedbálek – Vaněk, Vávra, Zúbek, Kolařík, Slováček, Kajaba, Finsterle, Hrazdira, Dvořák, Vítek, Daněk
Šimboch (Daneček) – Dresler, Krutil, Foltýn, Kowalczyk, Fišera, Matyáš, Kvapil, Polák – Franek, Piecha, Klimša, Samiec, Chmielewski, Schwarz, Káňa, Cienciala, Meidl, Luka, Jaroš, Christov
Branky a nahrávky: 26. Žák (Ostrčil, Vávra), 37. Ostrčil (Hrazdira) – 2. Franek (Kowalczyk), 7. Chmielewski (Cienciala, Káňa), 8. Klimša (Samiec, Piecha), 10. Meidl (Cienciala), 20. Franek (Chmielewski), 55. Piecha (Klimša, Samiec). Vyloučení: 7:12. Využití: 0:3. V oslabení: 0:1. Diváci: 5400. Průběh utkání: 0:5, 2:5, 2:6.
Luboš Jenáček: „Nezvládli jsme první třetinu, udělali jsme tam zbytečné fauly. Soupeř tak dal tři branky v přesilovce. V předešlých zápasech se Frýdku v přesilovkách moc nedařilo, a možná jsme měli i trochu štěstí na odskakující puky. Dneska se to prostě odráželo k nim. Samozřejmě za stavu 0:5 se zápasem něco dělat je složité. Jsem rád, že jsme to odehráli aspoň takto, že jsme ty poslední dvě třetiny hráli solidně a za ty se stydět rozhodně nemusíme.“ (zdroj: hc-vsetin.cz)
Mgr. Jiří Juřík: „Já bych chtěl klukům poděkovat za perfektní výkon, který dneska předvedli, a jsme rádi, že se série vrací zpět do Frýdku-Místku.“ (zdroj: hc-vsetin.cz)

Celý zápas rozhodla snová první třetina

Rysi smečka se největší návštěvy v historii druhé ligy nezalekla a hned ve druhé minutě si zahrála přesilovou hru, kterou zakončením z prostoru mezi kruhy záhy ukončil Tomáš Franek. Po jeho trefě se vyfauloval Matyáš, ovšem Vsetínští početní výhodu neproměnili a vinou Zúbka si sami znovu vyzkoušeli hru v oslabení.

Vyloučený hráč Vsetína na trestné lavici nevydržel celé dvě minuty ani tentokrát. Po Ciencialově přihrávce podél brankové čáry se totiž z úhlu prosadil Aron Chmielewski, který na konci sedmé minuty podruhé umlčel natěšené vsetínské publikum. Další šok pro příznivce Valachů přišel už o dvaadvacet vteřin později, když Martin Piecha s Davidem Klimšou potrestali špatnou domácí rozehrávku a druhý jmenovaný pokořil Hromadu precizně provedeným bekhendovým blafákem.

Třetina, o které se fanouškům Frýdku-Místku snad ani nezdálo, ještě ani zdaleka neskončila. Svěřenci Jiřího Juříka a Marka Malíka v desáté minutě čelili oslabení, ale i v něm dokázali navýšit své vedení na 4:0. David Cienciala uspěl na vhazování a bekhendovou přihrávkou našel Radka Meidla, na jehož okamžitou ránu z příklepu neměl strážce vsetínské branky nárok.

Za pouhých pět sekund se nechal vyloučit Klimša a odstartoval sérii hostujících vyloučení, při kterých se Valaši dostali do velkého tlaku, jenže výtečný Šimboch zelenožlutým gólovou radost nedopřál. Vsetínští se v závěru úvodní části už viděli v kabině, místo toto však museli zkousnout další zásah – Chmielewski za brankou zasekávačkou oklamal Ambruze a předložil krátkou přihrávku Tomáši Frankovi, jenž u tyče nejprve narazil na dobře postaveného Hromadu, ale z dorážky se už nemýlil.

Dvojnásobné snížení žádné drama nepřineslo

V brankovišti Vsetína došlo před začátkem druhé třetiny ke změně. V prvních třech finálových zápasech takřka bezchybný Hromada přepustil své místo mezi třemi tyčemi Lukáši Plškovi, který po svém nástupu sledoval už třetí neproměněnou dvojnásobnou přesilovku svých spoluhráčů.

Ve čtvrté minutě Meidl ve středním pásmu vykouzlil únikovou přihrávku pro Tomáše Franka, jenž se v brejku už radoval ze svého hattricku, jenomže kotouč skončil na horní tyči. V čase 25:26 se na domácí straně objevila jiskřička naděje po trefě Michala Žáka, který v ponechané výhodě využil spousty volného místa a z vrcholku pravého kruhu rozjásal vyprodaný Lapač.

V polovině zápasu hlavní rozhodčí vyloučili Juraje Šimbocha a Michaela Foltýna, kteří z trestné lavice sledovali řadu střel v podání Ostrčila, Finsterlecho a Nedbálka, kteří se marně snažili snížit na rozdíl tří branek. K tomu došlo až v 37. minutě, kdy Polák nedokázal prostrčit puk na Káňu a z levého konce modré čáry tak mohl vyslat nenápadnou gólovou střelu Radim Ostrčil.

V závěru druhé dvacetiminutovky u své branky zaváhal Jaroš, ale Finsterle chybu frýdecko-místeckého útočníka nadvakrát nepotrestal. Za hosty následně zahrozil Káňa, který zachytil mizernou přihrávku Hrazdiry a upaloval na Plška, který jej vychytal pravým betonem.

Druhý finálový bod pojistil Piecha

Závěrečná třetina už byla poklidnější, Valaši se ze všech sil snažili o zdramatizování zápasu, ale defenzíva Rysů jim dlouhou dobu nedarovala žádnou výraznější šanci. Ta přišla až v 51. Minutě po Vaňkově přihrávce ze zadního mantinelu, ale Šimboch Vítkovu střelu z bezprostřední blízkosti vyrazil.

S blížícím se koncem zápasu bylo stále jasnější, že Frýdek-Místek o své vítězství už nepřijde. Definitivní potvrzení přišlo v čase 54:24, když se v nebezpečném prostoru nechal obrat o puk Hryciow a po přiťuknutí od Klimši se z mezikruží prosadil Martin Piecha. Chvíli poté solidní Meidlovu střelu z levého kruhu vyrazil Plšek k volnému Ciencialovi, ale náhradní gólman Valachů se už překonat nenechal.

V posledních minutách už k ničemu zásadnímu nedošlo a Frýdek-Místek se tak po závěrečném hvizdu mohl radovat z životně důležitého vítězství 6:2, díky kterému se finálová série ještě jednou vrátí do Polárky, která bude od sobotní sedmnácté hodiny hostit rozhodující páté finále.