Nadějný start, hořký konec. Fotopříběh sezóny 2017/18
A-tým
Sezóna 2017/18 pro Frýdek-Místek skončila před třemi týdny. Pojďme si ji připomenout a zrekapitulovat prostřednictvím několika fotografií.

Všechno to začalo letní přípravou. Po trénincích na ledě v třinecké Werk Aréně se hráči Frýdku-Místku sešli v červenci k „suché“ přípravě v hale Polárka.

Jen co byl v Polárce hotov led, začala pro rysy závěrečná část přípravy. Zapojily se i nové posily Milan Mikulík, Filip Bajtek nebo Ctirad Ovčačík. Naopak další posilu Rostislava Martynka nepustilo na led zranění.

Před sezónou odehrál Frýdek-Místek sedm přípravných zápasů, z toho tři vyhrál. V generálce na ligu Slezané podlehli na domácím ledě Přerovu 3:4 na samostatné nájezdy. Dvakrát se v tomto utkání trefil Tomáš Franek, branku hájila nová jednička Jan Strmeň.

.

V prvním z dvaapadesáti kol základní části se Frýdek-Místek utkal s Karlovými Vary, týmem, který sestoupil z extraligy. Tuhle těžkou zkoušku rysi zvládli a ze západu Čech si přivezli bod za prohru v prodloužení. Jedinou branku hostů vstřelil znovu Tomáš Franek. První výhry se červenobílí dočkali hned o den později na ledě Kadaně, kterou porazili v předehrávce 9. kola 4:3. Poprvé se v dresu Frýdku-Místku střelecky prosadil útočník Milan Mikulík.

V 11. kole přivítal Frýdek-Místek na svém ledě nováčka WSM Ligy Vsetín. Ač domácí už po osmi minutách prohrávali 0:2, dokázali utkání otočit a před skvělou diváckou kulisou zvítězili 4:3. Rysi byli po tomto utkání třetí v tabulce se stejným počtem bodů jako vedoucí Karlovy Vary.

Právě proti Energetikům odehráli Slezané své čtrnácté utkání základní části a favorita na domácím ledě zaskočili skvělou obranou. Čisté konto si udržel Lukáš Daneček a v prodloužení rozhodl o hubeném vítězství 1:0 mladík Michal Kvasnica. Po tomto utkání Frýdek-Místek ztrácel na první místo tři body a byl čtvrtý v tabulce.

Druhá čtvrtina dlouhodobé části soutěže se už rysům tak dobře nepovedla a nastal tabulkový pokles. I tak se ale nešly klady. Třeba když Frýdek-Místek po třech porážkách po sobě zabral a srazil na domácím ledě do kolen silný Motor České Budějovice. Polárka viděla vítězství 3:1, přičemž vítěznou branku obstaral teprve šestnáctiletý Adam Raška, jeden z objevů sezóny.

Mnohem smutnější nálada ve Frýdku-Místku zavládla o dvě kola později, když domácí hokejisté překvapivě nestačili na v tabulce beznadějně poslední Kadaň, které podlehli 4:5 na nájezdy. Právě tady ztratili rysi body, které jim na konci sezóny chyběly v boji o play-off.

Frýdku-Místku se nedařilo ani ve třetí čtvrtině zastavit tabulkový propad. Povedlo se mu ale například utkání na ledě pražské Slavie, kde vyválčil bod za prohru 4:5 na nájezdy. V tomto utkání si odbyli premiéru hned dva hráči. Poprvé se po dlouhém zranění navlékl do dresu s rysem na hrudi Rostislav Martynek a první zápas odehrála také útočná posila ze Slovenska Daniel Štupmf, která si debut okořenila gólem a asistencí. Dva góly dal Marek Růžička, který se ovšem dlouho ve frýdecko-místeckém týmu nezdržel.

Hned o zápas později, tedy v 32. kole, se poprvé za Frýdek-Místek trefil také Rostislav Martynek. Ani jeho gól ale Frýdku-Místku nepomohl k poražení Havířova. S tímto rivalem prohráli Slezané všechny derby v sezóně, tentokrát na domácím ledě 2:3 po prodloužení. Tohle byl jediný bod, který dokázali rysi ve čtyřech derby proti Havířovu získat.

Před závěrečnou čtvrtinou měl Frýdek-Místek velkou ztrátu na příčky pro play-off, ta narostla až na dvojciferné číslo. Přesto se ale rysi nevzdali a mocně finišovali. Podařilo se jim porazit například silné Zubry z Přerova 4:2. Dvěma brankami se blýskl Tomáš Franek.

Jeden z nejlepších zápasů sezóny viděli fanoušci Frýdku-Místku ve 46. kole, kdy domácí hokejisté i podruhé v Polárce zaskočili České Budějovice. Motor sice po prospaném úvodu ze strany domácích vedli už v 5. minutě 2:0, ale nakonec zaplněná hala oslavovala vítězství Slezanů 4:3. Gólem a asistencí se o něj zasloužil nejlepší střelec Frýdku-Místku v sezóně David Klimša a hlavním hrdinou utkání se stal dvougólový Filip Bajtek. Jednou se trefil i z trestného střílení.

Stíhání play-off pokračovalo. Čtyři kola před koncem si Slezané na domácím ledě připsali povinné vítězství proti předposledním Benátkám. Po dvou gólech dali David Kofroň a Daniel Štumpf, dvě přihrávky si zapsal Antonín Pechanec, vítěz týmové produktivity v této sezoně.

O kolo později už ale naděje definitivně zhasla, když Frýdek-Místek ze vsetínského Lapače vydoloval pouze bod a Třebíč podle předpokladů porazila doma Kadaň. Ani tak ale závěr sezóny Slezané nevypustili. I když jim šlo už jen o čest, dokázali třeba v utkání plném zvratů porazit 5:4 Třebíč, která ještě bojovala o play-off. Poslední ze svých typických oslavných salt předvedl brankář Lukáš Daneček.

Se sezónou 2017/18 se pak Frýdek-Místek rozloučil na ledě Ústí nad Labem výhrou 3:1. V základní části skončili Slezané na desátém místě se 76 body. Jen čtyři jim tak nakonec scházely na postupové osmé místo.