Představujeme nové soupeře: HC ZUBR Přerov
Novinky
V dalším pokračování seriálu o prvoligových protivnících Frýdku-Místku se podíváme na Hanou, kde působí klub, se kterým se v blízké budoucnosti dvakrát potkáme v rámci přípravy na novou sezónu – HC ZUBR Přerov.

Historie

Bandy hokej se v Přerově hrával ještě před první světovou válkou, první klub ledního hokeje však byl založený až v listopadu 1928. Již v první mistrovské sezóně se oddílu SK Přerov zadařilo - Hanáci se v mistrovství Moravy dostali až do semifinále. V dalších letech se přerovští hokejisté snažili postoupit do divize, což se povedlo v roce 1944.

V 50. a 60. letech to v Přerově žádná sláva nebyla, kvůli absenci umělé ledové plochy se klub nerozvíjel a chvíli dokonce přestal fungovat úplně. Před ročníkem 1953/54 začal oddíl znovu fungovat, tentokrát pod názvem Spartak Meopta Přerov. Hanákům tento restart prospěl a díky dvěma postupům se vrátil do divize. Poté šla výkonnostní křivka opět strmě dolů a Přerov se na několik let nanovo zabydloval v krajské soutěži.

Velký hokejový boom přišel do Přerova po otevření vysněného zimního stadionu, stalo se tak ke konci roku 1971. Ve třech následných letech „Meo“ vždy slavilo postup a v roce 1977 si prodralo cestičku až do druhé nejvyšší soutěže. Ta se v Přerově hrála osm sezón, nicméně po neúspěšné baráži o první ligu přišly ekonomické problémy a vzápětí sestup.

Ve II. lize byli Hanáci až do jara 1993, kdy nastal další pád do krajského přeboru. Do něj Přerov nastoupil, avšak po několika zápasech se rozhodl odkoupit licenci od Ingstavu Brno a rázem se zjevil v české druhé nejvyšší soutěži. Zachránit se v ní Hanáci nedokázali, ale pod novým vedením Miloše Říhy se záhy na tři roky vrátili. V sezóně 1995/96 se Přerov podruhé snažil probít do extraligy, leč v baráži neuspěl.

O rok později Přerov navázal spolupráci s Opavou a k velké nelibosti fanoušků se přejmenoval na HC Bohemex Trade B. Tento krok se brzy ukázal být jako nešťastný, Přerovu se vůbec nedařilo a ještě před sestupem do II. ligy se od slezského klubu odtrhl. Na návrat do druhé nejvyšší soutěže Přerov čekal až do roku 2015, kdy Zubři ve skvělé finálové sérii udolali Vsetín v nájezdech rozhodujícího pátého zápasu.

Odchovanci

Jediným přerovským výplodem, který se propracoval až do NHL, je momentálně šestadvacetiletý obránce Tomáš Kundrátek, jenž v sezónách 2011/12 a 2012/13 naskočil do třiceti zápasů v dresu Washingtonu Capitals. Nyní však působí ve Slovanu Bratislava v KHL, kde se několikrát potkal s přerovským spoluhráčem z reprezentace, Martinem Zaťovičem.

Další přerovští rodáci se prosadili v extralize, jedná se například o Jakuba Svobodu, Tomáše Sýkoru, Jana Švrčka nebo Josefa Hrabala. Zapomenout nesmíme ani na velkého sympaťáka Martina Vojtka, který velkou část své kariéry strávil v brance Třince, a ještě v minulé sezóně si za Přerov dvakrát zachytal ve WSM lize. 708 utkání v nejvyšší soutěži odehrál také Karel Plášek, ve dvaačtyřiceti letech stále aktivní útočník.

Sezóna 2015/16

Od Zubrů se toho před startem loňského ročníku první ligy moc nečekalo, úvodní zápasy v roli nováčka ale zvládli mnohem lépe, než si většina fanoušků představovala. V prvních sedmi kolech Přerov prohrál pouze dvakrát a překvapivě se usadil v horních patrech tabulky.

Úvodní euforie však koncem září rychle upadla, neboť Hanáci po výhře nad Českými Budějovicemi sedmkrát v řadě prohráli. Zubři se každopádně včas oklepali a stali se nepříjemným soupeřem, který dokáže porazit kohokoliv doma i venku. Není se tak co divit, že do MEO Arény chodilo průměrně 2 293 diváků, což je druhé nejvyšší číslo z celé WSM ligy.

