Rychna se ptá: Co to máš na hlavě?
Rozhovory
Přinášíme originální vhled do tajemství masek našich dvou brankářů - Vojty Mokreho a Patrika Švančary. Jaká byla geneze vzniku klíčové části výstroje strážců svatyně frýdecko-místeckého týmu, a jakou symboliku v sobě nesou? O tom všem a také jiných tématech byla řeč během povídání s redaktorem Davidem Rycheckým alias "Rychnou", na jehož další exkluzivní rozhovory ze zákulisí našeho týmu se můžete těšit v aktuální sezoně.

                                                                                                                            

Vojta Mokry

Ahoj Vojto, nemohli jsme si nevšimnout, že máš pro tuto sezonu speciální novou masku, která ve tmě svítí. Povíš nám, co tě k tomu vedlo? Asi to nebylo zdražení elektřiny, že?

NMaskao, říkal jsem si, že budu mít bílou výstroj a chtěl jsem něco jednoduchého, ale zároveň, aby to bylo tak trochu „wow“ a vzpomněl jsem si, že v NHL chytal kdysi Ben Bishop, kterému svítila maska. Napadlo mě, že my tady nastupujeme na led taky za tmy a že by to mohlo vypadat super. Což se určitě povedlo, pokud to teda nezapomenu před zápasem nasvítit…

Na masce máš nápis NEVER GIVE UP a nějaká životní data. Přiblížíš nám to?

NIKDY SE NEVZDAT je heslo, které mě vždy motivovalo makat, i když se zrovna nedaří. Samozřejmě, že když se ta maska dělala, netušil jsem, jak moc to bude aktuální… Ale celý manšaft si to vzal za své a je super, že to máme pořád na očích. Teda kromě mě, že… (smích).

Jinými slovy, když do toho dáš maximum a vytrváš, tak se výsledky zákonitě dostaví!

Jo, věřím tomu!

Teď k těm životním datům – komu patří?

Je to vzpomínka na mou babičku a dědu, kteří mě celý život podporovali v hokeji a chodili pravidelně na moje zápasy. Ta data už mám na masce asi tři roky a budu je tam mít navždy.

Babička přivedla k hokeji i taťku, který byl v útoku. Já hrál asi do šesti let, ale strašně se mi líbilo, jak gólmani zvedají masky, tak jsem se přesunul mezi tyče.

Takže hlavním motorem, který tě dotáhl do brány, byla právě maska?

Hlavním asi ne, ale určitě to byl jeden z důvodů, proč jsem chtěl chytat.

Ještě tady vidím nějaké srdce a písmeno „L“. To asi neznamená „I love Lískovec“, že?

Je to jméno mé přítelkyně Laury, která je mi také velkou oporou. Jsme spolu od základky…

Respekt! A po stranách to vše hlídají rysi… Takže o masce víme vše, teď krátce z jiného soudku. Kdo je tvým brankářským vzorem?

Nejvíc se mi líbí, jak chytá Sergej Bobrovskij z Florida Panthers, jednou bych chtěl chytat jako on, je to skvělej brankář.

Poslední otázka: máš nějaké předzápasové nebo tréninkové rituály? Jsou některé spojené právě s výstrojí?

Tak předně musím všechno oblékat zleva – nejdřív levá ponožka, zavázat nejdřív levou brusli apod. Pokud to tak není, tak to je fakt průser. No a na záda masky musím dát před nasazením pusu. To jsou nejdůležitější předzápasové rituály. Pak už asi nic speciálního.

Vojto, díky za super pokec a ať se ti vše daří. A hlavně NEVER GIVE UP!

Nemáš zač a děkuji všem našim fanouškům za podporu na ledě!

 

Patrik Švančara 

Ahoj Patriku, tvoje maska sice ve tmě nezáří, jako ta Vojtova, ale vypadá taky hodně propracovaně. Prosím, představ nám ji!

Ahoj, máš pravdu, dal jsem si letos na designu masky hodně záležet. Eddie, který mi dělal masku, odvedl skvělou práci. Samozřejmě, že jsem chtěl na masce rysa, ale zvolil jsem jinou podobu, než je na klasickém logu. Eddie mi poslal několik návrhů a já si vybral tenhle. Líbilo se mi jak je ten rys výrazný, o to větší image to té masce dodává. Klubové logo je tam taky, ale menší a pokrývá v pozadí celý povrch. Na bradě klasicky moje číslo 31 a uprostřed vede červený pruh.

Takže toho rysa poslal Eddie, ale jinak sis celou masku navrhoval sám?

Ano, uspořádání obrázků a loga, ten pruh a nápisy jsou moje práce.

Takže kdyby kariéra brankáře nedejbože nedopadla, můžeš se živit designem! Super. Zmínil jsi nějaké nápisy.

Na zadní straně mám své jméno, tedy „Švanči“, tlapku a jméno mého psa „Polly“.

Polly je mazlík?

Polly je zabiják. Německý špic, malé a hodně hlasité plemeno…

Chápu, my máme dva Yorkšíry a taky z nich jde strach… Zpátky k výstroji. Prý je to tvá první vlastní maska. S čím jsi hrál předtím?

Buď jsem hrál s čistě bílou, nebo s tím, co jsem nafasoval. Ta z loňska už byla docela omlácená, takže se mi musela objednat nová a já toho využil a nechal si ji vytunit podle sebe.

Předpokládám, že první vlastní maska bude mít vždy speciální místo a pokud budeš mít v příští sezóně novou, tato skončí někde na zlaté poličce nasvícená ze všech stran 24/7.

Je to klubová maska, ale pokud mi ji nechají, tak bude rozhodně na výstavce!

Já se přimluvím. Který ze současných brankářů je pro tebe TOP, koho sleduješ?

Hodně se mi líbí Sergej Bobrovskij, přestože to je jiný typ brankáře, je menší a hbitější než já. Pak ještě Andrej Vasilevskij.

Patriku poslední otázka: jaké jsou tvé cíle pro aktuální sezonu?

Myslíš hokejové nebo osobní?

Myslím nejdřív hokejové a pak osobní.

S rysy je pro nás jasný cíl play-off a to platí pořád, nikdy se nevzdáme! A v osobním životě? S přítelkyní bychom se rádi přestěhovali do vlastního, no a asi bych chtěl nové auto.

To mě zajímá. Jaké auto?

Scala ve verzi Monte Carlo. Samozřejmě na leasing…

Patriku, moc děkuji za tvůj čas a ať se daří!

Taky díky, dáme do toho všechno!