Česká dvacítka i se Suchánkem v bráně bude mít z MS medaili
Novinky
Do konce základní hrací doby chybělo pouhých 39 vteřin, mladí Švédové se už možná viděli ve finále. A v té chvíli napřáhl David Jiříček... nebylo to takové "Rachna, kachna, to to letělo", ale byl z toho vyrovnávací gól. Schválně, kdo z vás věřil, že Češi takto ještě semifinálový duel zdramatizují.

Není snad hokejového fanouška, který by v těchto dnech nesledoval výkony a výsledky českých mladíků na světovém šampionátu dvacetiletých, který se koná v zámoří. Svěřenci trenéra Radima Rulíka ve středečním podvečeru zvládli další utkání (na MS dosud ani jeden zápas neprohráli v řádné hrací době!) a po předlouhých 22 letech si Češi zahrají finále mistrovství světa juniorů, kde nastoupí proti domácí Kanadě.

A bude to i s famózním gólmanem Tomášem Suchánkem, který v naší organizaci chytal v sezonách 2019 až 2021. "Byly to neskutečné nervy a nezapomenutelný zážitek," řekl pro idnes.cz Suchánek.

Česká reprezentace do 20 let po hladkém postupu ze čtvrtfinále nastoupila v důležitém semifinálovém zápase proti Švédsku. Tedy týmu, který nás v základní skupině porazil až gólem v prodloužení. Družstvu Tre Kronor jsme tak měli co vracet. A českým mladíkům to vyšlo i s úroky!

Švédové se sice v zápase ujali vedení, když se ranou z první trefil k tyči obránce Ludvig Jansson. Tým se lvem na prsou ovšem nadále bojoval a věřil. Při hře bez brankáře to nakonec v čase 59:21 přeci jen přišlo. David Jiříček napřáhl na modré a puk si našel cestičku pod Lindbomovým betonem - 1:1. "Tuhle ránu seslal týmu z nebe Karel Rachůnek," mohli v tu chvíli slyšet u televizních obrazovek diváci od komentátora Roberta Záruby, který tak připomněl slavnou trefu ze seniorského šampionátu v roce 2010.

JIŘÍČKŮV VYROVNÁVACÍ GÓL

Samotné semifinále se hrálo deset minut. No, hrálo. Vlastně ani ne, jelikož do jeho konce zbývalo pouhých 49,6 vteřin, když si Jiří Kulich sjel od mantinelu až před švédského gólmana a forhendovou ranou poslal puk přesně pod jeho rukou - 2:1. "Když jsme dali gól, začal jsem křičet, skákat, lítat po stadionu... Jsem na tým moc pyšný, o tomhle každý z nás jako malý snil. Je to neuvěřitelné," culil se po utkání brankář Suchánek. Kdo utkání se Švédy viděl, musel uznat, že právě přerovský rodák byl jednou z ústředních postav střetnutí. Zvláště pak v prodloužení, kdy "Suchoš" například zastavil puk, který mu proklouzl mezi betony, až na brankové čáře. "V prodloužení měl soupeř převahu. Asi na nás trošku dolehla nervozita, nevím, čím to bylo. Štěstí se ale naklonilo k nám. Možná i díky tomu, že Švédové ho měli při vzájemném utkání ve skupině," připomněl Suchánek zápas, kdy nás hokejisté ze Skandinávie zarmoutili v nastavném čase.

Devatenáctiletý brankář Tri-City Americans prozatím odchytal na mistrovství všechny zápasy českého nároďáků do 20 let. "Celou dobu jsem si říkal, že každý můj další zákrok je extrémně důležitý. Věřil jsem, že kluci alespoň jeden gól dají. Moje práce byla nedostat další. Závěrečný tlak byl neskutečný," vrací se Suchánek k posledním minutám třetí třetiny.

Národní tým do 20 let tak v pátek od 0:30 čeká po 22 letech finále mistrovství světa. Jeho soupeřem bude domácí Kanada. Česká dvacítka si středeční výhrou zajistila první medaili z MSJ od roku 2005. „Bude to o hlavách, o silách. Kluky to stálo strašně sil. Musí se dát do kupy," hlásí před soubojem o zlato trenér Radim Rulík. „Zápas si půjdeme všichni užít a udělat maximum. Připravíme se na to. Ta jízda tady je. My trenéři uděláme servis zase takový, jaký děláme, aby byli hráči připravení," dodal kouč.