Na domácím ledě vracíme Horákům porážku z úvodu sezony
A nutno říct, že je to výhra i s úroky. Rysům vyšel vstup do zápasu, kdy Třebíči vstřelili rychlé tři branky, které nakonec donutily hostující jedničku vyhnat z brankoviště. Hokejisty z Vysočiny jsme zdolali po pěti domácích nezdarech s nimi v řadě.
16., středa 26.10.2022, hala Polárka
6:2
3:0, 1:0, 2:2

Švančara - Teper, Š. Havránek, Kowalczyk, Zeleňák, M. Adámek, Sova, Ročák - Dostálek, Vrdlovec, Svačina - Łyszczarczyk, Haas, Hotěk - Bednář, A. Zeman, Ramik - Geidl, Matěj, Macháček. Trenér: Martin Janeček.

SK Horácká Slavia Třebíč

Jekel (15. Mičán) - Bořuta, Tureček, Forman, Hunkes, Poizl, Furch - Dočekal, Bittner, Psota - Holec, D. Michálek, Ferda - Vodný, Malý, Mácha - Meluzín, Šilhavý, Mat. Novák. Trenér: Kamil Pokorný.

5. Vrdlovec (Svačina, Dostálek), 7. Zeleňák (Kowalczyk, Geidl), 15. Łyszczarczyk (Hotěk, Has), 38. Vrdlovec (Teper, Łyszczarczyk), 45. Dostálek (M. Adámek, Svačina), 54. Łyszczarczyk (Haas)
49. Tureček (Psota, Dočekal), 51. Bittner (Bořuta, Dočekal)
Vyloučení: 3:2
Využití: 1:0
Střely na branku: 20:39 (10:14, 5:12, 5:13)
Zblokované střely: 2:1
Vhazování: 31:35
Rozhodčí: Zavřel, Jaroš - Otáhal, Kráľ
Diváci: 709

Martin Janeček (trenér HC Frýdek-Místek): Utkání nám ukázalo, že umíme hrát parádní zápasy. V tom posledním střetnutí v Jihlavě jsme podali opravdu katastrofální výkon, a to hlavně z důvodu přístupu. Něco jsme si tedy vyříkali, hráči si to vzali za své a dnes byli odhodláni od prvního buly a myslím si, že jsme si vítězství zasloužili. Ten výsledek se ale nerodil jednoduše, doopravdy o něm rozhodla první třetina, a i když pak soupeř trošku zahrozil, tak si myslím, že jsme celý zápas ovládali dobrou obrannou hrou. Ty dvě branky určitě mrzí, jelikož nás Švančara podržel hlavně v oslabení pět na tři. Tak, jak jsme ve Zlíně chtěli hrát pro Vojtu, tak dnes to bylo pro Švanciho. To nás mrzí, ale já věřím, že jim to kluci zase vrátí, jelikož je vidět, že jsou oba výborná dvojka. Každopádně Švanci byl ústřední postava dnešního zápasu.

Jaroslav Barvíř (asistent trenéra SK HS Třebíč): Utkání nám určitě nevyšlo, kdy jsme z úvodních pěti střel v našem obranném pásmu třikrát inkasovali, a to s námi zatřáslo. Nemyslím si ale, že bychom hráli úplně špatně, vytvářeli jsme si šance, ale ty tři inkasované góly na nás prostě dolehly. I proto jsme řešili finální fázi a koncovku tak, jak jsme řešili, a nebyli jsme v ní úspěšní. Každopádně jsme kluky po té první třetině nabádali k tomu, že chceme zlepšit důraz v osobních soubojích a v předbrankovém prostoru. Věřili jsme, že ten kontaktní gól dáme přeci jen dříve, to se nám ale nepodařilo. Dali jsme jej někdy v padesáté minutě, což už bylo pozdě. Pátý a šestý gól domácích opět nedůraz v předbrankovém prostoru. Ten začátek zkrátka tomu dal ráz a my se z toho už prostě nevzpamatovali až do konce zápasu. Ale bylo tam i spoustu dobrých věcí, od kterých se můžeme odrazit, ale samozřejmě tam byly i věci, které se nám nelíbí, ale to si vyřešíme osobně. Věřím, že na další utkání budeme dobře nachystaní.

I když hostující celek začal utkání aktivněji, gólově úspěšnější byli hokejisté s rysem na prsou. V polovině 5. minuty se domácí drali do první vážnější situace a hned z toho byla radost na tribunách haly Polárka. V čase 04:35 poslal Svačina zadovkou přihrávku na volného Daniela Vrdlovce, který zamířil přesně ke vzdálenější tyči Jeklovy branky - 1:0. Hosté se nestačili pořádně z úvodního nezdaru ještě vzpamatovat a už to bylo rozdílem dvou branek. V 7. minutě našel Kowalczyk zpětnou přihrávkou na modré čáře Vojtecha Zeleňáka, který zamířil, gólman Jekel toho před sebou moc neviděl, a tak nebylo divu, že si puk našel cestu do horního růžku jeho branky - 2:0. A domácí byli nadále při chuti. V čase 14:20 přihrál Haas na střelbu Hoťkovi, jeho ránu stačil ještě hostující brankář vyrazit pravým betonem do strany, kde byl však připraven na dorážku Alan Łyszczarczyk - 3:0. V té chvíli rázem skončila šichta pro třebíčskou jedničku v brankovišti, kde jej nahradil Jan Mičán.

