Rysi budují kádr pro nadcházející sezonu
Novinky
Začátkem měsíce května obvykle hokejové kluby zveřejňují změny ve svých kádrech, nejinak je tomu také v letošním roce. Kteří hráči už nebudou součásti frýdecko-místeckého týmu a které hokejisty naopak budeme nově v rysí partě vítat?

PRODLOUŽENÍ SPOLUPRÁCE:

Nejprve si pojďme přiblížit jména hráčů, kteří i nadále budou oblékat dres Frýdku-Místku. Fandové rysů se mohou těšit, že v týmu z Polárky budou znovu vídávat gólmany: Vojtěcha Mokrého, Patrika Švančaru a Daniela Šimonů. Z obranců se na prodloužení spolupráce s naší organizací domluvili David Homola, Daniel Kowalczyk a také Štěpán Havránek, jenž po výborných výkonech při střídavých startech bude pokračovat v partnerském týmu třineckých Ocelářů. V útočných řadách budou v rysím kádru i nadále působit Vladimír Svačina, Jakub Doktor, Michal Hotěk, Oskar Haas, Michal Ramik, Štěpán Macháček, Pavel Matěj a Nico Geidl.

ODCHODY Z KÁDRU:

Frýdecko-místecký tým po konci soutěžního ročníku 2022/23 prochází poměrně velkou přestavbou. V kolonce odchodů aktuálně figurují tato jména: V obraně už nadále nebudou působit: Jakub Adámek, Jakub Michálek, Aleš Sova, Jakub Teper, Vojtech Zeleňák a Jakub Žůrek. V ofenzivních formacích se loučíme s těmito hráči: Lukáš Bednář, Vlastimil Dostálek, David Klimša, Ondřej Machala, Daniel Vrdlovec a Adam Zeman.

"Chtěl bych oficiálně za celý realizační tým srdečně poděkovat všem hráčům, kteří v minulé sezoně hráli za HC Frýdek-Místek, ale už nebudou v našem klubu pokračovat. Každý jednotlivec ve větším či menším měřítku, a v jiném časovém období, odvedl výbornou práci. Byli to kluci, kteří byli důležitým článkem týmu a zaslouží poděkování za oddanost a profesionální přístup," říká hlavní kouč  Martin Janeček.

PŘÍCHODY DO KÁDRU:

Na které nově příchozí hráče se naopak příznivci rysů mohou těšit? První jméno bude frýdecko-místeckému divákovi známé. Do naší organizace se totiž po dvouleté pauze vrací 24letý obránce FILIP HAMAN, jenž naposledy působil v jihlavské Dukle a předtím také v dresu znojemských Orlů. Odchovanec Warrioru Brno už v dorosteneckém věku akceptoval nabídku Třince, v jehož dresu se na jaře 2016 stal juniorským mistrem. Ve Frýdku-Místku celkově odehrál pět sezon, ve kterých posbíral 154 prvoligových startů a 60 kanadských bodů (14+46). Se svými starty se řadí co do jejich počtu na 6. místo v historických klubových statistikách v Chance lize.

Komentář Martina Janečka: "Pro mě osobně bude Filip nový příběh, pro frýdeckého fanouška je to ale dobře známe jméno. Do organizace se vrací po dvouleté pauze, v Třinci působil snad od svých patnácti let. Filip mi sám říkal, že se tady cítí jako doma. Pokud byla ta možnost, tak nebyl jediný důvod, aby se k nám nevrátil. Byl jedním z předem vytipovaných bývalých hráčů, o které jsme stáli. Slibujeme si od něj kvalitu, hernost a pozice do přesilovek. Filip už něco má za sebou, má zkušenost i z jiných klubů a mohl by být obrovským přínosem pro naší hru."

Filip Haman, foto: hcf-m.cz

FILIP HAMAN
Narozen: 20. května 1998 v Brně
Statistika za HC FM: 154 utkání, 60 b (14+46), 70 TM, +18
Výška/váha: 183 cm/87 kg
Post: obránce
Držení hole: pravá
Kariéra: HCM Warrior Brno, HC Oceláři Třinec, HC Lvi Břeclav (SS), HC Frýdek-Místek (SS), Orli Znojmo, HC Dukla Jihlava, HC Frýdek-Místek

 

Téměř identický příběh napíše další navrátilec do frýdecko-místeckého kádru. Po dvouleté odmlce se do služby znovu hlásí 25letý ONDŘEJ HRACHOVSKÝ. Urostlý bek působil předchozí dvě sezony v kádru šumperských Draků, kteří ovšem po sestupu opustili prvoligovou scénu. Odchovanec hokeje v Hodoníně už od dorostu hrál v Třinci, kde od začátku ukazoval velký potenciál. V kádru rysů působil od sezony 17/18 do 20/21. Celkově v týmu z Polárky posbíral 116 startů. Ve velmi dobrém světle se Ondra ukázal především v ročníku 19/20, kdy zaznamenal skvělou bodovou bilanci 12+14!

