Nominovaný Raška si na Karjale připsal reprezentační debut
Novinky
Sedm debutantů, mezi nimi jeden rys. Adam Raška si připsal první zápas v seniorské reprezentaci v utkání proti sborné.

V neděli skončila první část letošní Evropské Hokejové Tour, kde česká reprezentace pod novým vedením, zejména hlavním trenérem Filipem Pešánem, skončila po dvou výhrách na druhé příčce. V prvním hracím dni zaskočila a jednoznačně přehrála výběr Tre Kronor. Po výsledku 3:1 zapsala své první tři body. I sobotní zápas s Finskem nebyl problémem. Druhého ze seveřanů Česko porazilo 0:2.

Z našeho pohledu byl ale důležitý hlavně třetí zápas. V něm se totiž naše reprezentace postavila ruské sborné, která na turnaj přivezla jen výběr hráčů do 20 let a akci pojala spíše jako trénink na juniorské mistrovství světa, které začíná v prosinci. Právě před tímto zápasem Filip Pešán prohlásil, že v zápase proti mladým ruským hráčům dostanou šanci i všichni čeští nominovaní junioři.

(Foto: Mika Kylmäniemi)

Deset hráčů, kteří by mohli být nominováni na MS U21 tak vyjeli do zápasu a pro sedm z nich (bez Pytlíka, Nováka a Myšáka) zažilo svou premiéru v seniorské reprezentaci. Mezi nimi i zastoupení z Frýdku–Místku a to právě Adam Raška. Ten nastoupil ve třetí formaci společně s Myšákem a Novákem. Za nimi obrana v podobě Svozila a Hronka a v brance další z juniorů – Lukáš Pařík.

V první třetině byl zápas velmi vyrovnaný, což se odrazilo i na počtu střel – 11:11. Oba týmy si tvořily zajímavé akce, ale stále ne a ne dát úvodní branku. V 18. minutě byl vyloučen Červený a Amirov dokázal z přesilovky v 19. minutě skórovat. Bohužel ihned po začátku druhé třetiny, přesněji dvacet sedm sekund se prosadil Činachov a do poloviny zápasu ještě Afanasejev. Do konce zápasu už žádná branka nepadla, a tak našim juniorům první start v reprezentaci zhořkl, přestože statisticky a herně byl docela vyrovnaný. Rusko ovládlo všechny zápasy a se ziskem 8 bodů nakonec vyhrálo turnaj.

(Foto: Mika Kylmäniemi )

Oproti soupeři čeští hokejisté nebyli moc rozehraní. Zatímco ruská KHL běží v plném proudu, soutěže u nás byly kvůli koronavirové situaci přerušeny. „Bylo to těžké. Neměli jsme za sebou žádné zápasy, je to úplně něco jiného, než trénink. Rusové jsou silní každý rok. Pokaždé útočí na nejvyšší pozice," nechal se slyšet Raška. Se svým výkonem byl docela spokojen. „Bylo to super, moc jsem si to užil. Akorát mě mrzí, že jsme prohráli. Neodehrál jsem to zle. Ale těžko se to hodnotí, byl to jen jeden zápas,“ komentoval pro frýdeckomístecký Deník.

Nyní už se Raška v Litoměřicích od středy připravuje s juniorskou reprezentací na nadcházející juniorské mistrovství světa. To se bude konat již za necelé dva měsíce. Úvodní buly je na programu 25. prosince, kdy se utká Švýcarsko se Slovenskem. 26. prosince pak jde od 12:00 do akce česká reprezentace se Švédskem. Vyřazovací část startuje 2. ledna a vítěze budeme znát pátého ledna.

Česko – Rusko 0:3 (0:1, 0:2, 0:0)

Sestavy:

Česko: Pařík - Kubíček, Galvas, Jiříček, Moravčík, Hronek, Svozil - R. Koblížek, M. Špaček, Smejkal - Ordoš, Červený, Š. Stránský - P. Novák, Myšák, Raška - Teplý, Pytlík, Koffer.

Rusko: Askarov - Čisťakov, Muchamadullin, Sedov, Čajka, Šechovcov, Kirsanov, Byčkov - Činachov, Safonov, Grošev - Podkolzin, Chusnutdinov, Afanasjev - Amirov, Baškirov, Gricjuk - Mingačov, Zlodějev, Spiridonov - Bardakov.