Zásluhou výtečné koncovky základní části si svěřenci Petra Dočkala zajistil přímý postup do play-off a jen kvůli horší vzájemné bilanci skončili v dlouhodobé soutěži za Prostějovem na šesté příčce. Ve čtvrtfinále se Zubři utkali s českobudějovickým Motorem, na jehož půdě nejprve prohráli 1:6, avšak ve druhém zápase vybojovali cenné vítězství v prodloužení. Tento skalp byl pro Přerov ale poslední, na domácí půdě ve dvou utkáních vstřelil jedinou branku a v pátém setkání v Českých Budějovicích padl po nájezdech.

Soupiska

Po postupu do WSM ligy muselo v Přerově zákonitě dojít k posílení kádru, na Hanou tak zavítaly posily Lukáš Chmelíř, Jakub Grof, již zmíněný odchovanec Tomáš Sýkora nebo Roman Pšurný, později nejproduktivnější hráč Zubrů v sezóně 2015/16. Na pár zápasů se přidali i extraligoví Tomáš Dujsík z Komety Brno a Jakub Matai z Olomouce. Trikot se zubrem na hrudi si oblékl také brankář Juraj Šimboch a Jakub Matyáš, kmenoví hráči Třince, kteří značnou měrou pomohli také našemu Frýdku-Místku.

Mezi těmi, kteří v Přerově byli ještě ve II. lize a nyní se chystají na druhý rok ve WSM lize, jsou obránci Pala, Zbořil a útočníci Blinka, Školoud, Dostálek, Šťastný, Goiš, Popelka a Matouš a Šimon Kratochvílovi. Z větší části se ale jedná o hráče mladší generace. Další mladíci jsou v klubu z Olomouckého kraje na testech, mezi nimi také Jakub Ižacký, jenž v minulých letech trápil frýdecko-místecké hokejisty v dresu Nového Jičína.

Měsíc před startem nové sezóny Hanáci musí dořešit jeden velký otazník, kromě Lukáše Klimeše totiž na soupisce nemají žádného jiného gólmana. S týmem jich ale trénuje hned několik: Jiří Slovák, Jakub Grigárek a zkušený Luboš Horčička. Nejistá budoucnost je také u Romana Pšurného, jenž sice nastoupil do přátelského utkání proti Kometě, ale novou smlouvu v Přerově zatím nemá.

Na koho se zaměřit?

Rovné čtyři stovky extraligových zápasů a ještě o 64 více startů v první lize. Tyhle čísla před startem nové sezóny lemují kariéru Tomáše Sýkory, který od malička chodil na led v rodném Přerově, za jehož dospělý tým poprvé nastoupil již v ročníku 1997/98. Svůj první extraligový start si momentálně sedmatřicetiletý útočník připsal za Havířov, kde v sezóně 1999/00 zaznamenal nadmíru solidních 15 bodů v 21 zápasech.

Následný rok už tak úspěšný nebyl, a tak se muž se slavným hokejovým příjmením vydal na štace do Šumperku a Prostějova. V posledně jmenovaném celku Sýkora sbíral body jako na běžícím páse, za dvě sezóny jich nastřádal 88 a na tři zápasy si díky tomu se Zlínem přičuchl k extralize. V roce 2003 se na tři sezóny přesunul do Ústí nad Labem, za které si dvakrát zahrál prvoligové finále. Z postupu do extraligy se ale radoval až na jaře 2008, to už zakončoval druhý rok v Mladé Boleslavi, kde nastoupil ve více než 200 zápasech.

Před ročníkem 2010/11 se již hlásil ve Zlíně, ale po roce byl poslán na hostování do Karlových Varů a Ústí nad Labem. V závěru sezóny 2012/13 byl tento stokilový forvard povolán na play-off do Plzně, se kterou po odehrání čtrnáctí zápasů dokonce oslavil zisk mistrovského titulu. Na západě Čech zůstal další dva roky, během kterých ale zaznamenal jen 23 bodů a před loňským ročníkem se tak rozhodl vrátit do Přerova. S kapitánským céčkem odehrál 33 zápasů, nastřílel 12 branek a na dalších 19 přihrál.

Termíny vzájemných zápasů

4. kolo, 14.9.2016: HC ZUBR Přerov – HC Frýdek-Místek

17. kolo, 22.10.2016: HC Frýdek-Místek – HC Zubr Přerov

30. kolo, 3.12.2016: HC ZUBR Přerov – HC Frýdek-Místek

43. kolo, 21.1.2017: HC Frýdek-Místek – HC ZUBR Přerov

Foto: hcporuba.cz, hokejprerov.cz