Ovládli skupinu o konečné umístění. Jaká byla vlastně sezona dorostu?
Mládežnický hokej
Dorostenci Frýdku-Místku mají za sebou sezonu, kdy v jejím průběhu došlo ke změně na postu trenéra, ale na vlně vítězství to nic nezměnilo. Co k uplynulé sezoně řekl trenér Tomáš Snášel?

Pane Snášele, vy jste družstvo dorostu přebíral v průběhu rozehrané sezony. Když jste se ujal velení, tak bylo potřeba něco zásadně změnit, nebo jste navázal na práci svého předchůdce?

Dorost jsme přebírali s Radimem Nečasem na konci září prakticky v půlce základní části. Na začátku nebyl čas na nějaké velké změny. Spíše jsme se seznamovali s týmem a hledali vhodné složení jednotlivých dvojic a trojic, aby k sobě typologicky seděli. S postupem času došlo i na změny herního systému.

Jak na vás hráči po vašem příchodu působili ať už na ledě během tréninků nebo při zápasech?

Měli velkou chuť trénovat. Ona každá změna přinese nový impulz a to bylo znát. V zápasech byla cítit nervozita z nepovedeného začátku sezóny. Ta byla nejvíce znát v koncovce. Šancí jsme si vytvářeli hodně, ale branek už bylo mnohem méně.

Model soutěže byl poměrně jednoduchý, protože v soutěži startovalo pouze šest družstev, a tudíž každého účastníka soutěže čekala porce 10 zápasů v základní části (hrálo se dvoukolově).

Ano, to je ta hlavní část sezóny, která vlastně končí v říjnu. Mužstvo jsme přebírali před utkáním doma s Orlovou a to bylo páté soutěžní utkání. V té době jsme v tabulce měli 3 body. Základní část pak mužstvo končilo s 13 body.

Právě základní část soutěže, která čítala pouze deset utkání se nevydařila a po jejím skončení tak kluci putovali do skupiny o konečné umístění. V té jste odehráli dvaadvacet zápasů, během kterých jste poznali jen dvakrát hořkost porážky. Skupinu jste tak s přehledem ovládli a vyhráli o 18 bodů. Můžete srovnat tyto zápasy s těmi ze základní části soutěže?

Asi největší rozdíl byl v proměňování šancí, které si kluci v obou částech sezóny vypracovávali hodně. V základní části jsme zápasy ztráceli hlavně naší nemohoucností dát branku. Pokud srovnám soupeře, tak v jejich kvalitě nebyl zase až tak velký rozdíl.

Během celé soutěže kluci zaznamenali 180 vstřelených branek. Z toho 40 v první části soutěže a zbylých 140 ve skupině o konečné umístění. Jak jste byl spokojený s produktivitou střelby?

Na to už jsem vlastně odpověděl. Základní část mužstvo taky sužovala zranění klíčových hráčů. To se nám v nástavbě vyhnulo a většinu utkání jsme hráli v nejsilnější sestavě.

Při pohledu na počet obdržených gólů se dostaneme na konečné číslo 99. Jak hodnotíte práci obrany a brankářů při pohledu na toto číslo?

Brankáři odvedli slušnou práci a myslím, že i obranná činnost měla kvalitu. Samozřejmě, že byly zápasy, kdy to skřípalo v obranné činnosti více. Ono zpočátku nástavbové části nebylo jednoduché kluky namotivovat do utkání. Přece jenom, že se nepodařilo postoupit, bylo velkým zklamáním.

Tak jako jiní trenéři jste měl i vy možnost využít mladší hráče. Můžete říct, kteří to byli a jak jste s nimi byl spokojený?

V dorostu jsme letos mladší hráče nezařazovali z důvodu širokého kádru. Většinu sezóny jsme odehráli na čtyři útoky a tři obrany. Z toho důvodu pro mladší hráče v utkáních nebyl prostor.

Vašim asistentem byl Libor Langer, který v klubu působí už taky nějakou dobu, a to především u mládežnických kategorií. Jak fungovala spolupráce?

Bez problémů. Známe se už dlouho a víme, co od sebe navzájem můžeme čekat.

Sezona skončila nestandartním způsobem kvůli pandemii koronavir a dá se očekávat, že návrat k běžnému chodu bude těžký a časově náročný. Určitě to hodně ovlivní letní přípravu, protože vláda ČR zatím povolila maximální počet shromažďování v 10 lidech. Máte připravený už nějaký plán, jak by mohlo přípravné období vypadat?

Plán samozřejmě máme a budeme se snažit kluky na následující sezónu připravit co nejlépe. Snad se už blížíme k normálnímu životu a příprava bude probíhat klasickou formou. Pokud ne, tak kluci budou dostávat týdenní tréninkové plány, které pak budou individuálně plnit. Pevně však věřím, že to nejhorší už máme za sebou a budeme moci trénovat týmově už v přípravě.