Zlatý úspěch na European Summer Series 07´s Boys ve Finsku
Na začátku letošního roku byli osloveni dva hráči HC Frýdek-Místek z ročníku 2007, brankář Jakub Váňa a útočník Jan Ostřížek, pro účast v projektu CZECH KNIGHTS, který je neoficiálním národním výběrem České republiky hráčů do třinácti let.

Vedení klubu HC Frýdek-Místek jim tuto mimo klubovou aktivitu umožnilo a tak své dovednosti získané v klubu rozvíjeli na přípravných kempech a přípravných turnajích, které probíhaly téměř každý týden od konce klubové sezóny. Vyvrcholením této přípravy, které se průběžně účastnilo kolem 50 talentovaných hráčů z klubů napříč celou republikou, měla být účast patnácti nejlepších hráčů na turnaji European Summer Series 07´s Boys AAA ve finských Helsinkách, kam také oba hráči byli nominováni.

Turnaj probíhal ve dnech 25. - 29. července 2017 v Helsinkách za účasti AAA výběrů z Lotyšska, Finska, Švédska, dvou týmu z USA, Kanady, Ruska a České republiky. Český výběr postupně porazil ve skupině celek Severní Ameriky Pro Hockey 6:2, vyprovodil Lotyše nadílkou 20:0, těžkého soupeře ze střední Ameriky přetlačil 2:1, porazil výběr Ruska 6:2 a odpoledne dokázal otočit nepříznivý vývoj zápasu se silným týmem Kanady na vítězných 3:2.

Poslední den turnaje v dopoledním semifinále porazili opět tým Severní Ameriky 6:1 a ve finále vyzvali silný tým ruského výběru. Chlapci věděli, že to nebude jednoduché a přestože vedli od druhé minuty gólem Jana Ostřížka 1:0, ve třinácté minutě již prohrávali 1:2 a vypadalo to, že již nemají sílu na zvrat. Naštěstí se po přestávce zvedli (hrálo se dvakrát dvacet minut čistého času) a v čase 28:04 se jim podařilo Matějem Vítkem (Zlín) vyrovnat. S postupujícím časem se Češi zdáli být opticky aktivnější, jen vítězný gól ne a ne přijít. Neproměňovaly se šance na obou stranách, až v čase 34:05 se to podařilo a Jan Ostřížek vstřelil, jak se později ukázalo, vítězný gól. Obrovský tlak ruského výběru byl v závěru posílen jejich přesilovkou a odvoláním brankáře. V situaci čtyři na šest se ale podařilo vyhrát buly před našim brankářem, obránce prostrčil po mantinelu puk do středního pásma a Vojta Čihař (Chomutov) ho poslal do prázdné brány. Posledních jednadvacet vteřin již všichni věděli, že jim vítězství v celém turnaji neunikne.

Brankář Jakub Váňa odchytal v turnaji cirka polovinu celkového hracího času (gólmani se pravidelně střídali), čelil šestatřiceti střelám a obdržel pět branek, celkovou úspěšnost měl 86,1 procent.

Útočník Jan Ostřížek skončil po základní části na desátém místě v bodování a na čtvrtém místě ve střelcích, v zápasech play-off vyhrál bodování i střelce a direktoriem turnaje byl zařazen do All stars týmu a vyhlášen nejlepším útočníkem turnaje.