Rysí obranu nově vyztuží Vojtech Zeleňák
Novinky
Prvoligový kádr rysů hlásí čerstvou akvizici. Defenzivní činnost týmu z Frýdku-Místku doplnil čtyřiadvacetiletý VOJTECH ZELEŇÁK. Robustní zadák a bývalý mládežnický reprezentant Slovenska se k týmu připojil v minulém týdnu během kondičního kempu v Bystřici.

Vysoký, obratný a důrazný bek, navíc mladšího věku - to je na hokejovém trhu téměř vždy poměrně žhavé zboží. Tyhle parametry rodák z Košic rozhodně splňuje. Už v mládí se o jeho šikovnosti vědělo, brzy tedy přiletělo laso z Přerova, kde strávil dorostenecké roky. Brzy poté přišla nabídka z pražské Sparty, kde absolvoval tři roky v juniorském výběru. Urostlý zadák poté sbíral první zkušenosti v dospělém hokeji během angažmá v Litoměřicích či Benátkách. Následoval návrat na Slovensko, kde postupně hájil dres Zvolena, Michalovců a Trenčína. Minulou sezonu zahájil v týmu bratislavských Capitals, jenže po tragických událostech v tomto mužstvu, a následném odhlášení ze soutěže putoval do Jihlavy, kde dokončil ročník 2021/22.


"Po konci sezony v Jihlavě jsem zvažoval několik nabídek. Nakonec vyhrála varianta s Frýdkem-Místkem, přišlo mi to jako nejlepší řešení. Minulý ročník jsem kvůli zranění v Jihlavě nedohrál, pokud by ale baráž s Kladnem byla jen o týden delší, tak nastoupím. Teď už jsem po zdravotní stránce úplně v pořádku, cítím se výborně. Šestý týden jsem v plném tréninkovém zatížení, moje příprava byla individuální, ale velmi intenzivní," prozradil těsně po konci náročné tréninkové jednotky v Bystřici.

Pokud by se nová posila frýdecko-místeckého týmu měla sama sebe charakterizovat, tak akcentuje především defenzivní pojetí své hry: "Nedělá mi problém hrát do těla, vyhledávám kontaktní hokej. Jsem vyloženě defenzivní obránce, na kterého se tým může spolehnout. Do útočení se moc nehrnu, ale pokud se přece jen dostanu do ofenzivy, beru to jako příjemný bonus. Moje práce ale opravdu je především poctivé bránění, to je moje hlavní parketa."


Předchozí sezonu prožil v týmu Bratislavy Capitals a jihlavské Dukly: "V Bratislavě to nebylo úplně příjemné, asi bych se k tomu nerad vracel. Zhruba v polovině listopadu přišla nabídka z Dukly, kde to bylo super. Měl jsem extrémně vysoký ice-time, z mé strany panovala maximální spokojenost. Velká škoda, že došlo ke zranění. Jinak ale působení v Jihlavě hodnotím výborně. Zpětně bych Dukle rád poděkoval za důvěru."

Jak sám přiznal, frýdecko-místecké angažmá prodiskutoval s gólmanem Samuelem Barošem, kterého minulý rok potkal v týmu Capitals. Bývalý brankář rysů slovenskému kolegovi oddíl od řeky Ostravice rozhodně doporučil: "Vyptával jsem se, jak to ve Frýdku funguje. Povídal mi, že je tu všechno na vysoké úrovni, že v klubu to šlape na výbornou, zázemí je lepší než ve většině klubů slovenské extraligy. Samovo doporučení na téma Frýdku-Místku hrálo při mém rozhodovaní velkou roli."

V novém klubu poctivě plní tréninkový plán během soustředění v Bystřici: "Máme opravdu pestrý tréninkový program, což se mi líbí. Běháme na trávě, makáme v písku, chodíme do posilovny, budeme mít výšlap na hory, chybět nebude ani plavání. Máme skvělého kondičního kouče Pavla Horyla, který tomu rozumí a je správně zapálený pro věc. Je to náročné období, ale kvalitní fyzička je pro každého profi sportovce absolutní základ. Děláme to pro sebe," říká závěrem mladý bek, jenž by od nové sezony měl patřit k základním stavebním pilířům rysí defenzivy.


VOJTECH ZELEŇÁK

Narozen: 12. června 1998
Výška/váha: 196 cm/102 kg
Hůl: levá
Post: obránce
Kariéra: HC Košice, HC Zubr Přerov, HC Sparta Praha, HC Stadion Litoměřice, HC Benátky nad Jizerou, HKM Zvolen, HC Košice, HK Dukla Michalovce, HK Dukla Trenčín, Bratislava Capitals, HC Dukla Jihlava.