Frýdecko-místečtí na úvod semifinálové série pokořili Porubu 5:0
Tým Frýdku-Místku se po týdenní pauze vrátil do vyřazovacích bojů a v úvodním semifinálovém klání na domácím ledě porazil ostravského soupeře 5:0. O svém dvacátém vítězství v řadě frýdecko-místečtí hokejisté rozhodli ve druhé třetině, když v rozmezí mezi 25. a 30. minutou vstřelili hned tři góly.
1. Semifinále, pondělí 7.3.2016, Hala Polárka
5:0
0:0, 3:0, 2:0
Daneček (Hlaváč) – Jeník, Krutil, Foltýn, Kowalczyk, Matyáš, Kvapil, Polák – Franek, Piecha, Klimša, O. Kovařčík, Samiec, Chmielewski, Schwarz, Káňa, Cienciala, Meidl, Luka, Jaroš, Christov
HC RT TORAX Poruba
Tihlář (od 57. Kubáň) – Slavík, Peslar, Baca, Puškár, Ovšák, Vajda, Malý, Buček – Ballner, Gelnar, Rimmel, Vaněk, Vrána, Zachar, Blahuta, Sedlář, Seidler, Sysala, Szajter, Stejskal
Branky a nahrávky: 25. Káňa (Christov, Luka), 27. Káňa (Luka, Piecha), 30. Christov (Piecha, Chmielewski), 41. Luka (Christov, Káňa), 50. Samiec (Klimša, Jeník). Vyloučení: 12:13, navíc Jaroš, Foltýn, Káňa (všichni F-M), Baca, Szajter (oba POR) 10 minut a Rimmel (POR) 5 min. + trest do konce utkání. Využití: 3:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 2000. Průběh utkání: 5:0.
Mgr. Jiří Juřík: „Ze začátku jsme byli takoví nervóznější, byla znát ta naše zápasová přestávka, kdežto Poruba působila poněkud houževnatějším dojmem. Poslední utkání odehráli v pátek, takže to zápasové tempo měli. Ale myslím si, že od té druhé třetiny, kdy jsme vstřelili první gól, už jsme v tom utkání dominovali a potvrdili jsme to hlavně v přesilovkách, a to rozhodlo dnešní utkání.“

KLIDNÁ PRVNÍ TŘETINA BRANKU NENABÍDLA

V domácí sestavě se oproti poslednímu čtvrtfinálovému zápasu událo hned několik změn. Juraje Šimbocha mezi třemi tyčemi nahradil Lukáš Daneček, před kterým poprvé v play-off naskočili také Pawel Kowalczyk a Štěpán Jeník. V útočných řadách se po vynechaných dvou zápasech zase představil Ondřej Kovařčík.

Dva tisíce natěšených fanoušků se v úvodních dvaceti minutách příliš atraktivního hokeje nedočkalo. Frýdecko-místečtí měli ze začátku střeleckou převahu, ale porubský brankář Tihlář si ve své kleci několikrát poradil. Na první zajímavější moment se čekalo až do začátku deváté minuty, v níž od modré čáry napřáhl ke střele hostující obránce Jan Puškár a překonanému Danečkovi pomohla až horní tyč.

Kolem desáté minuty rozhodčí hned třikrát sáhli k vyloučení, zkrácené přesilovky ale ani jeden z týmů nevyužil a po vyloučení Zachara ve vlastním oslabení dokonce zahrozila čtveřice hráčů Poruby. Frýdek-Místek si největší šanci první třetiny vypracoval až dvě minuty před přestávkou – Klimša přihrál zpoza branky do mezikruží Piechovi, ale ten ve vyložené příležitosti přestřelil.

ČEKÁNÍ NA GÓL UKONČIL TOMÁŠ KÁŇA

Začátek druhé třetiny se znovu nesl v duchu častých nepřesností, což se změnilo až v čase 24:06, kdy střelu Christova šikovně tečoval Tomáš Káňa a ten poprvé změnil stav zápasu. O pár sekund později viselo ve vzduchu vyrovnání, avšak Vaněk po chybě domácí obrany na Danečka nevyzrál.

Dvě a půl minuty po prvním gólu inkasoval Danečkův protějšek Radek Tihlář Podruhé. Znovu se o to postaral Tomáš Káňa, kterého v přesilové hře ze zadního mantinelu našel Vladimír Luka a osmadvacetiletý útočník střelou pod horní tyč upravil skóre na 2:0.

Poruba, která má v nohách přetěžkou čtvrtfinálovou sérii s Hodonínem, se z předchozí situace nepoučila a po druhém inkasovaném gólu šla opět do čtyř. Frýdek-Místek se usadil v útočné třetině a vytvořil si velký tlak, na jehož konci stál Vít Christov, jenž bekhendovým zakončením završil domácí povedenou pětiminutovku.

V závěru druhého dějství se dvakrát v krátkém časovém rozmezí otevírala dvířka i u domácí trestné lavice a Ostravané dostali výhodu dvojnásobné přesilovky. Ta nakonec trvala jen několik vteřin, protože hosté při hře 5 na 3 sami faulovali a o ponechanou výhodu přišli. Frýdek-Místek si krátce poté taky vyzkoušel hru v přesilovce, ale Tihlář dvě rány z hole Chmielewského vychytal.

V POSLEDNÍ TŘETINĚ SE PROSADIL I OSLAVENEC LUKA

Šestačtyřicet vteřin po startu třetí třetiny se domácím přece jenom podařilo přesilovku využít. Elitní formace Frýdku-Místku opět rozebrala porubskou obranu a zásluhou narozeninového oslavence Vladimíra Luky navýšila náskok na 4:0.

V další přesilové hře v solidní šanci neuspěl Chmielewski, ovšem pár sekund po skončení Bučkova trestu stanovil konečnou podobu skóre David Samiec, který převzal pas od Davida Klimši a popáté překonal bezmocného Tihláře.

Blízko čestného úspěchu byli Ostravané v 51. minutě, jenže Ballnerova střela z osy hřiště skončila na dobře postavené tyči Danečkovy branky. V dalších minutách se roztrhl pytel s šarvátkami, hned několik hráčů dostalo vyšší tresty, a tak závěr zápasu už moc hokejové krásy nenabídl.

Frýdek-Místek si tak pohlídal své vítězství 5:0 a v semifinálové sérii vede 1:0. Další utkání se odehraje už ve středu večer v Ostravě. Úvodní vhazování je znovu naplánováno na osmnáctou hodinu.