Příprava ledové plochy v hale Polárka
Novinky
Hotovo… tak tohle radostné zvolání bylo slyšet v hale Polárka ke konci července, kdy se všem povolaným podařilo dokončit přípravu ledové plochy pro hokejovou a bruslařskou sezonu 2017/2018.

Práce tímhle rozhodně nekončí, když rtuť teploměrů ve stínu mnohdy překračovala 35°C a pro ledaře a dva nejpovolanější pány Mgr. Daniela Foltu a Tomáše Šíchu (vedoucí haly Polárka a zástupce vedoucího haly Polárka), tak nastává další těžké období a zkouška, zda si dokáží poradit i s tímto problémem.

I během těchto problémů, které přicházejí, si vedoucí haly Polárka Mgr. Daniel Folta našel čas, aby nám poskytnul rozhovor zaměřený právě k přípravě ledové plochy.

Pane Folto, hala Polárka jak bylo už zmíněno, oslaví v prosinci své třetí narozeniny. Za tři roky to bude už čtvrtá hokejová sezona. Určitě se shodneme, že přípravy na sezonu 2014/2015 byly určitě ty nejtěžší, protože hala procházela posledními úpravami před předání k užívání sportovcům. Vzpomenete si ještě na toto období?

„Tak na toto období nelze zapomenout, neboť to bylo opravdu velmi hektické ve všech směrech. Bezprostředně po předání haly se konal první hokejový zápas, který byl do posledního místa vyprodán. Z pozice vedoucího haly to tedy pro mne bylo z hlediska všech technologií doslova infarktové :) “

Hokejové fanoušky, příznivce veřejného bruslení, ale taky širokou veřejnost zajímá, jak to vlastně je s přípravou před začátkem chlazení. Můžete říct, co vše je potřeba připravit před tím než se začne s přípravou ledové plochy?

„Tak primárně musí být před najetím řádně udělán servis strojovny chlazení, která musí šlapat celou sezónu bez přerušení. Když je toto splněno a vše je v dokonalé kondici, může se začít s chlazení podkladního betonu.“

Většina stadionů začíná s vytvářením ledu v horkých letních měsících, což určitě není zrovna jednoduché, protože teplota haly se v té době pohybuje kolem 20°C. Na jakou teplotu se musí halu podařit ochladit, aby se mohly začít na plochu nanášet první kapky vody?

„Tohle období je opravdu pro chlazení nejnáročnější a to právě z hlediska extrémně rozdílné venkovní a vnitřní teploty. Po zapnutí chlazení se vnitřní prostřední haly postupně ochlazuje. Abychom mohli začít s tvorbou ledu a začali nanášet první vrstvu mlhy, musí být ochlazen podkladní beton z původních 20°C na cca -5°C.“

Kluziště ve Frýdku-Místku má rozměr 58,75 x 28,5 m a připravit celou plochu tak zabere určitě hodně času. Jak dlouho trvá ledařům, než je celá plocha hotová?

„Orientačně se počítá přibližně jeden týden od zapnutí chlazení. Záleží ovšem na mnoha faktorech – na kolik směn se pracuje, jaké je venku teplo, zda se bělí led atd. Je potřeba pracovat i s rezervou pro případnou poruchu.“

Na mou předchozí otázku ještě navážu, protože lidé se domnívají, že výška ledu musí být pořádně vysoká. Jak to teda ve skutečnosti je, co se výšky týče?

„Z hlediska efektivity se výška ledu pohybuje od 2-4cm. Samozřejmě, že jsou stadiony, kde je výška ledu mnohem vyšší, ale zde se pak pohybuje energetická náročnost provozu někde jinde a řádný hospodář by zřejmě nadšený nebyl. “

Spotřeba vody pro 3 centimetrovou vrstvu ledu o rozměrech, které jsme už zmínili je určitě obrovská. Můžete toto číslo upřesnit?

„Při takové vrstvě se můžeme bavit o cca 55.000 litrech vody.“

Když už je plocha připravená, tak přichází na řadu zabělení ledu, malování čar a taky kreslení reklam. Jaký je postup u malování čar nebo reklam?

„Bělení ledu provádíme přibližně na 0,5-1cm ledu. Reklamy a lajnování jsou kolem jednoho centimetru pod ledovým povrchem, tedy cca na 2cm ledu.“

Celá ledová plocha je tedy kompletně hotová a poprvé na ní vyjedou hokejisté, tak při jaké teplotě se plocha udržuje?

„Zde záleží taky na mnoha faktorech, ale obecně se dá říci, že máme nejlepší zkušenost s povrchovou teplotou ledu okolo -5°C.“

Jaká je nejvhodnější voda pro úpravu plochy a jaká je její teplota?

„Když je dostatečně nachlazeno, tak se ideální teplota vody pohybuje kolem 50°C. Parametry ledu se zlepšují i snížením konduktivity nanášené vody, což máme na naší hale s úspěchem vyzkoušeno.“

Pane Folto, děkuji Vám za Váš čas, poskytnutý rozhovor a v sezoně 2017/2018 přeji hodně pracovních úspěchů.