Smolnou sérii má Frýdek-Místek šanci ukončit doma proti pražské Slavii
Slezané mají za sebou nepříjemné období, až příliš často prohrávají vyrovnaná utkání o gól. Další šanci, jak obrátit situaci k lepšímu, budou mít už v sobotu, kdy přivítají na domácím ledě haly Polárka pražskou Slavii. Utkání začíná v 17:00.

Těsné zápasy unikají Slezanům mezi prsty

Posledních pět utkání stála štěstěna vždy na straně soupeře Frýdku-Místku. Slezané pokaždé po vyrovnaném průběhu padli o jediný gól. Po čtyřech úvodních utkáních Chance Ligy měli Slezané na kontě slušných šest bodů. Jenže od té doby nepřidali ani jeden, a jsou tudíž po devíti utkáních na předposledním čtrnáctém místě.

Vše začalo smolnou prohrou v Litoměřicích, kde Slezané neudrželi vedení 3:1 a padli 3:4. Následovala porážka v derby s Porubou 3:4, poté 2:3 na ledě Vsetína a 3:4 doma s Benátkami. Proti farmě Liberce Frýdek-Místek prohrával už 0:4, a i když svůj výkon poté zvedl, stačilo to už jen na porážku 3:4.

Poslední utkání odehráli Slezané na ledě Dukly Jihlava. Frýdek-Místek začal utkání dobře, sekundu před koncem první třetiny ho dostal do vedení Jan Bartko. Domácí sice vyrovnali, ale v polovině utkání vrátil Slezanům vedení Jan Kalus. Třetí třetina ovšem červenobílým nevyšla, dvakrát inkasovali a z Vysočiny odjeli s prázdnou.

Na čele kanadského bodování Slezanů je stále Rostislav Martynek se sedmi body (3+4), i když do posledních utkání nezasáhl. Nejvíce branek vsítil David Klimša, prozatím se zastavil na čísle čtyři. O pozici v brance se takřka stejným dílem dělí Nick Malík (úspěšnost 89,84 procent, průměr 3,01) a Lukáš Daneček (88,14, 3,02). Oba zatím zasáhli do pěti duelů.

Poslední zápas Frýdku-Místku

Jihlava - Frýdek-Místek 3:2

Branky a nahrávky: 25. Čermák (Čachotský, Pohl), 52. Zeman (Čachotský), 56. Suchánek (Anděl, Skořepa) – 20. Bartko (Mikulík), 30. Kalus (Hrachovský). Rozhodčí: Skopal, Veselý – Rubáš, Tvrdík. Vyloučení: 5:10, navíc Krisl (Frýdek-Místek) 10 min. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 1333. Střely na branku: 41:13.

Frýdek-Místek: HC Frýdek-Místek: Daneček – Kovář, Hrachovský, Husák, Bartko, Žovinec, Krisl, Stránský – Hladonik, Mikulík, Hrňa – Raška, Przybyla, Kuťák – Kalus, Peterek, Klimša – Christov, Kaukič, Flok.

Slávisté se usídlili ve středu tabulky

Pražská Slavia má stejně jako Frýdek-Místek odehráno devět utkání a dokázala v nich nasbírat porci šestnácti bodů. To ji stačí na osmou pozici, tedy umístění přesně na hraně play-off. Formu má Slavia v posledních utkáních velmi obstojnou.

Z posledních šesti zápasů Slavia pětkrát vyhrála za tři body a pokaždé bodovala. Jedinou ztrátou byla v tomto období prohra 1:2 na nájezdy na ledě Třebíče. Jinak sešívaní vyhráli postupně nad Kadaní, Kladnem, na ledě Havířova, doma s Ústí nad Labem a naposledy na domácím ledě nad Litoměřicemi 2:0.

Proti Litoměřicím sehrála Slavia hodně napínavý zápas. Celé první dvě třetiny diváci neviděli žádný gól, rozuzlení přinesla až poslední dvacetiminutovka. A v té se radovali domácí. Nejprve se v 50. minutě prosadil Martin Ondráček a poté ještě dvě minuty před koncem vítězství pečetil Ondřej Najman.

Nejproduktivnějším Slávistou je se sedmi kanadskými body (2+5) Lukáš Krejčík. Nejlepším týmovým střelcem je s pěti přesnými zásahy Martin Ondráček. Do zápasů Slavie zasáhli v letošním ročníku už čtyři brankáři. Nejčastěji chytal David Honzík, který si připsal pět startů a má úspěšnost zákroků 91,74 procent a průměr obdržených branek rovné dvě. Kromě něj si už zachytali Dominik Šorf, Patrik Polívka a Lukáš Sochůrek.

Poslední zápas Slavie

Slavia - Litoměřice 2:0

Branky a nahrávky: 51. Ondráček (Krejčík), 59. Najman. Rozhodčí: Barek, Kopeček – O. Doležal, Zídek. Vyloučení: 5:5. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 566. Střely na branku: 31:24.

HC Slavia Praha: Honzík (Šorf) – J. Novák (C), Duda, J. Drtina, Valík, Hrdinka, Saňa, Štibingr – Panna, Šagát, Kubica – M. Ondráček, Najman, L. Krejčík – J. Doležal, J. Veselý, Šmerha – Tejral, Furch, Matějka.

Vzájemná utkání většinou vyhrávají hosté

Z pěti posledních vzájemných utkání Frýdku-Místku se Slavií ve čtyřech případech po konci utkání slavil vítězství hostující celek. Jedinou výjimkou byla domácí výhra Slavie 5:4 na nájezdy. Jinak v minulé sezóně nejprve Frýdek-Místek vyhrál v Praze 2:0, Pražané ve Slezsku 2:1 a naposledy Slavia v Polárce zvítězila 3:1.

Ve 44. kole minulé sezóny v první třetině branka nepadla, ve druhé se Slávisté dostali do vedení po brankách Doležala a Jankovského. V poslední minutě prostřední části dokázal snížit Daniel Štumpf, ale Slezanům se už vyrovnat nepovedlo. Naopak ještě jednou inkasovali, když Jana Strmeně překonal Ondráček.

Poslední vzájemný zápas

Frýdek-Místek - Slavia 1:3

Branky a nahrávky: 40. Štumpf – 30. Z. Doležal, 39. Jankovský (Šmerha), 58. M. Ondráček (J. Novák, Kubica). Rozhodčí: Fiala, Obadal – Adamec, Wesley. Vyloučení: 5:6. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Střely na branku: 33:23. Diváci: 1227.

HC Frýdek-Místek: Strmeň – Bartko, Zahradníček, Haman, Pastor, Matyáš, L. Kovář, Piegl, D. Stránský – Martynek (C), Klimša (A), Kvasnica – Štumpf, Bajtek, J. Kalus – Franek, Kuťák, Kofroň – Przybyla, Kafka.

HC Slavia Praha: Honzík – J. Drtina (A), J. Novák (C), Barák, J. Holý, Kasík, A. Růžička, Štibingr – L. Krejčík, Nedvídek, Z. Doležal – Jankovský, Šafránek, Šmerha – Kubica, Šagát, M. Ondráček – Furch, J. Doležal.