Mladí hokejisté si zpestřili své soustředění, poznávali vše kolem ryse
Mládežnický hokej
Frýdecko-místečtí hokejisté 8. třídy si v rámci svého letního soustředění zpestřili svůj pobyt o zajímavou zkušenost. Mladé hokejové naděje se totiž setkaly s Františkem Šulganem z oddělení péče o přírodu a krajinu z CHKO Beskydy.

Během povídání se kluci dozvěděli něco zajímavého o zvířeti, které hrdě nosí na prsou svých hokejových dresů. Ano, mluvíme tady o rysovi. „Bylo to hodně poučné setkání, během něhož kluci dostali takové informace, jako, kde rys převážně žije, jak se pohybuje, že má zrak desetkrát lepší než člověk. Pan Šulgan dále klukům prozradil, že rysi rodí pouze v květnu, kdy na svět přichází jedno až tři mláďata,“ prozradil výkonný manažer HC Frýdek-Místek, Jakub Mikulík, který výlet a následnou návštěvu s Františkem Šulganem domluvil a rovněž také i absolvoval.

„Musím říct, že taková akce je vždy vítaná, a zvláště pak s dětmi. Ty totiž dokáží neskutečně vnímat svět do široka, kdežto my, dospělí, už ten pohled míváme spíš hodně zúžený. No a jestliže frýdecko-místečtí hokejisté mají ve svém klubovém znaku rysa, tak je zkrátka dobré, aby se o tomto zvířeti něco dozvěděli. Mám dlouholeté zkušenosti, že s tím poznáním roste postupně stupeň jakési zodpovědnosti a ochrany těch zvířat. Že to nejsou pro děti pouze povrchní informace, ale začnou mít k těm zvířatům určitý vztah,“ sdělil František Šulgan.

Těch informací byla zkrátka spousta. Děti se dále například dozvěděly, čím se takový rys v přírodě živí, že i se svou váhou třiceti kilo se nebojí zaútočit na srnu či jelena, který je třeba o dvacet kilo těžší. „Co děti dále zaujalo, tak to byla například pomoc s ochranou rysa. Ta se dělá pomocí monitoringu a nákupu takzvaných fotopastí. Tady můžu naznačit, že během sezony v Chance lize, proběhne Rysí týden, ve kterém uspořádáme, jako klub, sbírku na podporu ochrany rysů v Beskydech,“ sdělil Mikulík.

Na závěr tohoto velmi zajímavého a poučného setkání se ještě mladí hokejisté dozvěděli informace ohledně problému zvané pytlačení. Co dělat, když by ve volné přírodě potkali medvěda. Jak se vůbec medvědi v přírodě sledují a došlo také na představení známého medvěda Ema, který rozbíjel včelí úly v Zašové. Zkrátka, bylo to hodně příjemné odpoledne. „Víte, co mě u dětí nejvíce překvapilo? Ta jejich disciplinovanost. Mám zkušenosti s různými skupinkami dětí a mládeže, ale tahle parta byla fakticky hodně disciplinovaná. Oni vůbec nečekali s různými otázkami až na místo, kde jsme měli původně zastavit. Oni si začali povídat už během samotného pochodu. Opravdu mě hodně potěšilo, že jsou kluci zapáleni nejen pro hokej, ale také i o tu přírodu kolem nich,“ zářil spokojeností Šulgan z CHKO Beskydy.

Na závěr pak kluci od Františka Šulgana obdrželi několik dárků v podobě povídání o rysovi, klíčenku a podtácek. Šatnu pak bude klukům zdobit velký plakát rysa.

Pana Šulgana jsme se pak zeptali ještě na dvě otázky.

Jak vy sám vnímáte ryse jako zvíře a co říkáte na to, že jej mají hokejisté HC Frýdek-Místek ve svém logu?

Tak ono všeobecně si hokejisté nebo i fotbalisté vybírají do svých klubových znaků zvířata. Já to vnímám velice pozitivně, jelikož je to jakési připomenutí navenek, že to zvíře existuje a zkrátka tady s námi je. Pokud mluvíme přímo o rysovi, tak u něj je to taková ukázka ještě divoké přírody. Rys je skutečně takový ojedinělý a jedinečný. Myslím si i, že ta naše činnost se samotným sportem prostě souvisí.

Takže, co vůbec říkáte na vzájemnou spolupráci HC FM s CHKO Beskydy?

Když bude z jakékoliv strany vždy zájem, tak my jsme připraveni ke spolupráci. Já osobně to za těch pětadvacet let vnímám tak, že vše je o čase. Abychom u těch spousty úkolů, které tu máme, našli vzájemně ten čas. Během těch pětadvaceti let vedu osobně kroužek ochránců přírody, kde těm dětem a mládeži předávám veškeré informace, které pak vedou k tomu, že mají vůbec k přírodě kladný vztah. Proč to nesdělit i těm mladým sportovcům.