Polský snajpr se chce u nás hokejově posunout
Rozhovory
Z polského klubu GKS Tychy k nám přichází reprezentační útočník Filip Komorski.

Tak tomu se říká úderná síla, která do naší organizace přichází ze země našich severních sousedů. Bilance polského forvarda byla v posledních sezonách brilantní. Vždyť v tamní nejvyšší soutěži sbíral v drese GKS Tychy za sezonu průměrně čtyřicet kanadských bodů.

No schválně!

Za šest sezon odehrál v Tychach 309 utkání, ve kterých posbíral 267 bodů za 121 branek a 146 asistencí. Bude tak jistě zajímavé, jak si polský reprezentační útočník povede ve Frýdku-Místku.


Filipe, co u tebe rozhodlo opustit po šesti sezonách Tychy a jít hrát do Frýdku-Místku?

Tak v Tychách jsem vyhrál asi vše, co jsem vůbec mohl. Třikrát jsme se stali polskými šampiony, třikrát jsme vyhráli polský Superpohár, dvakrát Polský pohár. Dvakrát jsme si zahráli v prestižní Lize mistrů. Mým přáním bylo odejít teď někde do zahraničí a vyzkoušet si hokej v zemi, která je hokejovější, než Polsko. Kromě toho v životě sportovce musí časem nastat určitá změna, která mu dá možnost dosáhnout nových cílů a výzev. Jsem opravdu nadšený a nemůžu se už dočkat poznat blíže specifika českého hokeje.

Jaké informace máš vůbec o frýdecko-místeckém klubu?

Vím, že Frýdek-Místek postoupil před pěti lety do první ligy a že tady v té době hrál Aron Chmielewski (třinecký útočník a Komorskeho spoluhráč z polské reprezentace, pozn. red.). Také vím, že tady hraje mnoho talentovaných a ambiciózních mladých hráčů, a že tady máte krásný nový stadion.

Konzultoval jsi s někým svůj přestup? Třeba právě s Aronem Chmielewskim?

S Aronem se známe hodně dlouho. Hráli jsme společně v národních týmech U18 a U20. V současné době spolu působíme u polského áčka. Měl jsem tak možnost Aronovu kariéru sledovat od samého počátku a hodně jsem jej podporoval. I ve chvíli, kdy se přestěhoval do Česka. No a jestli jsem s ním o příchodu do Frýdku-Místku mluvil? Ano. Když jsem nabídku rysů obdržel, hovořili jsme spolu několikrát. Nejen o samotném klubu, ale vůbec o celé organizaci. Aron pěl jen slova chvály.


Co ty osobně víš vůbec o českém hokeji?

Když jsem byl ještě malý, tak jsme často jezdili na tábory a turnaje do České republiky. Poznal jsem tak Ostravu, Karvinou nebo Český Těšín. Ve Varšavě jsme pak měli několik českých trenérů. Česko je rozhodně zemí s velkými hokejovými tradicemi, což se mi moc líbí. Česká extraliga je jednou z nejlepších hokejových soutěží v Evropě, takže i nižší soutěže tady jsou velmi vyrovnané a především náročné.

Můžu se zeptat, jaké jsou vůbec tvé ambice?

Možná to bude znít divně, jelikož je mi 29 let, ale já se chci hokejově pořád rozvíjet a rozšiřovat tak své hokejové obzory. Chci při každém tréninku, ale i zápase dostat ze sebe maximum, prostě překračovat své limity. V Čechách je mnoho celků na vysoké úrovni, věřím, že se tady hokejově více posunu.

Takže už se nemůžeš svého nového angažmá dočkat?

Ano, moc se tady těším. Jsem zvědavý na trenéry, hráče, ale i samotné tréninky. Opravdu jsem moc nadšený a motivovaný tvrdě na sobě pracovat.


Tychy jsou od Frýdku-Místku pouhou hodinku jízdy autem. Budeš tady bydlet, nebo k tréninkům a zápasům dojíždět?