Vůbec nejblíže gólu byli hosté ve 27. minutě, kdy Holec nastřelil tyčku. Tři minuty před koncem druhé periody putoval za podražení na trestnou lavici nejproduktivnější hráč hostí Ladislav Bittner. Rysům se druhá přesilovka v zápase vydařila, to se po minutě hry dokázal se štěsté, prosadit podruhé v tomto střetnutí Daniel Vrdlovec - 4:0. V samém závěru druhé části zápasu dostali hosté možnost ke korigování nepříznivého skóre, když se v krátkém sledu poroučeli za katr Sova (ten si odpykával trest za hráčskou lavici) a kapitán týmu Kuba Teper. Tato přesilovka se nakonec přesunula do třetí třetiny.

V pokračující početní výhodě náš tým fantasticky podržel brankář Patrik Švančara, který znovu prokázal, že patří momentálně k nejlepším gólmanům celé soutěže. Své by o tom mohl říct především Matěj Psota, který při svém střeleckém pokusu už už zvedal ruce ke stropu haly. Rysi se tak dvojnásobnému oslabení ubránili. V další části zápasu byly k vidění velmi dobré příležitosti hostujícího Davida Michálka, či střelecký pokus Daniela Vrdlovce. Skóre utkání se znovu měnilo v čase 44:39, kdy svůj důraz před brankou soupeře prokázal Vlastimil Dostálek, který svým osmým gólem v sezoně upravoval již na 5:0 pro frýdecko-místecký celek. Čisté konto jsme nakonec udržet nedokázali. V závěru 49. minuty překonal brankáře Švančaru obránce hostů David Tureček - 5:1. Hned vzápětí měli hosté i trochu štěstí, když po Bednářově ráně zazvonila tyčka. V čase 50:37 se hosté prosazují podruhé v zápase, autorem branky byl nejlepší střelec Horáků, Ladislav Bittner - 5:2. Že se frýdecko-místecký tým opírá také i hru fair play dokázal o pár minut později Michal Hotěk, který u hlavního rozhodčího odvolal odpískaný faul na jeho osobu. U rysů se nejednalo o první takovýto případ odvolaného trestu, tady si ale nemusíme pochlebovat, tým trenéra Martina Janečka si opravdu zaslouží obrovskou pochvalu. Každopádně střelecké hody ve třetí části střetnutí nadále pokračovaly, kdy Alan Łyszczarczyk obržel zpoza branky přihrávku od Haase a nadvakrát dokázal poslat puk za třebíčského gólmana - 6:2.

* S hokejisty z Třebíče máme v domácím prostředí nepříznivou bilanci. Z celkového počtu 12 odehraných utkání jsme pouze 4x vyhráli a 8x prohráli. Posledních pět utkání v hale Polárka se neslo dokonce ve znamení výher celku z Vysočiny. A tuto hodně nepříznivou bilanci jsme "konečně" dokázali prolomit. Bravo, chlapi!!

* Třinecký obránce Marian Adámek, který nastoupil dnes za rysy s dresem #34, hrál za Frýdek-Místek naposledy před dvěma lety, kdy nastoupil do dvou prvoligových utkání (doma proti Slavii a Prostějovu). Byl to jeho celkově již 102 prvoligový start za naše barvy s bilancí 47 kanadských bodů (10+47).

* Nejproduktivnější hráč Horáků, útočník Ladislav Bittner, vstřelil v letošní sezoně 11 gólů, a z toho 5 v přesilovkách. Naši borci jej dokázali velmi dlouho držet na uzdě, hostující kanonýr se nakonec přeci jen dokázal v 51. minutě prosadit, čímž si na své konto připsal dvanáctou trefu v sezoně.

* Frýdek-Místek a Třebíč mají dle statistik Chance ligy nejlepší gólmany v soutěži (Patrik Švančara před dnešním zápasem dokonce pořadí ovládal s procentem úspěšnosti 94,00 %. Společně s ním byl na druhé pozici ještě zlínský brankář Daniel Huf, ale hned na třetí příčce figuroval třebíčský gólman Pavel Jekel s úspěšností 93,22 %. Tomu ale osobní statistiky naši hráči po dnešku trochu poupravili.

* Zatímco Třebíč je v domácím prostředí nejúspěšnějším celkem soutěže, venku se hokejistům s bílou hvězdou na drese vůbec nedaří a jsou tak v tabulce na předposlední pozici. "Kdybychom věděli pořádně, proč tomu tak je, tak na to určitě reagujeme. Je to nejspíš v koncentraci, možná i od přístupu, ale neříkám, že od všech. Jsme si toho každopádně vědomi, pracujeme na tom a věříme, že to co nejdříve utneme a budeme bodovat i venku, abychom potvrzovali naše získané body z domácího prostředí," sdělil po utkání hostující asistent trenéra Jaroslav Barvíř.

* Frýdecko-místecký obránce Jakub Teper bodoval proti Třebíči popáté v řadě. Pokaždé si připsal na své konto jeden kanadský bod za přihrávku na gól.

* Útočník Třebíče, Matěj Psota, je hráč, kterému se proti rysům zkrátka daří. Jeho bilance je momentálně 14 kanadských bodů (3+11).

Blok tří utkání během týdne zakončí rysi v sobotu 29. října, kdy je čeká výjezd až do dalekých Západních Čech. Našim soupeřem bude o víkendu totiž sokolovský Baník, zápas začíná v 17.00 hodin.