Frýdek-Místek se jede do Vsetína poprat o naději. Tři body z Lapače jsou povinností
Čas do konce základní části se neúprosně krátí, každému týmu zbývají už jen tři utkání. Tři šance na to, vylepšit si postavení pro play-off, do vyřazovacích bojů se vůbec kvalifikovat a nebo si prostě zahrát o čest. Rysi stále ještě patří do té druhé škatulky. A to i přesto, že jejich šance na proklouznutí do play-off nejsou příliš velké. První podmínkou je, že musí Slezané v sobotu od 17:30 vyhrát ve Vsetíně.

Slezané potřebují vyhrát a musí doufat, že Třebíč nezíská tři body

Frýdek-Místek se nachází na desátém místě tabulky a má 68 bodů. Ještě v minulé sezoně by to znamenalo, že by se mohl pomalu začínat těšit na předkolo, které by sehrál se sedmým týmem tabulky. Letos je ale všechno jinak. Nejenže se z WSM Ligy nesestupuje, zmizelo i právě zmiňované předkolo.

A tak se nedá svítit, červenobílí se musí vmáčknout do první osmičky, pokud si chtějí sezonu ještě prodloužit. Nelze si nic nalhávat, šance už příliš velká není. Ale dokud je, musí se o ni bojovat a přesně to také frýdecko-místečtí hokejisté na ledě Vsetína hodlají udělat. „Do každého zápasu vstupujeme na 120 % s tím, že ho jdeme vyhrát a nic jiného nás nezajímá,“ potvrzuje obránce René Piegl.

A co vše se musí stát, aby Frýdek-Místek do play-off postoupil? Předně musí porazit v nejbližším utkání Vsetín. Přesto nejede vlak. Pokud se to rysům podaří, dostanou se před Valachy v tabulce, neboť budou mít stejný počet bodů a lepši bilanci ze vzájemných zápasů (Frýdek-Místek zatím Vsetín pokaždé porazil).

Pak je tu ale ještě Třebíč a právě ona může bez ohledu na sobotní výsledek Frýdku-Místku Slezanům dveře do play-off definitivně zabouchnout. Pokud Horácka Slavia porazí na domácím ledě poslední Kadaň, které už o nic nejde, s nadějemi Frýdku-Místku bude amen. V tu chvíli by (při výhře rysů) byl rozdíl mezi Frýdkem-Místkem a Třebíčí šestibodový a dvě kola před koncem nesmazatelný (lepší vzájemné zápasy Třebíče). Pak je tu ještě možnost, že by Třebíč vyhrála až po remíze v základní hrací době. To by naděje Slezanů ještě nezemřely.

Do utkání se Vsetínem každopádně Frýdecko-místečtí půjdou s dvěma výhrami z posledních dvou utkání. Slezané zvládli zápasy proti dvěma nejhorším týmům tabulky. Na domácím ledě porazili nejprve 3:1 Kadaň a pak 4:1 i Benátky nad Jizerou.

Valaši rovněž bojují o play-off, také pro ně jsou tři body podmínkou

Jak již bylo naznačeno výše, Vsetín je v tabulce o jednu příčku a o tři body před Frýdkem-Místek. Také on finišuje svůj boj o play-off a má o něco lepší pozici než tým ze Slezska. Ani Valaši ale nemají vše ve svých rukou, také oni musí doufat, že Třebíč nebude v posledních třech kolech stoprocentní. Jen mají výhodu v tom, že na ni ztrácejí jen tři body.

Nováček WSM Ligy se s Třebíčí utká v závěrečném kole základní části, kde by se mohlo definitivně rozhodnout. Stejný počet bodů s Třebíčí by na osmé místo Vsetínu nestačil, protože všechny tři předchozí utkání s Horáky prohrál. Potřebuje v posledních třech kolech získat alespoň o bod více než Třebíč.

Vsetín má podobnou formu jako Frýdek-Místek. Také on poslední dva zápasy dokázal vyhrát za tři body. Nejprve překvapil vysokým domácím vítězstvím 5:1 nad Prostějovem, poté zdolal Kadaň na jejím ledě 5:2. Hosté nenechali nikoho na pochybách, komu že budou patřit tři body z tohoto utkání. Hned v první třetině si vytvořili brankami Markoviče, Vávry, Beránka a znovu Markoviče čtyřbrankové vedení. Kadaň sice ještě dokázala snížit na 2:4, ale v závěru zvýšil na konečných 5:2 pro Vsetín Šilhavý.

Valaši se mohou spolehnout v útoku na ofenzivní duo David Březina, Jaroslav Markovič. Zatímco Březina většinou góly dává, Markovič mu na ně pravidelně nahrává. Březina je se 44 body (22+22) nejproduktivnějším hráčem Vsetína a čtvrtý celkově ve WSM Lize. Markovič nasbíral bodů 35 (13+22).

V posledních třech utkáních Vsetína se v jeho brance vystřídali hned tři brankáři: Jaroslav Pavelka, Michal Šurý a Pavel Jekel. Proto je hodně těžké odhadovat, kdo bude strážit brankoviště proti Frýdku-Místku. Nejlepší úspěšnost zákroků (91,50 %) má Pavelka.

Díky vzájemným zápasům má Frýdek-Místek značnou výhodu

Frýdku-Místku se může vyplatit, že zatím pokaždé dokázal Vsetín v této sezoně porazit. Aby se však dostal v tabulce před něj, musí se mu to povést i na čtvrtý pokus. Jaké byly tři předchozí střetnutí těchto dvou rivalů?

Většinou hodně vyrovnaná. Zápas jedenáctého kola nezačal pro Frýdek-Místek vůbec dobře, už po osmi minutách prohrával 0:2. Jenže pak rysi zabrali a ještě do první přestávky vyrovnali. V prostřední části Frýdecko-místečtí ještě jednu branku přidali a dokonali tím obrat. Ve třetí třetině skóre navýšil David Kofroň, ale Vsetín se nevzdal a gólem šest minut před koncem zápas ještě pořádně zdramatizoval. Ani přes velký tlak už ale Valaši vyrovnat nedokázali.

Ve 24. kole se hrálo na Lapači a tentokrát o vítězi musely rozhodnout až nájezdy. Vsetín šel znovu jako první do vedení, ale ve druhé třetině Pechanec a dvěma góly Piegl utkání obrátili. Následně snížil Podešva a po druhé pauze zase vrátil Slezanům náskok Ovčačík. Ve třetí třetině pak ještě padly další čtyři branky a výsledkem bylo vsetínské vyrovnání na 5:5 tři minuty před koncem. V prodloužení pak branka nepadla a o vítězství červenobílých rozhodl proměněným nájezdem v páté sérii Klimša.

Až poslední vzájemný zápas přeci jen tak velké drama nenabídl. V rámci 37. kola se před vyprodanou halou Polárka odehrál kvalitní zápas se šťastným koncem pro domácí. V první třetině skóre otevřel Ondřej Kovařčík a brzy na něj navázal Kovář. Ve třetí třetině pak výhru Slezanů pojistili Chmielewski a gólem do prázdné brány Kofroň.