Lukáš Lotko o práci video trenéra
Novinky
Lukáš Lotko – velmi důležitý člen realizačního týmu prvoligových hokejistů HC Frýdek-Místek, který zastává pozici video trenéra. Co všechno tato práce obnáší a co je s ní spojeno, tak to už prozradil sám Lukáš Lotko.

Lukáši, můžeš fanouškům popsat, co práce video trenéra obnáší?

Když to hodně zkrátím, skládá se práce video trenéra z několika bodů. Před každou sezonou se připravuje herní systém, který bychom chtěli, aby hráči hráli tzn. Playbook, ze kterého se čerpá celou sezonu. V sezoně se mění jen pár detailů, když třeba něco nefunguje, tohle je základ, mezi další body patří přípravy na soupeře, je třeba proniknout do jejich herního systému a v několika klipech tento tým soupeře představit. Potom je třeba sledovat statistiky ostatních tymů kvůli jejich individualitám. Mezi poslední body bude patřit sledování ostatních lig pro inspiraci třeba KHL, NHL anebo třeba naše nejvyšší soutěž, kde se dá hodně materiálu použít.

Co všechno musí video trenér připravit před každým zápasem?

V první řadě musím sehnat materiál ze kterého mám pracovat a připravit poradu. Stáhnu z webu zápasy, a to i několik a je potřeba se na ně podívat. Vyberu nejdůležitější věci ze soupeřova herního systému (jak zakládají soupeři útok, jak brání střední pásmo, jejich oslabení, přesilovky a třeba individuální věci hráčů soupeře), které si myslíme, že by měli hráči vidět a pustí se jim to na poradě, kde se jejich hra za účasti všech hráčů a trenéru detailně probere.

Jak moc je tvá práce časově náročná, když do toho zahrneme úplně všechno?

Nedá se to asi říct na hodiny, záleží na tom, kolik zápasů je na programu v daném týdnu, ale tím, že od loňské sezony přibyl jeden tým navíc hrálo se třeba pondělí, středa a sobota tak to je náročné hodně k tomu dělám juniory v Třinci tak toho volného času v sezoně moc nezbývá. Tohle je úděl video trenéru hodně pracují v noci, zápasy mnohdy končí ve 20hod, než se umístí na web a pak stáhne trvá to nějakou hodinku, pak je třeba na zápase pracovat, tak aby ho měli trenéři také už někdy v noci nebo brzo ráno připraveni ke shlédnutí a následně k promítnutí na po zápasové poradě.

Spolupracuješ i s ostatními video trenéry z jiných klubů v rámci Chance Ligy?

S některými kluky se známe, ať je to video trenér z Kladna Radek Jirátko, který patří k nejzkušenějším anebo také video trenér z Litoměřic Benjamin Sequens se kterými se potkávám na reprezentačních mládežnických srazech, jinak s ostatními se moc do kontaktu nedostávám.

V průběhu sezony došlo k výměně trenérů. Nová trenérská dvojice Vlastimil Wojnar a Jozef Daňo dali týmu nový impuls. Ty oba trenéry znáš z působení u třinecké extraligové juniory. Překvapili tě něčím novým nebo vaše spolupráce od juniorského hokeje se přenesla k tomu seniorskému?

Přesně jak říkáš kluky znám z Třince, přinesli tady do F-M obrovský impuls, oba mají hráčům co předat, výborně se doplňují. Vlastu znám asi nějakých 15 let, působil tehdy u těch nejmenších hokejistů a já byl v té době ještě hokejový rozhodčí potkávali jsme se téměř denně. Jožo je obrovská ikona hokeje jak na Slovensku, tak u nás v Česku, myslím, že to hráči moc dobře vnímají a vědí, kdo je teď vede.

Tvé jméno je spojeno i s národním týmem hráčů do 20 let, kde rovněž vykonáváš funkci video trenéra. Je tato práce nějak zvláštní a liší se od té klubové?

Neřekl bych, že se liší, jsou si dost podobné, je třeba zpracovat každý zápas a připravit trenérům ke shlédnutí, v klubu se dělá příprava na soupeře třeba asi z posledních 3 zápasů, kdežto u reprezentace se zpracovávají veškerá utkání, jak naše, tak soupeřova, která se odehrála v daném kalendářním roce mnohdy se shánějí zápasy i z loňské sezony hlavně z mistrovství světa, nebo větších turnajů. Možná jen to, že porady a výběry ze zápasu jsou u reprezentace pečlivější, blíží se to třeba k poradám před play off, které jsou u nás, daleko víc se už třeba řeší individuality tymu a taky samozřejmě taktika na mezinárodní úrovni je daleko propracovanější, vždyť asi 80 % hráčů po mistrovství světa U20 končí v těch nejlepších ligách světa, kteří už tam mnohdy naskakují už před samotnou akci WJC.

Jak probíhaly přípravy a tvé práce na posledním MS hráčů do 20 let?

Tak přípravy probíhaly od prvního soustředění, které bylo v Rakouském Salzburgu, kde jsme si s trenéry sedli a řekli co vlastně ode mně očekávají, pak proběhlo několik přípravných zápasů a turnajů, první byl dvojzápas se Švýcary v Brně následoval dvojzápas s Finy ve Finském Vierumaki a o měsíc později turnaj 4. v Ornskoldsviku ve Švédsku a v listopadu jsme se pak sešli opět na turnaji 4. tentokrát tady u nás v Hodoníně, kde už se pomalu rozhodovalo o celkové sestavě pro samotné MS. Každý z asistentů dostal instrukce od hlavního trenéra Václava Varadi, co musí mít připraveno na samotný turnaj MS. 12.prosince jsme se sešli v Praze odkud jsme vyrazili do Kanady na přípravný kemp do Nanaimo, tam už začali porady u videa, odehráli jsme tam dvě přípravná utkání první se Slovenskem a druhé s USA. Přesun do samotného dějiště MS do Vencouveru proběhlo den před Vánocemi, kde už byl tým doplněný o všecky hráče z NHL či AHL. Hned od prvního dne probíhaly pečlivé rozbory na první zápas se Švýcarskem, který si myslím, že je pro všechny jeden z nejdůležitějších celého turnaje a povedlo se. Pak se už jde zápas od zápasu, přípravy na soupeře probíhaly v podobném stylu jako před každým zápasem, každý zápas byl trenéry shlédnutý i několikrát, aby byl protivník a jeho hra dokonale přečtena a hráči byly schopni na soupeře správně reagovat. Byla pro mě obrovská zkušenost pracovat s nejmodernější technikou, která mi tam byla nabídnutá, trenéři i hráči pak měli možnost hned o každé přestávce shlédnout věci, které se ve třetině staly. Jsem rád, že mohu nějaké poznatky předat klukům tady ve F-M a některými věcmi tímhle poslat i dál.