Mistrovství světa veteránů v hokejbale se konalo ve dnech od 15. do 17. října 2021 v Kanadě, přesněji v Niagara Falls. Světová hokejbalová federace WBHF (World Ball Hockey Federation) zorganizovala od počátku pandemie vůbec první šampionát, jako první bojovali o medaile hokejbalisté v kategorii Masters, což jsou hráči nad 45 roků.
ČEŠI OVLÁDLI ŠAMPIONÁT
Kromě českého výběru byli největším aspirantem na světové zlato domácí Kanaďani, ti ale ztroskotali už v semifinále, když nestačili na výběr Severní Ameriky I. 1:2 po prodloužení. Český celek byl naopak po celý průběh světového šampionátu k nezastavení, nenašel totiž ani jednoho svého přemožitele.
V základní skupině si český tým postupně poradil s výběrem Severní Ameriky I. 5:0, s Kanadou vyhrál 5:1 a s výběrem Severní Ameriky II. 7:2. Na závěr si připsal ještě výhru s Velkou Británií 3:1. Při postupu mezi nejlepší čtveřici si Češi zopakovali souboj proti druhému výběru Severní Ameriky a do finále je posunula zasloužená výhra 4:0. Finálové střetnutí odehráli Češi pro prvnímu výběru Severní Ameriky, a i díky čtyřem gólům nejlepšího střelce celého turnaje Vladimíra Luky zvítězili 4:1, čímž se naprosto zaslouženě stali poprvé v historii turnajů Masters (5vs5) mistry světa.
Na bronzový stupínek vystoupali pak domácí Kanaďané, pro které bylo konečné umístění velkým zklamáním. Češi, které v zámoří vedl trenér Miroslav Zadák, ovládli také i individuální statistiky. Nejlepším brankářem se stal Petr Lindner, nejlepším útočníkem Vladimír Luka a nejužitečnějším hráčem byl Milan Sýkora (8+12). V All Star týmu jsme pak měli dokonce rovnou celý útok ve složení Luka – Sýkora – Gengel. To jen potvrdilo českou dominanci.
KONEČNÉ POŘADÍ MS 2021
1. Česká republika, 2. výběr Severní Ameriky I., 3. Kanada, 4. výběr Severní Ameriky II., 5. Quebec, 6. Velká Británie, 7. – 8. Itálie a Indie.
Český celek se tímto úspěchem dostal ve světovém rankingu na první místo před druhou Kanadu. Na třetí pozici je Slovensko, které se letošního šampionátu neúčastnilo.
DEN PO DNI, ANEB „JAK JSME SE STALI MISTRY SVĚTA“
Od vedení české federace dostal národní tým na aklimatizaci čtyři dny, čímž kromě tréninku stihl i návštěvu Niagarských vodopádů, zahajovací zápas NHL mezi Torontem a Montrealem, či samotnou prohlídku Toronta, které je vůbec největším městem Kanady. A právě centrum Toronta se stalo sídlem českého mužstva, ze kterého pak vyrážel na tréninky a zápasy do 150 km vzdáleného St. Catharines.
Češi do Kanady vzali maximální počet povolených hráčů, tedy 2 brankáře a 23 hráčů do pole. Hra na čtyři kompletní formace se týmu trenéra Zadáka určitě vyplatila, vždyť Češi museli ve třech dnech zvládnout porci šesti utkání. Hrací čas turnaje byl 2x18 minut čistého času.
PÁTEK – 15. 10. 2021
Hned na úvod se Češi střetli s výběrem Severní Ameriky a málokdo čekal, že by se právě tento souboj měl o další dva dny ve finále zopakovat. Hráči se lvem na prsou byli každopádně rozehraní ze čtvrtečního tréninku, což ukázali i na hřišti. Střelecky se vedlo všem čtyřem formacím. Odpoledne se hrálo znovu, tentokráte proti domácí Kanadě a znovu to klaplo.
ČR – výběr Severní Ameriky I. 5:0 (branky: Sýkora 2, Novák, Indrst, Dušánek)
ČR – Kanada 5:1 (Sýkora 3, Luka, Gengel)
SOBOTA – 16. 10. 2021
I ve zbývajících duelech základní skupiny čeští hokejbalisté na hřišti dominovali. Nejprve si poradili s nebezpečným výběrem Severní Ameriky II., a pak v tradičně nejtvrdším zápase s Velkou Británií si na své konto připsali čtvrtou výhru v řadě. Do semifinále jsme tak postoupili z prvního místa.
ČR – výběr Severní Ameriky II. 7:2 (Luka 2, Tyburec 2, Čech, Procházka, Sýkora)
ČR – Velká Británie 3:1 (Sýkora, Procházka, Růžička)
NEDĚLE – 17. 10. 2021
Druhá základní skupina přinesla několik překvapivých výsledků, a tak jsme v duelu nejlepších čtyř nastoupili znovu proti výběru Severní Ameriky II. Velkou parádu prokázala naše první lajna, která si skvěle načasovala svou formu a v podstatě rozhodla o našem postupu do finále. Když se k nim pak přidali skvěle bránící zadáci, v čele s famózními gólmany Fukárkem a Lindnerem, bylo zaděláno.
ČR – výběr Severní Ameriky II. 4:0 (Luka 2, Gengel, Sýkora)
Rozjetý český celek už nemohlo nic zastavit. Zadákova mašina přejela i svého posledního soka, bravurní střelecký koncert navíc předvedl Vladimír Luka, který se do branky bezmocných Američanů trefil čtyřikrát. Celkově si na šampionátu připsal devět branek.
ČR – výběr Severní Ameriky I. 4:1 (Luka 4)
MISTŘI SVĚTA WBHFC ELITE Masters 5vs5
Petr Lindner, Jaroslav Fukárek
Radek Procházka, Michal Janík, Jiří Novák, Ladislav Gengel, Petr Indrst, Martin Bálek, Jiří Dušánek, Jaroslav Čech, Roman Bušek, David Helešič, Jaroslav Růžička, René Slanina, Martin Vyrubalík, Martin Slanina, Slavomír Švancar, David Hanus, Milan Sýkora, Radim Ručka, Vladimír Luka, David Všetečka, Roman Surák, Martin Korbel (kapitán týmu), David Tyburec.
Trenér: Miroslav Zadák, hrající asistent trenéra: René Slanina.
ALL STAR ŠAMPIONÁTU
Brankář: Mario Arruda, obránci: Joe Russo a Chris Manos (vš. výběr Severní Ameriky I.), útočníci: Milan Sýkora, Vladimír Luka a Ladislav Gengel (vš. ČR).
INDIVIDUÁLNÍ OCENĚNÍ
Nejlepší brankář: Petr Lindner (ČR), obránce: Chris Manos (výběr Severní Ameriky I.), útočník: Vladimír Luka (ČR), nejužitečnější hráč: Milan Sýkora (ČR).
ROZHODČÍ
Jeff Lees, Pat Myers, Andrew Gartly, Anson Liaw, Bob Wright.
PŘEHLED DOSAVADNÍCH VÍTĚZŮ
2018 - Hamilton (Bermudy)
1. Kanada I., 2. Kanada II., 3. Itálie
2016 - Banff (Kanada)
1. Kanada I., 2. Kanada II., 3. Itálie
2014 - Tampa Bay (USA)
1. Kanada, 2. Wolfpak, 3. USA
2012 - Plzeň (ČR)
1. Slovensko, 2. ČR, 3. Kanada
2010 - Bratislava (Slovensko)
1. Slovensko, 2. Kanada A, 3. Team Xtreme Kanada