Uspořádali jsme zajímavý trenérský seminář – o tempu posilování i dechu
Mládežnický hokej
HC Frýdek-Místek včera uspořádal seminář pro trenéry se dvěma zajímavými tématy. Nejprve vystoupil náš, ale i reprezentační kondiční trenér Igor Horyl, který se věnoval otázce tempa cvičení u posilování. Funkční dech ve světě sportu, se zaměřením na lední hokej, pak přiblížil Jan Kuběna, instruktor dechových systémů.

Igor Horyl v podstatě vysvětloval, proč není deset opakování za deset sekund totéž jako deset opakování za minutu. Správně zvolené tempo může zvýšit efektivitu tréninku bez nutnosti přidávat další váhu, která mnohdy vede k nežádoucímu zapojení dalších svalových partií. „Kluci se často chtějí trumfovat kilogramy, nakládají si váhy bez ohledu na své různé tělesné dispozice, které musí zohledňovat i trenéři. Ti musí na děti neustále dohlížet, korigovat správné provedení i to tempo. V hokeji se navíc musíme odpoutat od kulturistických věcí a zaměřovat se na partie důležité pro hokej – tedy hlavně nohy a střed těla. Správná technika u posilování chrání úpony a svaly a je nejlepší prevencí před zraněním,“ říká Igor Horyl, který u hokejistů není zastáncem obrovské svalové hmoty. Jan Kuběna seznamoval s různými studiemi a technikami dechu, které ovlivní výkon i psychickou stránku. „Kyslík je pro výkon důležitý, je to hlavní palivo pro svaly. Když máš pod kontrolou dech, máš víc kontroly nad sebou. Po intenzivním výkonu na ledě je žádoucí pracovat s dechem i na střídačce. Dokonce i při zranění lze zlepšovat kondici dechovými cvičeními, zvyšováním tolerance na oxid uhličitý a podobně. Dech máte pořád u sebe, nemusíte nikam chodit, nikomu nic platit,“ vysvětloval Jan Kuběna, že se vyplatí na tento aspekt zaměřit. Narazil pouze při snaze vysvětlit, že i u dechu, při nekontrolovaném funění a lapání, může platit, že méně je někdy více. Když se tázal do pléna, jak se člověk cítí, když do sebe dostane příliš mnoho jídla, lidově řečeno „se přežere“, zaznělo sabotérsky – výborně!