V Českých Budějovicích se rysům nezadařilo
Hokejisté Frýdku-Místku se vrací z jihu Čech bez bodu. Rozhodla o tom poslední třetina, ve které Motor otočil nepříznivý stav a čtyřmi góly v řadě změnil výsledek na konečných 5:2. Vítězství Českých Budějovic korunovala výrazná střelecká převaha v poměru 48:17, za hosty se v obou případech prosadil Vít Christov.
6., středa 21.9.2016, Budvar aréna
5:2
0:1, 1:1, 4:0
HC České Budějovice
Gába (Bláha) – Fillman, Žovinec, Pavlin, Pýcha, Suchánek, Vráblík, Mazanec – Čermák, Pajič, Květoň – Nouza, Rob, Chovan – Žálčík, Esposito, Heřman – Šulek, Škoda, Babka
Šimboch (Daneček) – Kania, Roupec, Jeník, Adámek, Michal Roman, Matyáš, Jank, L. Doudera – Luka, Klimša, Chmielewski – Kanko, Káňa, Christov – O. Kovařčík, Jaroš, Miloš Roman – Meidl, Franek
Branky a nahrávky: 38. Květoň, 45. Babka (Suchánek), 46. Čermák (Květoň, Fillman), 48. Škoda (Babka, Pýcha), 54. Žálčík – 6. Christov (Chmielewski, Jeník), 39. Christov (Meidl). Rozhodčí: Bejček - Beneš, Štofa. Vyloučení: 2:5. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 260. Střely na branku: 48:17. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 5:2.
Martin Štrba: „Frýdek výborně bránil a navíc mu perfektně zachytal brankář. My jsme šli za vítězstvím soustavným tlakem, což se zúročilo ve třetí třetině. Za obětavost hráčům děkujeme, díky ní se nám povedlo vyhrát.“
Mgr. Jiří Juřík: „Byli jsme si vědomi, že zajíždíme na půdu horkého favorita soutěže. Chtěli jsme překvapit, což se nám dvě třetiny dařilo a zápas jsme domácím znepříjemňovali. Po vyrovnávacím gólu se však naše obrana sesypala, neudrželi jsme hráče u mantinelu a utkání prohráli.“

Bránící Frýdek-Místek se dostal do vedení

Českobudějovický Motor byl v první třetině mnohem nebezpečnější, už v samotném úvodu zahrozili Lukáš Květoň a Luboš Rob. Naopak hráči Frýdku-Místku led před Gábou příliš neopotřebovali, nicméně když už se do útočného pásma dostali, tak byli hodně nebezpeční. Ve druhé minutě měl první příležitost Tomáš Franek, Gába mu ale zmenšil střelecký úhel a střelu lapil.

Jedinkrát se v úvodní dvacetiminutovce měnilo skóre na začátku šesté minuty, když se po přihrávce Chmielewského vydal kotouč od zadního hrazení před branku, tam se odrazil od nic netušícího Víta Christova a zaplul za záda brankáře Jihočechů. Motor se pokusil rychle odpovědět, dorážející Rob s Nouzou ale puk přes Šimbocha neprotlačili.

Domácí vzápětí nevyužili přesilovou hru, v pokračujícím tlaku se pak před klecí rysů ocitnul Nouza, jehož bekhendový pokus ale slovenský gólman Frýdku-Místku betonem zneškodnil. Na druhé straně měli při českobudějovickém oslabení šance Kanko a Luka, jenže Gába svůj tým podržel. Právě po chybce Petra Kanka šli do úniku Rob s Nouzou, ovšem Šimboch se zaskvěl i tentokrát.

Vít Christov překonal gólmany na obou stranách

Druhé dějství odstartovaly dvě přesilovky Motoru. V době, kdy na trestné lavici seděl Aron Chmielewski, napřáhl od modré čáry Mazanec, kterému ke skórování chybělo jen několik centimetrů, povedenou ránu totiž zastavila tyč. Další minuty při domácí početní výhodě už žádnou další podobnou šanci nepřinesly, svěřenci Jiřího Juříka a Marka Malíka čelili jen několika nepřehledným závarům.

V polovině zápasu šli do čtyř i Jihočeši, Frýdecko-místečtí v přesilovce ale nevystřelili ani jednou. Po návratu Škody do hry se do zápasu opět zapojila neprostupná branková konstrukce za zády Šimbocha, ta znemožnila radovat se Espositovi, jenž předtím předvedl povedenou individuální akci.

Přes pět tisíc diváků poprvé vypuklo v jásot až v čase 37:53 – Čermák svým pasem nastartoval Lukáše Květoně, po jehož neproměněném brejku si kotouč do vlastní branky srazil dojíždějící Vít Christov. Ten se o pár sekund později ale prosadil i na druhém konci hřiště, když nikým nehlídaný zužitkoval přihrávku od Meidla a střelou mezi nohy si připsal svůj druhý zasáh v zápase.

Třetí třetina byla jednoznačnou záležitostí

Z gólu do šatny se Motor během druhé přestávky oklepal, s několika náznaky šancí si Šimboch na startu třetí periody ještě poradil, jenže v pětačtyřicáté minutě už nestačil na zakončení Jakuba Babky, kterého před brankou našel asistující Jakub Suchánek – 2:2. Uteklo jen 24 vteřin a Budvar aréna se mohla radovat potřetí, když se u brankoviště nejrychleji zorientoval Miloslav Čermák a poslal domácí tým do vedení.

Českobudějovičtí se dostali do varu na ledě i v hledišti, minutu po poslední trefě měl solidní gólovou příležitost Suchánek, ovšem Šimboch výborně zasáhl. Další práci měl hostující gólman o malou chvíli později, šanci Kanaďana Esposita ale v těžké pozici na zádech zhatil.

Třetí gól v rozmezí tří minut padl v čase 47:36. Z rychlé souhry několika hráčů resultovala Babkova přihrávka do druhé vlny na rozjetého Vladimíra Škodu, jenž zamířil přesně do prostoru mezi betony Šimbocha. Frýdecko-místecké trápení pokračovalo hrou v šesti a oslabením, které ale hosté přečkali bez úhony. Pátý gól Motoru na sebe přesto nenechal dlouho čekat, ve čtyřiapadesáté minutě po pěkné sólo akci upravil stav na konečných 5:2 Lukáš Žalčík.

Úvodní foto: hcmotor.cz