Dostálek zařídil v prodloužení skalp lídra
Rysi se nadále drží na vítězné vlně na ledě svých soupeřů. Venku jsme totiž vyhráli popáté v řadě. Skalp momentálně nejlepšího celku Chance ligy zařídil v prodloužení po sedmnácti vteřinách útočník Vlastimil Dostálek.
24., sobota 26.11.2022, RT Torax Arena
3:4p
2:0, 1:2, 0:1 - 0:1
HC RT TORAX Poruba

O. Bláha - Klimíček, Lemcke, Krenželok, Urbanec, Mlčák, Sedlák - Šoustal, Vachovec, Gřeš - Berisha, Pšurný, Šlahař - Karafiát, Toman, Vildumetz - Hrníčko, Střondala, Christov. Trenér: Jiří Režnar.

Mokry - Teper, Š. Havránek, Zeleňák, Kowalczyk, Sova, Ročák, J. Adámek - Svačina, A. Zeman, Dostálek - Łyszczarczyk, Hass, Hotěk - Bednář, Matěj, Klimša - Geidl, Macháček, Ramik. Trenér: Martin Janeček.

7. Berisha (Šlahař, Sedlák), 8. Střondala (Christov, Urbanec), 39. Šlahař (Šoustal)
25. A. Zeman (Zeleňák, Svačina), 25. Hotěk (Teper, Łyszczarczyk), 54. Łyszczarczyk (Teper, Klimša), 61. Dostálek (Š. Havránek, A. Zeman)
Vyloučení: 4:5
Využití: 1:1
Střely na branku: 35:31 (14:8, 12:14, 9:8 - 0:1)
Zblokované střely: 7:10
Vhazování: 47:28
Rozhodčí: Wagner, Rapák - Kleprlík, Juránek
Diváci: 1684

Jiří Režnar (trenér HC RT Torax Poruba): My bohužel za stavu 2:0 jsme měli vše, co jsme chtěli na své straně. Do druhé třetiny jsme vstoupili….. nemyslím laxně, ale už to nebylo ono to, co jsme chtěli hrát, takže soupeř srovnal. Za stavu 3:2 jsme dostali v oslabení zbytečný gól. A při hře tři na tři nás prokráčel hráč, on to neprojel, on prokráčel, a dal branku. Bohužel, takhle to je. Teď se musíme připravit na středu, hrát dál, zapomenout na ty – vlastně ne zapomenout, ale ty dobré věci vypíchnout, horší věci ukázat a nic se neděje, jde se dál.

Martin Janeček (trenér HC Frýdek-Místek): Obrovská kvalita domácích. První třetina byla jednoznačně v jejich režii, kdy my spali a zůstali v autobuse. Takto nesmíme zápasy začínat, podruhé za sebou. Na druhou stranu od druhé třetiny jsme začali bruslit, začali být pro domácí nepříjemní, a to se nám vrátilo v tom, že jsme byli schopni srovnat až na 3:3, i když jsme tahali celý zápas za kratší konec. A v prodloužení taková pěkná individuální akce. Takže jsme spokojeni se dvěma body z ledu lídra tabulky. Myslím si, že musíme jít tou pokornou cestou. Na závěr bych chtěl moc poděkovat našim fanouškům, kteří přijeli v hojném počtu a vytvářeli nám parádní prostředí, samozřejmě s fanoušky Poruby.

I když šlo o naše již třiadvacáté střetnutí v letošním ročníku Chance ligy, tak derby s Porubou jsme hráli vůbec poprvé (první vzájemné měření sil, které se mělo odehrát na našem ledě, se totiž odložilo na neděli 11. prosince). Od úvodního buly se fanoušci obou táborů činili, takže duel se hrál v báječné sportovní atmosféře.

V první vážnější situaci se v samém závěru druhé minuty ocitl Klimša, kterého vybídl ke skórování Matěj. Našemu forvardovi, který se vrátil do sestavy rysů po dlouhodobém zranění, chybělo více prostoru, aby stihl zasunout puk pod padajícím gólmanem domácího celku. V 7. minutě si ostravští hokejisté vytvořili větší tlak, ze kterého padla úvodní branka utkání. Šlahař nahodil puk na branku, gólman Mokry jej vyrazil pouze před sebe, kde svou pozoronost a důraz následně prokázal Aaron Berisha - 1:0. Z dalšího průběhu hry uplynulo pouhých sedmatřicet vteřin a porubští fanoušci mohli znovu jásat nad vstřelenou brankou. Vojtěch Střondala si po buly počkal na zpětnou přihrávku od Christova a rána z hole domácího forvarda skončila přesně pod břevnem Mokreho branky - 2:0. Pro rysy to byla docela rychlá sprcha.

Zpátky do zápasu jsme se dostali v úvodu druhé periody, kdy Svačina posunul puk na modrou čáru k Zeleňákovi a po jeho ráně přišla ještě teč Adama Zemana, která si našla cestičku za záda ostravského brankáře - 2:1. Pokud domácímu celku stačilo k zisku dvoubrankového náskoku 37 vteřin, rysům k vyrovnání posloužilo sekund devětatřicet. To kapitán Teper nahazoval puk na domácí branku, Michal Hotěk poprvé se zakončením ještě neuspěl, ale po následné otočce už dokázal náš útočník trefit puk přesně k levé tyči láhovy branky - 2:2. V polovině zápasu se misky vah mohly překlopit na naší stranu, škoda, že v souboji mezi Bláhou a Łyszczarczykem, byl úspěšnější domácí ochránce svatyně. Na druhé straně pálil do boční sítě Vít Christov. Vedoucí tým soutěže si vedení vzal zpátky v samém závěru druhé třetiny, kdy na trestné lavici pobýval Štěpán Macháček. V čase 38:29 dostal Jakub Šlahař dostatek času k zakončení a domácí útočník trefil přesně místo nad levým betonem našeho gólmana - 3:2.