Komentář Martina Janečka: "Ondra je skutečně trochu podobný případ, jakým je Filip. Prošel v Třinci mládežnickými kategoriemi. Dva roky zpátky Ondra dospěl do bodu, kdy mu jednoznačně prospěla změna prostředí a nějaké okysličení kariéry. Ačkoli šel do Šumperku, tak ten klub trefil ideálně. Dostal tam prostor, měl potřebnou důvěru a dvě sezony tam ukazoval, že je výborným hráčem, což mohu z osobní zkušenosti potvrdit. V Šumperku jednoznačně patřil k tomu lepšímu, a proto jsme jej chtěli zpátky. Jeho obrovskou devízou jsou tělesné parametry a výborná střela. Bereme hráče, který bude mít důležitou roli v týmu."

Ondřej Hrachovský, foto: hcf-m.cz

ONDŘEJ HRACHOVSKÝ
Narozen: 3. ledna 1998 v Kyjově
Statistika za HC FM: 116 utkání, 34 b (13+21), 66 TM, -10
Výška/váha: 191 cm/82 kg
Post: obránce
Držení hole: pravá
Kariéra: SKHM Hodonín, HC Oceláři Třinec, HC Frýdek-Místek (SS), HK Nový Jičín (SS), Draci Pars Šumperk, HC Frýdek-Místek

V naší organizaci vítáme další výraznou defenzivní posilu. Z týmu ostravské Poruby přichází 29letý PATRIK URBANEC. Tvořivý bek je odchovancem zlínského hokeje, kde čtyři roky hrával extraligu. Mezi roky 2016 až 2019 patřil do kádru Vítkovic, odkud plynule přešel právě do mužstva městského rivala z Poruby. Bodově nejplodnější sezonou byla pro Patrika ta loňská, ve které během 47 zápasů zapsal solidní bilanci 3+17.

Komentář Martina Janečka: "Patrika Urbance jsem zažil v Porubě před třemi lety. V té době nebyl jedním ze stěžejních hráčů, ale přitom jsme věděli, že je výborný hráč, a v rámci Chance ligy může být rozdílovým obráncem. Tehdy ale byl kádr tak nabitý, že neměl tolik prostoru. V loňské sezoně dokázal, že jsme se mýlili a Patrik ukázal, že patří k nejlepším v lize. Jsme rádi, že se nám ho podařilo pro naší organizaci získat, protože pokud bude mít fazónu, a naváže na loňskou sezonu, tak může být adeptem pro partnerské Oceláře. Patrik už má zkušenosti z extraligy, byl kdysi v mládežnických repre výběrech, je to profik na svém místě, a já se už na naši spolupráci moc těším."

Patrik Urbanec, foto: hcporuba.cz

PATRIK URBANEC
Narozen: 9. října 1993 ve Zlíně
Výška/váha: 184 cm/85 kg
Post: obránce
Držení hole: levá
Kariéra: HC Zlín, HC Dukla Jihlava (SS), HC Vítkovice, AZ Havířov (SS), HC RT Torax Poruba 2011, HC Vítkovice (SS), HC Frýdek-Místek

Také v útočných řadách rysů nastávají změny. Novou akvizicí je 28letý JAN HUDEČEK, který naposledy hájil barvy nedaleké Poruby. Ostravský rodák prošel mládežnickými strukturami Vítkovic, vyzkoušel si tam také extraligu dospělých, ale stabilní pozici v mateřském oddílu nezískal. Solidní reputaci si tvořivý útočník vydobyl především v Havířově, kde v sezoně 2021/22 zapsal v kanadském bodování 11 gólů a 26 asistencí.

