Kondiční kouč Pavel Horyl: Tým pracuje svědomitě!
Rozhovory
Nezbytnou složkou profesionálního sportovního kolektivu po celém světě je v dnešní době pozice kondičního trenéra. Ve frýdecko-místeckém hokeji je odborníkem na fyzickou zdatnost týmu PAVEL HORYL. Řeč se tedy točila na téma jeho činnosti v našem klubu.

Pavle, jak se po kondiční stránce pracuje s týmem během reprezentační pauzy? V čem tkví rozdíl oproti klasickému rytmu během základní části, kdy jdou zápasy rychle po sobě? 

Během repre pauzy mají kluci více prostoru rozvíjet kondici převážně na ledě, kde byly zařazeny i dvoufázové tréninky. Další důležitou výhodou repre pauzy je prostor právě k regeneraci a doléčení různých zranění, které některé hráče trápí i delší dobu. Samozřejmě je vetší prostor ke specificky navržené posilovně, kde můžeme pracovat intenzivněji s jednotlivými segmenty těla rozložených do více dní, jelikož do tréninkového procesu nevstupují zápasy.

Jak vypadá tvůj běžný den v Polárce, kdy pracuješ s týmem? Od kolika hodin jsi na zimáku, chtějí po tobě kluci individuální přístup, konzultace?

Na zimák přijíždím zhruba v 8:30 a v 9:00, kdy začínám trénink s gólmany, protože začínají dříve na ledě, kde mají svůj gólmanský trénink s Honzou Dršatou. V 9:30 pak začínají trénink všichni hráči, někteří chodí už dříve a do tréninku investují víc času, když ještě potřebují nějaké individuální doplnění tréninkové jednotky. Po 10 hodině hráči odcházejí do šaten a následně na led.

Jaký je rozdíl v kondičním tréninku během zápasového dne a "nezápasového" dne?

Zápasový den je specifický v tom, že neděláme věci kondičního charakteru, ale děláme hlavně mobilitu (kloubní rozsah), aktivaci svalové soustavy, a s tím spojenou přípravu na zápasové tempo, což zahrnuje cvičební prvky expolozivního typu. Ve dnech, kdy se nehraje, je tréninkový mikrocyklus nastavený právě podle herních dnů v daném týdnu a podle toho je nastavený silový trénink v posilovně.

Jak vypadá tvoje činnost na kondici hráče, který je po zranění? Jsou tam nějaká specifická omezení? 

Vše záleží na tom, o jaké zranění se jedná, jestli dolní nebo horní část těla, jestli se jedná o svalové zranění nebo zlomeninu. V takovém případě nastavují trénink individuálně podle typu zranění.

V našem klubu proběhla změna trenérů, kdy Martina Janečka nahradil Martin Hrnčár. Jak probíhá komunikace s novým koučem? Mívá kouč Hrnčár k tématu kondiční přípravy své poznámky, podněty, připomínky?

S Martinem konzultuji a popisuji tréninkový plán každý den, kdy si řekneme hlavní kritéria tréninku, popřípadě řešíme jednotlivé hráče a jejich omezení. V době kdy se Martin stal novým hlavním trenérem si se mnou sednul, a probrali jsme společně, jakým způsobem vedu tréninky. Vyslechl si mé osobní názory, pohled na kondiční přípravu hráčů ledního hokeje a byl jsem mile překvapen, když jsme se ve všem shodli. Tím pádem mi i mé práci důvěřuje.

Chtěl bys některého konkrétního hráče speciálně pochválit za vzorný přístup ke kondiční přípravě? 

Já bych pochvalu nesměřoval pouze na jednotlivce, ale pochválil bych celý tým, který pracuje velice svědomitě. Věřím, že v posilovně to kluky baví. Samozřejmě každý má specifický přístup k práci na sobě sama, ale určitě si každý z nich uvědomuje, že to, co udělá navíc, dělá hlavně pro sebe, tak i pro tým.

Jakou nejlepší radu do života ti dal táta Igor, dlouholetý úspěšný kondiční kouč Vítkovic? Čím tě v životě inspiroval, v čem ti nejvíc pomohl?

Rad jsem od táty už za život dostal nespočet, a všechny ve mně něco zanechaly a pomohly mi v rozvoji pracovním (jako kondiční trenér) tak i osobním životě. Inspiruje mě neustále hlavně tím, jaký je to skvělý a všestranný člověk. Myslím si, že každý, kdo ho měl možnost osobně poznat, se mnou určitě souhlasí. Nedokážu konkrétně říct, v čem mi nejvíce pomohl, jelikož mi pomáhá neustále v mnoha směrech, a jsem za to moc rád!