Bitva o Slezsko epizoda čtvrtá: Frýdek-Místek vrací Havířovu úder
WSM Liga pokračuje v rychlém tempu dál. Po pondělním zápase měli hokejisté Frýdku-Místku jen jeden den volna a hned ve středu je tu další zápas. A ne jen tak ledajaký. Derby s nedalekým Havířovem. Utkání těchto dvou týmů mají vždy náboj, teď jde navíc souboj dvou přímých konkurentů o play-off. Je možné, že se na konci základní části bude z postupu radovat jen jeden z nich. Nebo taky žádný. Utkání, které hodně napoví, začíná v 18:00 v havířovské Gascontrol Aréně.

Slezané potřebují udržet kontakt s nejlepší osmičkou

Frýdek-Místek čeká v závěru základní části pořádná honička. Pryč jsou doby z první čtvrtiny dlouhodobé části sezony, kdy se rysi pohybovali v horních patrech tabulky. Po odchodu několika hráčů do spřízněného Třince jsou Slezané desátí a na postupovou osmičku ztrácí pět bodů.

Do konce ještě zbývá osm zápasů, takže nesmazatelná ztráta to rozhodně není a tým je plný odhodlání se do vyřazovacích bojů probít. Uchazečů je však více. Osmé místo momentálně drží s 65 body Vsetín, stejný počet bodů, ale horší skóre, má Havířov. Pět bodů zpátky jsou právě Slezané, kterým ještě s pouze bodovým odstupem dýchají na záda Litoměřice. A pak je tu ještě Ústí nad Labem, které sice ztrácí na play-off už bodů deset, ale ani jej nemůžeme ještě definitivně odepsat.

Frýdek-Místek v posledních zápasech ukázal, že je schopen měřit se i s tabulkově výše postavenými soupeři. Důkazem budiž prohra na Kladně 2:3 až v prodloužení nebo domácí vítězství 4:2 nad tehdy čtvrtými Zubry z Přerova. Mimo to si ještě rysi připsali důležité tříbodové vítězství 4:2 na ledě konkurenčních Litoměřic.

Naposledy ovšem Slezané nedokázali najít recept na rozjetou Slavii, které podlehli na domácím ledě 1:3. Utkání to bylo ale dlouho těsné. Ve druhé třetině sice hostům vytvořili Zdeněk Doležela a Jankovský dvougólový náskok, ten ale po pouhých dvanácti sekundách zmenšil Daniel Štumpf. Definitivně se o výhře Pražanů rozhodlo až v 58. minutě, kdy se prosadil Ondráček.

AZ nabral před derby slušnou formu, pomáhají mu i posily z extraligy

Havířov nemá vůbec špatnou formu, právě díky ní se v posledních kolech dokázal dotáhnout na osmý Vsetín na stejný počet bodů. A v případě úspěchu v derby má AZ velkou šanci Valachy předstihnout, protože ty čeká těžký zápas v Praze proti Slavii. Havířov z posledních čtyř utkání vytěžil slušných devět bodů. Nestačil jen na vedoucí České Budějovice, poradil si s Benátkami (4:2), Prostějovem (3:0) a Kadaní (4:2).

Ve WSM Lize suverénně nejhorší Kadaň je tradičně pro soupeře Frýdku-Místku posledním soupeřem před střetnutí právě s rysy. A většinou to končí výhrou oponenta Slezanů, tak jako ostatně v případě Havířova. Ten na ledě Kadaně vyhrál 4:2. Ale neměl to rozhodně nijak jednoduché. Utkání musel otáčet, protože po dvaceti minutách prohrával 0:2. Pak se však postupně prosadili Robin Staněk, Marek Sikora, Marek Kalus a Vojtěch Tomi a otočka byla na světě.

31. ledna končí přestupní období a kluby tak shánějí na poslední chvíli posily, které by je vyzbrojily pro play-off. A výjimkou není ani Havířov. Minulý týden tento klub získal na střídavé starty z Pardubic brankáře Martina Růžičku. Ten okamžitě zabral místo mezi tyčemi, proti Frýdku-Místku se dá očekávat jeho čtvrtý start po sobě. Dále pak na soupisku Havířova přibyl v posledních dnech obránce Tomáš Dujsík z extraligové Olomouce. Také ten už si v dresu AZ odkroutil tři zápasy, pokaždé ve třetím obranném páru.

Lídrem týmového bodování Havířova je Marek Kalus s pětadvaceti body (13+12), který je také nejlepším střelcem klubu. Podobně jako třeba u Frýdku-Místku už žádný další hráč Havířova deset vstřelených branek nepřesáhl, útočná síla je rozložena napříč celým mužstvem. Dalším nebezpečím havířovského útoku je centr druhé formace Roman Rác s 22 body (8+14). Jen o bod méně má pak Marek Sikora (6+15).

Derby zatím patřila Havířovu. Přijde na čtvrtý pokus změna?

Fanoušci červenobílých barev by si to velmi přáli. Aby jejich klub zvítězil na čtvrtý pokus, pravděpodobně v této sezoně poslední, nad rivalem z Havířova. Už třikrát totiž museli skousnout vítězství soupeře. Pokaždé to byly vyrovnané a vypjaté duely se skvělou atmosférou.

V šestém kole se hrálo ve frýdecko-místecké Polárce a Havířov v těsném klání zvítězil 3:2. Slezané díky Kaluse tři minuty před koncem snížili na rozdíl jediné branky, ale ani přes závěrečný tlak na vyrovnání nedosáhli. Další utkání se hrálo na ledě Havířova a přineslo zatím nejjasnější průběh. Domácí si vytvořili během prvních dvou třetin třígólový náskok, který už je v závěru mírnil Lukáš Kaukič.

Až na třetí pokus si Frýdek-Místek sáhl na body. Fanoušci obou táborů sledovali v elektrizující atmosféře nabité Polárky, jak Juříkovi a Malíkovi svěřenci dokázali vyrovnat dvougólovou ztrátu, ale na vítězství to stejně nakonec nestačilo. V prodloužení totiž o dvou bodech pro Havířov rozhodl Sikora.