Komentář Martina Janečka: "Honza byl vždy výborným centrem, ať už hrál v jakémkoli týmu. V předchozím ročníku měl smůlu na zranění. Mám s nim osobní zkušenost jak z Poruby, tak také z Havířova. Troufnu si predikovat, že tohle bude jeden z našich nejlepších útočníků. Honza je neskutečný bojovník, výborně čte hru. Myslím si, že třeba spojení s Kubou Doktorem, které fungovalo kdysi v Havířově, by mohlo být pro nás vynikající variantou. Nabízí se ale třeba také spolupráce s Vláďou Svačinou, což by pro soupeře mohla být opravdu nebezpečná lajna."

Jan Hudeček, foto: hc-havirov.cz

JAN HUDEČEK
Narozen: 7. října 1994 v Ostravě
Výška/váha: 177 cm/81 kg
Post: útočník
Držení hole: levá
Kariéra: HC Vítkovice, Lone Star Brahmas (USA-NAHL), RB Salzburg Hockey Juniors (Rakousko-MHL v Rusku), HC AZ Havířov 2010, HC RT Torax Poruba 2011, HC Vítkovice (SS), AZ Havířov (SS), HC Vítkovice, HC RT Torax Poruba 2011 (SS), AZ Havířov, Bayreuth Tigers (Německo-DEL2), HC RT Torax Poruba 2011, HC Frýdek-Místek

Dalším zajímavým jménem, které nově rozšíři rysí kádr, je 21letý VOJTĚCH ŠUHAJ. Rodák z jihočeského Písku, odkud postupně putoval do mládeže Českých Budějovic a později Plzně, strávil loňskou sezonu v Šumperku. Tam se subtilní a technicky zdatný útočník prezentoval slušnou bilancí 7+21.

Komentář Martina Janečka: "Od Vojty Šuhaje si slibuju strašně moc, i když vím, že tady v organizaci asi jeho jméno nebude úplně známé. Prošel Budějovicemi a Plzní, kde působil v mládežnických kategoriích. V Plzni krátce nastoupil i v áčku. Skvěle se uvedl před dvěma roky v Písku, kde měl během podzimu snad 40 bodů. V té době jsme v Šumperku hledali posilu, a Vojta se hned ukázal skvěle. Velmi dobrá varianta do přesilovek, výborný bruslař, charakterově skvělý kluk. Měl jsem ho vytipovaného už minulý rok, ale potřeboval jsem se v organizaci sám trošku rozkoukat. Letos jsme už po Vojtovi sáhli a těším se na spolupráci, protože mnozí budou překvapení, jak dobrý hráč to je."

Vojtěch Šuhaj, foto: Věra Václavková (dracisumperk.cz)

VOJTĚCH ŠUHAJ
Narozen: 28. prosince 2001 v Písku
Výška/váha: 170 cm/70 kg
Post: útočník
Držení hole: levá
Kariéra: Motor České Budějovice, IHC Písek, TJ Sokol Radomyšl (SS), HC Plzeň, IHC Králové Písek (SS), Draci Šumperk (SS), Black Dogs Budweis (ULLH), Draci Šumperk, HC Frýdek-Místek

Ofenzivu rysů podpoří také RADIM TOMAN, kterému je aktuálně 23 let. Rodák z Bohumína začínal s hokejem ve Vítkovicích, kde prošel mládežnickými výběry, ale vyzkoušel si krátce také extraligu dospělých. Předchozí čtyři sezony působil v dresu Poruby, kde v minulém ročníku do statistik zaznamenal jeden gól a sedm asistencí.

Komentář Martina Janečka: "Radima znám už od útlého věku z Havířova, protože jeho otec byl kdysi kolegou trenérem. Prošel vítkovickou juniorkou, kde ukazoval svůj talent. V Porubě udělal výbornou práci už v době, kdy tam působil Miloš Holaň. Minulý rok měl smůlu na zranění, ale už je v pořádku. Ačkoli o něj Poruba stála, povedlo se nám ho získat. V Třinci má mladšího bratra, který hraje v žákovských kategoriích. Radim má stále velký potenciál se zlepšovat. Věříme, že svoje možnosti u nás naplno ukáže!"

Radim Toman, foto: hcporuba.cz

RADIM TOMAN
Narozen: 6. října 1999 v Bohumíně
Výška/váha: 177 cm/80 kg
Post: útočník
Držení hole: pravá
Kariéra: HC Vítkovice, VHK Vsetín (SS), AZ Havířov (SS), HC Stadion Litoměřice (SS), HC RT Torax Poruba 2011 (SS), AZ Havířov (SS), HC RT Torax Poruba 2011, HC Kopřivnice (SS), HC Vítkovice (SS), HC Frýdek-Místek