Mladá sestava rysů nestačila na úvod přípravy Havířovu
Hokejoví fanoušci se dočkali. Hokejistům Frýdku-Místku začala herní příprava před startem osmé sezony v druhé nejvyšší soutěži. Rysi se představili v prvním přípravném duelu na havířovském stadionu.
PU, úterý 8.8.2023, Gascontrol Aréna
5:2
1:1, 2:1, 2:0
HC Havířov 2010 s.r.o.

Sachr - Kunc, Havlík, Korčian, Ševčík, Ščurek, Vosátko, Kalina – Mrva, Křivohlávek, Franek - Apolenář, Ćmiel, Pawliczek - Tvrdý, Pavlík, Kotásek - Middleton. Trenér: Jiří Raszka.

Švančara (31. Šimonů) - Urbanec, Haman, Kowalczyk, Hrůzek, Homola, Hrachovský - Macháček, Hudeček, Kozlík - Cedzo, Hotěk, Šuhaj - Brada, Dvořák, Ramik - Geidl, Matěj, Pouzar - Bartoš. Trenér: Martin Janeček.

7. Mrva (Ševčík, Pavlík), 31. Franek (Kunc, Křivohlávek), 38. Havlík (Pavlík), 53. Ševčík (Pavlík), 57. Pavlík (Korčian, Apolenář)
14. Haman (Pouzar), 22. Cedzo (Kowalczyk, Hotěk)
Vyloučení: 4:5
Využití: 1:0
Rozhodčí: Koziol - Veselý, Návrat
Diváci: 862

Jiří Raszka (trenér HC Havířov): Věděli jsme, že nás bude čekat těžký zápas. Frýdek je prvoligový tým s kvalitními hráči, a to i kvalitními mladými hráči. Přijeli v celku silné sestavě, zápas podle toho vypadal. My jsme měli první dvě třetiny problémy v obranném pásmu s rychlým přístupem a napadáním soupeře. Hodně jsme předržovali kotouče a pozdě jsme reagovali. Z toho všeho soupeř těžil a byla z toho i nějaká převaha Frýdku. V těžkých chvílích nás podržel brankář. Jsme pět dní na ledě, zatím jsme se systémovým věcem věnovali jen okrajově. Zápas, i celou přípravu, chceme pojmout kondičně, proto jsme dnes hráli na tři pětky. Byl jsem zvědavý, jak se s tím popereme, hlavně po těch dvou třetinách, kdy to bylo fyzicky hodně náročné. Ve třetí třetině jsme přidali na forčeku a získávali jsme kotouče. Převaha se přelila trochu na naší stranu, napadaly nám tam nějaké branky, takže za to jsem rád. Jsem rád, že se tam objevovaly věci, které jsme si říkali. Samozřejmě tam byly systémové chyby, kdy jsme propadali, ale jak říkám, zatím jsme se tomu až tak nevěnovali. Každé vítězství se počítá, obzvláště proti prvoligovému týmu, ale určitě nás v přípravě čeká ještě hodně práce.

Martin Janeček (trenér HC Frýdek-Místek): Bylo znát, že obě mužstva hrají první přípravný zápas v ještě nekompletních sestavách. Byl to tudíž dost rozháraný a rozbitý zápas. Z našeho pohledu rozhodla druhá třetina, ve které jsme měli herně navrch. Byly tam tři vyložené šance, ale špatně jsme s nimi naložili. Havířov nás dvěma střelami z dálky potrestal a domácí pak dobrou a organizovanou hrou výsledek ubránili. Ještě nejsme pořád sehraní, ale získali jsme na téma hráčů celou řadu cenných informací. Z výsledku si neděláme těžkou hlavu, čeká nás stále mnoho tvrdé práce. Chceme moc poděkovat fanouškům, kteří nás přijeli podpořit. Mrzí nás, že jsme kvůli nim nedokázali vyhrát, ale věřím, že je brzy znovu potěšíme. V utkání jsme nově zkoušeli dva útočníky - Filipa Dvořáka, což je odchovanec Komety Brno, který loni působil v Přerově, a také Marka Bradu, jenž je ročník 2003, a prošel několika zahraničními kluby. Oba kluci jsou u nás v rámci try-outu.

Rysům začala herní příprava. Na její samotný úvod zajížděli svěřenci trenéra Martina Janečka do Havířova, se kterým náš celek nakonec prohrál rozdílem tří branek.

První branku střetnutí vstřelili domácí hokejisté. Na samém začátku 7. minuty se snažil o zakončení Ševčík, puk se odrazil od brankáře Švančary k volnému Jakubu Mrvovi a ten z dorážky zavěsil přesně pod břevno - 1:0. Vyrovnat se nám podařilo o šest minut později. Při rychlém přechodu do útočného pásma domácích vybídl Pouzar ke skórování Filipa Hamana - 1:1. Tímto vyrovnaným stavem pak skončila úvodní dvacetiminutovka.

Oba celky daly v dnešním střetnutí příležitost širšímu kádru, přesto necelých devět stovek diváků vidělo velice svižný hokej. V čase 21:22 se skóre zápasu obrátilo na druhou stranu. Obránce Kowalczyk pálil od modré a do jeho rány vložil svou hůl Adam Cezdo - 1:2. Domácímu AZetu se podařilo srovnat krok v polovině utkání. Havířovští dostali možnost hrát přesilovou hru, kterou po třiatřiceti vteřinách využil nechytatelnou bombou bývalý frýdecko-místecký hráč Tomáš Franek - 2:2. V té době už stál v našem brankovišti Daniel Šimonů, který současně s vyloučením Brady nahradil svého parťáka Švančaru. Dvě minuty před druhým klaksonem si domácí vzali těsné vedení nazpátek. Autorem třetí branky Havířova byl Tomáš Havlík - 3:2.

Ve třetí části už skórovali pouze domácí hokejisté. Čtvrtou branku AZetu vstřelil Ondřej Ševčík - 4:2. Na začátku 57. minuty putoval za katr Michal Hotěk a Havířovští v situaci čtyř proti čtyřem udeřili po pěti vteřinách hry. Po vyhraném vhazování pálil nejprve Korčian a jeho ránu šikovně protečoval za záda frýdecko-místeckého gólmana Šimon Pavlík - 5:2.

Hned druhé přípravné utkání rysů hlásí samo o sobě svou pikantnost. Hokejisté Frýdku-Místku se totiž na domácím ledě střetnou v partnerském souboji s třineckými Oceláři. No a i když se jedná "pouze" o přípravu, půjde určitě o duel, na kterém nemůže fanoušek hokeje chybět. Takže ve čtvrtek se na vás všechny v hale Polárka těšíme.