Momentálně si tady hledám bydlení. Se svou ženou jsme se rozhodli, že nebudu dojíždět, ale že se do Česka přestěhujeme. Vím, jak důležitá je v životě sportovce regenerace a strávit vždy každý den dvě hodiny za volantem, to by určitě nemělo pozitivní vliv na mou sportovní úroveň.

Někde jsem si přečetl, že tě k hokeji přivedl dědeček. Je to pravda?

Ano, je tomu tak. Můj děda byl vlastně i mým prvním trenérem. Než jsem šel ze školky do školy, už mě cepoval a dával mi první hokejové rady. Kdysi jsem si myslel, že hokejový trénink je stejně povinný, jako chodit do školy. Teprve v první třídě jsem zjistil, že jsem v podstatě jediným hokejistou na celé škole (smích). Děda ale po celou dobu sleduje všechny mé zápasy. Obvykle mi pak po každém utkání zavolá, aby mi udělil několik cenných rad. A za to si jej strašně moc vážím.

Děda byl sám hokejistou. Co o něm vlastně víš?

Musím říct, že dědeček (Wlodzimierz Komorski, pozn. red.) byl velmi dobrým hokejistou. V šedesátých letech hrál za polskou Legii Warszawa, se kterou dvakrát vyhrál mistrovský titul a dvakrát skončil druhý. V sezoně 1966/67 pak vyhrál kanadské bodování v polské nejvyšší soutěži. Poté odešel hrát do rakouského EV Zeltweg. S polským nároďákem reprezentoval několikrát na mistrovství světa. Zkrátka děda je mým velkým vzorem.


KOMORSKI A NÁRODNÍ TÝM

Nebýt koronavirové pandemie, měla by polská reprezentace právě za sebou domácí světový šampionát v Divizi I - skupině B.


Na řadu tak musel přijít záložní plán. Národní tým Polska se tedy momentálně připravuje v Jastrzębie na jinou reprezentační akci. Ve dnech od 14. do 22. května se totiž ve slovinské Ljubljani koná mezinárodní turnaj Beat Covid-19, kde se kromě domácího Slovinska představí ještě celky Francie, Rakouska, Ukrajiny, Rumunska a samozřejmě Polska.

Polský kouč Robert Kalaber sezval své ovečky na krátké soustředění, kde se kromě Filipa Komorskeho připravují ještě Bartosz Ciura (rovněž čerstvá posila frýdecko-místeckých rysů – představíme si jej v dalším z článků na našem webu), třinecký forvard Aron Chmielewski a také náš bývalý gólman Ondřej Raszka.

Snímky: archiv Filipa Komorskeho, www.Tychy.pl, www.hokej.net

PROGRAM TURNAJE

15. května (sobota – 13.00 h)
Polsko – Ukrajina

17. května (pondělí – 13.00 h)
Rakousko – Polsko

18. května (úterý – 16.30 h)
Francie – Polsko

20. května (čtvrtek – 20.00 h)
Slovinsko – Polsko

21. května (pátek – 16.30 h)
Polsko – Rumunsko

FILIP KOMORSKI

Narozen: 27. prosince 1991 ve Varšavě
Váha/výška: 80 kg/180 cm
Hůl: levá
Post: útočník
Kariéra: Legia Warszawa, Powassan Dragons (Kanada, GMHL), HC GKS Katowice, Polonia Bytom, Unia Oświęcim, GKS Tychy, HC Frýdek-Místek
Úspěchy: Polsko U18 (stříbro, MSJ-D1), Polsko U20 (zlato, MSJ-D2/B), Polsko A tým (MS-D1/B, stříbro a nejvíce branek - 6), 3x mistr republiky (2017/18, 2018/19 a 2019/20 – GKS Tychy), vicemistr republiky (2016/17 – GKS Tychy, nejvíce +/- bodů +31), bronz republiky (2020/21 – GKS Tychy), 2x vítěz Polského poháru (2016/17, 2017/18 – GKS Tychy), 3x vítěz polského Superpoháru