Raška: Být draftován je pro mě nepopsatelný zážitek
A-tým
V sídle studií NHL Network v Secaucusu proběhl ve dnech 6. a 7. října již 58. ročník výběru hráčů, takzvaný draft NHL. Devatenáctiletý útočník Adam Raška, který v naší organizaci odehrál v letošní sezoně všech pět dosavadních střetnutí v Chance lize, byl v pořadí jako 201.hráč vybrán klubem ze San Jose Sharks.

Adame, v letošním draftu NHL uspělo osm českých hokejistů. Tvé jméno je mezi touto osmicí, jak se ti tahle věta poslouchá?

Myslím si, že je to určitě pozitivum být draftovaný jako jeden z osmi Čechů. Letos se draftovali kluci narozeni v letech 2000 a 2001, zkrátka ti, kteří jsou nejlepší na celém světě. A být jedním z nich je pro mě nepopsatelným zážitkem.

Původní termín pro draft byl v červnu, ale vinou koronavirové pandemie se vše odložilo až na začátek října. Bylo hrozné to dlouhé čekání a napínání?

Ani ne. Já se během té doby poctivě připravoval na sezonu, čekal jsem na její začátek, ale o draftu jsem tak nějak moc nepřemýšlel.

No a když už tedy draft nastal, jak jsi to vše prožíval?

Vše jsme prožívali společně s rodinou. Já to sice zaspal, jelikož jsem den předtím sledoval první kolo a zmohla mě únava. Když jsem se pak ráno dozvěděl od agenta a od táty z sms zpráv, že to vyšlo, vypukla u nás velká radost. Slavit se ale moc nemohlo, jelikož jsme měli na dopoledne naplánovaný trénink.

Máš už nějaké bližší informace, co bude teď následovat? Ozval se ti někdo přímo ze San Jose?

No, moc toho nevím. Jen co jsem se bavil s klukama, kteří byli draftováni už přede mnou. Říkali, že mají být kempy, ale nikdo netuší, zda to vše koronavir neposune. Mě se pouze ozval Aleš Vladyka, který je evropským skautem San Jose. Ten mi pogratuloval a říkal, že mě vítá v organizaci.

S Frýdkem máte za sebou pět odehraných zápasů. Co lze vlastně říci k vašemu začátku sezony?

Zatím je to takové nic moc. Potřebujeme se dostat více do naší hry. Ta není ještě ideální, nehrajeme teď tak, jak bychom si představovali. Máme určitě tým, který by zápasy, které jsme zrovna prohráli, tak by měl zvládat. Na papíře je mužstvo silné, teď to jen musíme všichni dokázat i na ledě.

Předpokládám, že ty poslední dvě porážky s nováčky soutěže hodně mrzí?

Tak zamrzí vás to, ale my se musíme teď přes to přenést a začít od malých věcí od znova. Musíme naskočit na vítěznou vlnu.

V sobotu hostíme doma Kladno. Jak se na utkání a souboje s Plekancem a dalšími těšíš? Navíc zápas bude vysílán v přímém přenosu v televizi…

Určitě je to pro nás všechny obrovská výzva. A to nejen pro tým, ale i pro jednotlivce. Já si myslím, že když budeme dodržovat systém, vyhýbat se zbytečným individuálním chybám a budeme hrát tak, jak máme, tak zápas můžeme zvládnout.

TEST: Co ví Adam Raška o organizaci San Jose Sharks?

Jaký je celý název klubu, který tě draftoval?
Odpověď: San Jose Sharks (správně)

Co znamená v češtině slovo „sharks“?
Odpověď: žraloci (správně)

Město San Jose leží v Americe nebo v Kanadě?
Odpověď: v Americe (správně)

A v které části? Ve Virginii? V Arizoně? Nebo v Kalifornii?
Odpověď: v Kalifornii (správně)

Víš, kdo je trenérem San Jose?
Odpověď: to se přiznám, nevím (špatně)

V kterém roce klub vznikl?
Odpověď: přesně to nevím, ale je to poměrně mladý klub.

Takže je starší nebo mladší, než ty?
Odpověď: určitě starší (správně – přesně o 10 let)

Získalo San Jose někdy Stanley Cup?
Odpověď: ne, ale ve finále si zahráli (správně)

V San Jose hrálo nebo hraje spousta českých hokejistů. Vzpomeneš si na některá jména?
Odpověď: Tomáš Hert, Radim Šimek (správné odpovědi) a vlastně i Pepa Kořenář, kterého také San Jose draftovalo. Tam ale nevím, zda si za ně nějaký zápas už zahrál.