Chápání pro dnešní dobu typických sportsmanů, výkonnostní mládežníky nevyjímaje, ilustroval hned na začátku obrázkem z fitka, kde cvičenci do něj mířící využívají eskalátory místo klasických schodů. Při tom položil sugestivní otázku, zda stačí si to jednou denně odtrénovat.
Zdůraznil, že trenér vidí svého svěřence maximálně 2–3 hodiny denně, ale jeho výkon ovlivňuje i to, co trenér ve zbytku dne nevidí – stres, školu, stravu, motivaci či odpočinek. Například spánek je hlavním časem pro opravu tkání, kdy se zvyšuje syntéza proteinů a uvolňuje růstový hormon, což je velmi důležité pro regeneraci sportovce. Potřeba spánku závisí na věku a u sportovce je ještě o něco vyšší. Proto je nutné vytvoření spánkové rutiny – tedy chodit spát a vstávat zhruba ve stejnou dobu, vhodná je zatemněná a chladná místnost, tři hodiny před spánkem nejíst, vyřadit stimulanty v odpoledních hodinách, vypnout před spaním elektroniku, vyhnout se modrému světlu (mobil, PC) ve večerních hodinách, které dává signál mozku, že je den, a naopak přes den se snažit trávit co nejvíce času na světle denním.
Podobně důležitá je rutina ranní, kdy Ondřej Horváth znovu doporučuje, aby nezačínala hned po probuzení s telefonem v ruce, dbalo se na rehydrataci i kvalitní snídani. Po celý den je nutné dodržovat pitný režim, který na důležitosti narůstá v tréninkových hodinách. Hodinu až dvě před tréninkem by sportovci do sebe měli dostat půl litru tekutin, těsně před tréninkem další čtvrt a pít by měli i během tréninku. Po něm by se mělo ideálně vypít minimálně půl litru na každý ztracený kilogram váhy.
Mladý sportovec samozřejmě také musí mít správně nastavenou stravu na základě jeho individuálních potřeb. Co by v jídelníčku nemělo chybět?
Jako zdroj bílkovin vajíčka, hovězí, kuřecí, krůtí i vepřové maso, ryby (losos, makrela), tofu, cottage, řecký jogurt. Sacharidy obstará rýže (basmati), rýžové chlebíčky, batáty, brambory, quinoa, ovesné vločky, ovoce. Zdrojem tuků pak mohou být libové maso, ryby, ořechy, semena, mléčné produkty, olivový olej, avokádo. Dbát se musí i na dostatečný příjem vápníku, železa, vitamínu D, stejně jako na relaxační aktivity, kde má kromě strečinku, masáže své místo i dechové cvičení nebo třeba jóga a meditace.
Na závěr Ondřej Horváth přidal tipy na optimalizaci lifestylu, od Oura Ringu, přes brýle blokující modré světlo až po třeba procházku po každém jídle, která nic nestojí. Internetovým tipem je aplikace Kalorické Tabulky, která umožní snadno a rychle ukládat veškeré snědené potraviny, vytvářet vlastní jídelníček, sdílet recepty a analyzovat kalorie tak, aby každý získal profesionální přehled o tom, co sní.
Web tdeecalculator.net vám zase pomůže vypočítat, kolik kalorií denně zhruba spálíte.