Frýdek-Místek čeká proti Českým Budějovicím zápas o naději
Frýdek-Místek vyzve v sobotu od 17 hodin na ledě Polárky České Budějovice a pokusí se ještě se vrátit do bojů o play-off. Bude však mít toho nejtěžšího možného soupeře. Jihočeši jsou první v tabulce a naposledy nelítostně rozsápali 8:1 Kadaň. Slezané se budou chtít zvednout po prohraném derby s Havířovem.

Play-off začíná pro Frýdek-Místek už nyní

Slezané už to mají pořádně nahnuté. Do konce základní části zbývá odehrát ještě sedm střetnutí, ve hře je tedy ještě jednadvacet bodů. Frýdek-Místek přitom z jedenáctého místa ztrácí na osmý Havířov bodů osm. Matematicky tak ještě postup do play-off hratelný je, ale bude to chtít od rysů dlouhou sérii obodovaných utkání.

Rysi mají momentálně šedesát bodů a nedávná minulost jasně říká, že na nejlepší osmičku je třeba určitě více než sedmdesát bodů. V minulé sezoně byly osmé Benátky se 73 body, předloni Ústí nad Labem se 75 body. V sezoně 2014/15 bylo na TOP osmičku potřeba bodů dokonce 81. Z posledních sedmi zápasů by tak Frýdecko-Místečtí ideálně potřebovali alespoň pět výher.

Minulá dvě utkání Frýdku-Místku nevyšla. Proti Slavii ani Havířovu body nevybojoval, přestože byly oba tyto zápasy hodně vyrovnané. V obou případech rysi sahali po vyrovnání a soupeř o svém vítězství definitivně rozhodl až v posledních minutách. V Praze Slezané díky Štumpfově brance snížili na konci druhé třetiny na 1:2, ale Slavia si vedení pohlídala a nakonec ho v 58. minutě zvýšila na 3:1.

Ve středu v Havířově dokonce Frýdek-Místek vyhrával, poté co se v první třetině prosadil Dan Przybyla. Jenže domácí ještě do první pauzy vyrovnali, ve druhé třetině se dostali do vedení a v poslední minutě zápasu ještě skórovali do prázdné branky a vyhráli tedy 3:1. Těsně předtím přitom přežili jednu obrovskou šanci Frýdku-Místku.

V brance Frýdku-Místku se představil Petr Hamerlík (ve WSM Lize má úspěšnost 91,75 %), který přišel vypomoct z extraligového Třince. Dalšími možnostmi do frýdecko-místecké branky jsou Lukáš Daneček (91,45 %) a Jan Strmeň (91,44 %).

Nejproduktivnějším hráčem Slezanů v sezoně je Antonín Pechanec s 27 body (5+22) nejvíc branek, třináct, nastřílel David Klimša. V minulých utkáních za rysy nenastoupil další tahoun Frýdku-Místku Milan Mikulík, který vypomáhal Třinci. Hrát určitě nebude Vít Christov, který se stále zotavuje se zranění.

Motor míří za vítězstvím v základní části

České Budějovice mají ve WSM Lize jasný cíl. Chtějí se dostat do baráže a následně se prokousat po letech znovu až do extraligy. Na jihu Čech složili opravdu velmi silný tým, který stojí na několika hráčích, kteří v minulosti působili v elitních evropských ligách a hráli důležitou roli i v českém Národním týmu. Řeč je o Václavu Nedorostovi, Petru Vampolovi, FIlipu Novákovi nebo Zdeňku Kutlákovi. Posledně jmenovaný však pravděpodobně kvůli zranění proti Frýdku-Místku hrát nebude.

Motor směřuje k vítězství v základní části, na prvním místě má na druhé Karlovy Vary náskok čtyř bodů. 95 bodů, které Jihočeši dokázali během 45 kol vybojovat, už jim zaručuje jistotu play-off. Další body navíc na konto Českých Budějovic pravidelně přitékají. Z posledních jedenácti utkání Budějovice jen dvakrát prohrály, z toho jednou až na nájezdy.

Ta druhá prohra je celkem čerstvá a dokazuje, že i České Budějovice mohou mít slabší den. V pondělí totiž prostějovští Jestřábi doma nad Motorem zvítězili vysoko 7:2. Tuto vysokou porážku však rámují pro změnu dvě jasná vítězství Českých Budějovic. Benátky i naposledy ve středu Kadaň si z budějovického ledu odvezly příděl 1:8.

Proti Trhačům Kadaň vysokou výhru Českých Budějovic režírovali Josef Mikyska (2+2), Richard Nejezchleb (2+1), Filip Novák (2+0) a Petr Vampola (0+3). Branku Motoru hájil David Gába. Ten má v této sezoně úspěšnost zákroků 93,17 % a tvoří velmi silnou dvojici s Petrem Kváčou. Ten má úspěšnost 93,07 % a v brance Motoru se objevuje častěji.

České Budějovice navíc před uzávěrkou přestupů doplnil ještě další brankář Ondřej Bláha, který se vrátil z vydařeného hostování v Havířově. Jinak však Jihočeši na přestupovém trhu spíše mlčeli, pouze se z Jihlavy vrátil Vlastimil Dostálek. Spekulovalo se sice o příchodu mistra světa Jiřího Novotného, ale z toho kvůli jeho zranění nakonec sešlo. Už dříve v lednu do klubu přišli Nejezchleb z Litvínova, Mikyska z Benátek nad Jizerou a Zdeněk Čáp z Hradce Králové.

Českobudějovickému internímu kanadskému bodování vládne Nedorost se čtyřiceti body (15+25), dalšími v pořadí jsou Luboš Rob s 31 body (15+16) a Peter Galamboš s 25 body (7+18). Nedorost s Robem jsou nejlepšími střelci týmu.

Vzájemná utkání patřila zatím vždy domácím

Všechny tři dosavadní vzájemné zápasy skončily radostí domácích příznivců. V sedmém kole se v budějovické Budvar Aréně odehrálo bezbrankové drama, které rozsekl až v prodloužení domácí Pavel Pýcha. V brankách se tenkrát překonávali Strmeň a Kváča.

Doma Frýdek-Místek už dokázal favorita obrat o všechny tři body, zvítězil 3:1. Na úvodní branku Reného Piegla navázal na začátku třetí třetiny Adam Raška. Pak hosté snížili, když se trefil Filip Vlček, ovšem jistotu dal rysům gólem do prázdné branky Filip Haman.

Naposledy se Motor s Frýdkem-Místek utkali v prosinci těsně před Vánoci v rámci 22. kola. České Budějovice kráčely od začátku za vítězstvím. Nedorost skóroval dvakrát a přidal se i Pajič. Pak sice ve třetí části zápasu snížil Rostislav Martynek, ale definitivní tečku dal skóre Martin Heřman, který uzavřel na konečných 4:1.