Rysy inkasovaná branka naštěstí nezlomila a ve třetí části to byl pořád boj o co nejlepší výsledek. A snaha byla po zásluze odměněna. V čase 53:20 napřáhnul při početní výhodě Alan Łyszczarczyk, brankář Bláha toho před sebou příliš neviděl, a tak není divu, že na pohotovou ránu polského reprezentanta ani nereagoval - 3:3. Vyrovnaný stav vydržel až do závěru základní hrací doby.

Stejně, jako tomu bylo při našem posledním zápase v porubské hale RT Torax, tak i tentokráte rozhodovalo o zisku bonusového bodu prodloužení. To se hrálo pouhých sedmnáct vteřin, kdy si Vlastimil Dostálek najel před domácí branku od levého mantinelu, protáhl se kolem Klimíčka a bekhendovou střelou rozjásal početnou skupinku frýdecko-místeckých fanoušků za ostravskou svatyní - 3:4.

* Poruba na svém ledě neprohrála devět zápasů v řadě, na ten desátý, jubilejní, Ostravané už nedosáhli. Vítěznou šňůru jim totiž přeťali naši hráči, kteří i když ani jednou v průběhu střetnutí nad soupeřem nevedli, porazili lídra soutěže 4:3 po prodloužení.

* To rysi si svou vítěznou bilanci na ledě soupeřů dále prodlužují, vítězíme totiž už popáté za sebou (Sokolov, Přerov, Slavia, Pardubice B a Poruba).

* V brance ostravského celku dostal v dnešním zápase příležitost Ondřej Bláha, který se proti rysům postavil celkem již v pátém týmu. Bláha proti nám chytal v dresu Českých Budějovic, Havířova, Vsetína, Prostějova a dnes tedy lapal za porubský celek. Celkem jsme Bláhovi nastříleli již 37 branek (nejvíce, a to 11, když chytal ještě za havířovský AZet).

* Na derby dnes dorazilo v Porubě 1684 diváků, což je vůbec nejvyšší návštěva na všechna vzájemná utkání v první lize (zatím přišlo nejvíce na vůbec první utkání, které se odehrálo v Polárce 24. září 2018, tehdy dorazilo na derby 1325 fanoušků).

* V pořadí třetí hromadný výjezd frýdecko-místeckých fanoušků v letošní sezoně je znovu vítězný. Ze Zlína (4:0), i následně z Přerova (1:0), jsme si dovezli všechny body, dokonce jsme soupeři nedovolili skórovat. Ostravané jsou však v domácím prostředí letos opravdu výborní, což poznali rysi na vlastní kůži. Ovšem parta kolem kapitána Jakuba Tepera bojovala jak vyhladovělý rys, který s pomocí skvělých fanoušků znovu vyhrál. Hoši, že bychom vás znovu viděli například v Prostějově?

CO K VÝJEZDU ŘEKLI FANOUŠCI?

"Byl k vidění hokej, který se hrál nahoru dolů a hrálo se před perfektní kulisou. Oba kotle fandily celý zápas. Kluci pak předvedli úžasnou bojovnost. Líbilo se mi, že jsme stále hráli útočně a snažili se každý ten brejk zakončit. No a Vojta v bráně? Čaroděj,"
usmíval se krátce po zápase jeden z dlouholetých fandů frýdecko-místeckého hokeje, Vlastimil Lepík. "Věřím, že se hráčům v takové kulise hrálo parádně a já jsem ještě rád, že i kluci v autobuse jsou teď štastní," radoval se při návratu domů fanda Slezanu. A bude další výjezd? "Zatím si myslím, že ještě další výjezd domluvený není, ale určitě něco bude. Vždyť je to náš třetí výjezd a znovu jsme vyhráli, jsem doslova nadšený," pochvaloval si sérii Lepík. Oslavy našich fanoušků pokračovaly nejen při cestě domů, ale vše pak gradovalo ještě při návratu rysů před halu Polárku. "Spousta lidí přijela do Poruby vlakem, ale i vlastními auty. Podle mého tipu nás v kotli bylo kolem šedesáti. Teď jdeme čekat na kluky před halu, musíme to s nimi ještě oslavit. Ale pak z hrušky dolů, čeká nás Zlín, na ten zápas se všichni moc těšíme," dodal ještě šťastný Vlastimil Lepík.

Také v příštím týdnu nás čekají pouze dvě utkání. Nejprve vyzveme na domácím ledě exligový celek ze Zlína, který nám bude určitě chtít oplatit porážku 4:0 z prvního vzájemného měření sil. Duel s Berany je na pořadu ve středu 30. listopadu od 18.00 hodin a fanoušci si mohou na tento zápas zakoupit vstupenky již v předstihu, a to na tomto odkaze ZDE. V rámci 26. kola Chance ligy pak pocestujeme až na sever Čech, kde se o další prvoligové body popereme s litoměřickými kališníky. Těm naopak máme co vracet zase my, když jsme s nimi v hale Polárka prohráli v prvním utkání sezony 2:5. Zápas s Litoměřicemi začíná v sobotu 3. prosince v 17.00 hodin.

. 📷 Snímky: Samuel Rychecký a web HC Poruba