Hlavu Nicka Malíka zdobí nová helma
Rozhovory
Po Lukáši Danečkovi si nechal vyrobit novou brankářskou helmu také Nick Malík. Co vše si na helmu nechal nastříkat a proč se tak rozhodl? Tak nejen na to jsme se sedmnáctiletého gólmana zeptali krátce před jeho odjezdem za reprezentačními povinnostmi.

Nicku, jestli se můžeme krátce pobavit o tvé nové helmě. Co vše na ní vůbec máš?

Já bych neřekl, že by ta helma byla něčím tak extrémně zajímavá. Je spíš taková jednoduchá. Prostě po stranách mám vyobrazené rysy, kteří jsou ve znaku frýdecko-místeckého klubu. Nahoře mi helmu pokrývají písmena FM, jako název města. Jsou tam také znázorněny jakoby škrábance od ryse. Na bradu jsem si nechal dát své číslo, se kterým hraji mistrovské zápasy. Vzadu pak mám číslo 63, které nosíval Pepa Vašíček. To už tam mám asi pátým rokem. Nad číslem je česká a americká vlajka. Tu americkou tam mám proto, jelikož jsem se v zámoří narodil a tu českou kvůli tomu, že tady teď žiju a hraji. Uprostřed těch vlajek je ještě písmeno N, což znázorňuje mé jméno. To je tak asi k helmě vše.

Trochu mě zaujala ta šedesát trojka. Proč tam máš zrovna číslo Pepy Vašíčka? (ten zemřel při letecké havárii u Jaroslavle, když letěl s tamním týmem do Minsku na první zápas ročníku 2011/12 KHL – viz. Wikipedie)

Pepa byl od mého táty velmi dobrý známý. Ta věc s tou nehodou tehda zasáhla celou naší rodinu, i proto jsem se rozhodl, že tam jeho číslo budu mít.

Koncem týdne tě čekají reprezentační povinnosti, které však nebudou s českou U18, ale premiérově s kategorií U20. Jak se na turnaj čtyř zemí ve Finsku těšíš a co samotné nominaci vůbec říkáš?

Těším se samozřejmě moc, jelikož hrát za dvacítku je takový velký bonus, zvláště před světovým šampionátem, který se bude konat v našem kraji. Absolutně ale netuším, co od celé akce čekat, jelikož s dvacítkou jedu vůbec poprvé. Vím, že proti nám budou hrát velice kvalitní mužstva, ale jejich nominace se přiznám jsem moc nestudoval. Zkusím tam na ledě nechat vše.

Tvým parťákem v brance by měl být Lukáš Dostál. Znáte se nějak osobně? Potkali jste se už někde někdy?

Tak, že bychom se nějak dobře znali, tak to ne. Víme však o sobě, kecáme spolu, dokonce jsme si po nominaci i napsali. Lukáš mi poblahopřál, těším se na něj. Je to určitě výborný brankář, od kterého se budu mít co naučit.

Vraťme se ještě o pár dnů nazpátek. Ty jsi počátkem října odehrál dvě přípravná střetnutí za českou U18 proti Rusku. Jak si pochvaluješ tvou letošní reprezentační premiéru?

Myslím si, že jsme všechny tři zápasy, které jsme s Ruskem měli, tak jsme je neodehráli špatně. Sice jsme všechny tři prohráli, což netěší, ale podle mě jsme v těch prvních dvou utkáních s nimi drželi krok. Ten třetí nám trochu utekl. Měli jsme tam strašně moc přesilovek, které jsme ale nedokázali využít. A právě přesilové hry mnohdy zápasy rozhodují. Není možné ani s Rusákama pak uspět, když vám ty početní výhody nejdou tak, jak byste si sami představovali. Jinak vše bylo fajn, kluci poznali, jaké to v reprezentaci je, na čem musí dále pracovat.

Je jasné, že nominace do výběru české dvacítky se neodmítá. Přesto, nemrzí trošku to, že ti s osmnáctkou zase uteče duel s hvězdným americkým výběrem?

Já to tak neberu. Kdybych byl nominován do výběru osmnáctky, tak samozřejmě velice rád pojedu tam. Přeci jen ale dostat se do výběru české dvacítky je něco ohromného, tam není vůbec lehké se probojovat. I proto jsem rád za tu šanci a budu se snažit odvést co nejlepší výkon a zkusit třeba zabojovat o konečnou nominaci na mistrovství světa.

Pojďme ještě k rysům. Vás ještě do konce základní části čeká odehrát deset utkání. Účast v play-off je i pro Frýdek-Místek stále ještě otevřena. Jak vůbec vidíš možnosti týmu, co se týče umístění ve vrchní polovině tabulky?

Přiznám se, že tabulky moc nesleduji, takže ani nevím, kolik přesně teď bodů ztrácíme. Ta soutěž je pořád hodně vyrovnaná, ta šance pořád existuje. Nikdy nevíte, co se může během těch deseti kol stát. Když se semkneme a z posledních zápasů urveme co nejvíce bodů, tak proč se do play-off nepodívat.

Je možné, že by nám mohly chybět body z venkovních stadionů, které jsme v první polovině soutěže buď nezískali, nebo naopak o ně zbytečně v závěrech střetnutí přišli?

Tak ano, ty body nám určitě schází. Je to podobné té minulé sezoně, kdy nám pár zápasů uteklo v prodloužení. Nezdá se to, ale pak ten bod po bodu opravdu chybí. S tím už ale teď nic nenaděláme, stalo se. My teď musíme zabrat o to víc a urvat co nejvíce zápasů za tři body.


Nick MALÍK

Narozen: 26. dubna 2002 (17 let)
Výška/váha: 185 cm/80 kg
Post: brankář
Hůl: levá
Letošní bilance: 12 utkání (průměr 2,49, úspěšnost 92,67 %)
Kariéra: HC Vítkovice, HC Oceláři Třinec, HC Frýdek-Místek