Svačinova pohádka skončila mistrovským titulem
Novinky
Na letošní sezonu forvard Vladimír Svačina jen tak nezapomene. Po trpkém konci ve vítkovickém celku se "Sváča" stal naší velkou posilou. Jeho výkony, ale především herní zkušenosti, jej následně posunuly k třineckým Ocelářům, se kterými to dokráčel až k mistrovskému titulu. No nezní to jako pohádka se šťastným koncem?

"Lépe to ukončit nešlo, je to hezké," zářil po skončení šestého finále na ledě pražské O2 Arény útočník Vladimír Svačina. Na den, kdy slavil své pětatřicáté narozeniny, nejspíš nikdy nezapomene. Svačina totiž s třineckými Oceláři získal mistrovský titul, svůj druhý v kariéře.

Když jej v prosinci uvolnily ze svých služeb extraligové Vítkovice, měl Svačina v hlavě jen jedno, hlavně se kvůli hokeji nestěhovat někde na druhý konec republiky. Nakonec zamířil k nám, do Frýdku-Místku, kde se stal výraznou posilou rysů. Netrvalo dlouho a výkony zkušeného útočníka jej posunuly do Třince, tedy do společné organizace. A v šestém finále Generali ČP play off Tipsport extraligy to byl právě Vladimír Svačina, který z trestného střílení překonal sparťanského gólmana Júlia Hudáčka. Jeho gól na 2:0 se nakonec ukázal jako vítězný, Třinec vyhrál celou sérii nad Pražany 4:2, čímž slaví svůj čtvrtý mistrovský titul, třetí v řadě. "Hlavně bych chtěl poděkovat panu Peterkovi a trenérovi, že i když jsem neměl ve Vítkovicích důvěru, tak v Třinci jsem ji dostal. Dopadlo to, jak to dopadlo. Je konec pohádky. Musím se přiznat, že mi to teď ani nedochází. Celou sérii, celé play off jsme hráli parádně," culil se na všechny strany po utkání Svačina, který prozradil, že závěrečné minuty zápasu hodně prožíval. "Já už jen na střídačce klukům fandil a doufal, že to dobře dopadne. Za to jim patří velký dík. Neskutečné, co na ledě všechno nechali,“ dodal.

Tweet (Svačinův gól z trestného střílení): https://t.co/iVoSsSMDo2


Vláďo, opět jsi Ocelářům pomohl vítězným nájezdem, stejně jako tomu bylo v semifinále s Mladou Boleslaví. Věděl jsi už předem, co na Hudáčka vyzkoušíš?

Já se jej po utkání ptal, jestli se nedíval na video, že jsem letos jiný nájezd ani nedělal. On mi odpověděl, že si myslel, že to stáhnu do bekhendu, že prostě neudělám to samé. No a já se zase bál, že vystřelí vyrážečků a budu vypadat jak blázen. Jsem ale moc rád, že to vyšlo.

Finálovou sérii jste vyhráli 4:2 na zápasy, jak těžká to byla vůbec série?

Musím říct, že je super, že jsme to už ukončili. Sedmý zápas je vabank. Navíc, kdybychom tady ztratili vedení 2:0 po dvou třetinách, tak to mohlo Spartu pořádně nakopnout a nás naopak nalomit. Z toho pohledu to dopadlo nejlépe, jak mohlo. Nikdo z nás už sedmý zápas hrát nechtěl, ani s vědomím, že bychom hráli doma a mohli slavit s našimi fanoušky. I tak jsme si to tady užili, jsme opravdu rádi, že se už sedmý zápas hrát nebude.

Při oslávách na ledě dokonce trenér Varaďa plakal, ty nejsi dojatý?

Abych řekl pravdu, tak ani ne. Beru to tak, že je konec sezony, teď nás čeká zasloužený odpočinek. Asi si vše uvědomím až později. Jako na rovinu řeknu, že jsem ani nechtěl, aby byl už konec, ale jsem naopak strašně rád, že jsme titul udělali. Nevím, co k tomu víc říct. Zažil jsem stříbrné finále (Svačina byl 3x stříbrný v extralize, pozn. red.) a smutek je tam obrovský. Jsem strašně rád, že jsme pohár nad hlavu zvedli my.


Můžeš prozradit, v čem vlastně tkví kouzlo třineckého mužstva?

Myslím si, že je strašně důležité, jak to trenéři zvládnou ukočírovat. Jak se říká, že Třinec je tým hvězd a podobně. Já bych to tak neřekl. Vlezete do šatny a vůbec vám nepřijde, že by tam byla nějaká hvězda. Nebo to řeknu jinak... že by se tam někdo jako hvězda choval. Každý pracuje. I hráči jako Růžička. To, jak v kabině mluví, hrajte hlavně trpělivě, defenzivně, nikdo se nehodil za body, či za góly. Nikdo nebyl na druhého naštvaný, když mu špatně přihrál. Tohle je strašně důležité, ten tým tady držel pospolu. Byl jako rodina.

Jak budou pokračovat oslavy?

(smích) Těžko říct. My nic dopředu neplánovali, to se vám pak může vrátit jako bumerang. Já si dělal srandu, že v sedm hodin ráno jdou děti do školy, většinou chodí se mnou. Tak teď nevím, jak to udělám (směje se). Musím se krotit, ale oslavy si chci užít. Hlavně být při vědomí, ať na ně nikdy nezapomenu.


Kromě Vladimíra Svačiny si oslavy na pražském ledě užívali také obránci Jan Zahradníček a Mikuláš Zbořil, kteří v letošní sezoně odehráli spoustu utkání také za frýdecko-místeké rysy. Nejen těmto hráčům, ale všem, kteří se na třineckém úspěchu podíleli, blahopřejeme !!!

Snímky: Lukáš Filipec (HCO), Pavel Mazač (Sport)