Rysi jedou obhajovat triumf na Memoriál Pavla Zábojníka
V minulém roce turnaj ve Zvolenu ovládli, letos se pokusí na tento úspěch navázat. Hokejisté Frýdku-Místku ve čtvrtek ráno vycestují na Slovensko, kde je čeká už 25. ročník Memoriálu Pavla Zábojníka. Turnaj se letos hraje systémem každý s každým. Pojďme si představit všechny tři soupeře, se kterými rysi od čtvrtku do soboty změří síly.

Kdo vlastně byl Pavol Zábojník, na jehož počest se zvolenský turnaj už od konce minulého století organizuje? Rodák z Bratislavy (1933) v mládí inklinoval také k fotbalu, ale nakonec u něj zvítězila láska k hokeji. Neměl možná tak hvězdnou hráčskou kariéru, působil například v Hodoníně či bratislavském Slovanu. Do paměti zvolenské fanouškovské obce se ovšem zapsal výrazným písmem coby trenérská osobnost. Působil zde mezi lety 1970 až 1975 a 1979-80. Za jeho éry se hokej ve Zvolenu podstatně zvedl, a to nejen díky úspěchům A týmu, ale také mládeže. Zábojník díky svému zápalu měl podíl rovněž na zlepšení hráčského zázemí na místním zimním stadionu. Během jeho působení prošlo klubem několik výborných hráčů, za všechny jmenujme alespoň legendárního útočníka s bohatou kariérou v československé reprezentaci - Jozefa Golonku.

INFO K TURNAJI:

Místo: zimní štadión Zvolen (Pod Dráhami 2292/21)

Termín: od 17. do 19. srpna 2023

Vstupenky: ONLINE ZDE

Přímé přenosy: FB profil HKM Zvolen

GKS TYCHY

Tým ze Slezska je aktuálním polským vicemistrem. Ve finále soutěže země našich severních sousedů podlehlo GKS letos na jaře nedalekým Katovicím 0:4 na zápasy. Přesto ale byla loňská sezona hodnocena spíš kladně. Pokud bychom se podívali na současný kádr, vidíme v něm několik dobře známých jmen, který prošla našim klubem: obránci Bartosz Ciura a Jan Jaroměřský, v útoku pak působí nejlepší střelec rysů předloňské sezony Filip Komorski. Novým přírustkem pak je další bývalý střelec Frýdku - Alan Łyszczarczyk, jenž přišel z Krakova, kde dokončil loňský ročník. Koučem týmu je Andrej Sidorenko, jeho asistentem pak Adam Bagiński.

Aktuální soupisku GKS Tychy najdete ZDE

Tychy jsou poměrně tradičním účastníkem Memoriálu Pavla Zábojníka, ve Zvolenu se představí už podvanácté. Největším úspěchem je vítězství v roce 2015. O dva roky později, v srpnu 2017, sehrál polský klub na zvolenském turnaji rovněž duel proti Frýdku-Místku. Z výhry se tehdy radoval tým z Polárky, jenž uspěl fotbalovým rezultátem 1:0, a to díky trefě Filipa Kuťáka.

Zahajovací duel Memoriálu Pavla Zábojníka mezi Frýdkem-Místkem a Tychami je na programu ve čtvrtek od 14:30 hodin.

HKM ZVOLEN

Pořadatelský klub je stejně jako Tychy týmem, který neuspěl na jaře letošního roku ve finále své národní soutěže. Zvolen získal stříbrné medaile po sérii s Košicemi, kterým nakonec podlehl 1:4. Předcházelo tomu čtvrtfinále, ve kterém Zvolen zdolal 4:1  Nové Zámky, a také semifinále, kdy HKM v dramatické bitvě vyřadilo Spišskou Novou Ves 4:3. Už do čtvrté extraligové sezony povede tým z pozice hlavního trenéra Peter Oremus, jehož mohou čeští fanoušci znát z někdejšího angažmá ve Vítkovicích.

Aktuální soupisku HKM Zvolen najdete ZDE

V pátek to bude už třetí vzájemné utkání Zvolena a Frýdku-Místku na tomto turnaji. V prvním případě se tak stalo v roce 2017. Tehdy se po výsledku 4:1 radoval domácí oddíl. V minulé edici Memoriálu Pavla Zábojníka ovšem zvítězil tým z Polárky, jenž na samotný úvod turnaje favorita dokonale zaskočil, a vyhrál 5:2.

Střetnutí Zvolena proti Frýdku-Místku se koná druhý hrací den turnaje, v pátek 18. srpna od 18:00 hodin.

HK SŽ OLIMPIJA LJUBLJANA

Ljubljana je účastníkem mezinárodní ICE Hockey League (kdysi EBEL liga). Mnohonásobný slovinský šampion uspěl v národní lize, kde letos získal zlato.  V předchozím ročníku ale v rámci ICEHL Olimpija vůbec nezářila. Ve třináctičlenném peletonu obsadila po základní části předposlední dvanáctou příčku, a nepostoupila tak do play-off. Slovinský tým vede finské trenérské duo Antti Karhula a Jarmo Sainio. Klub, který má ve svém logu poněkud netradičního tvora v kontextu hokeje - zmiji, disponuje zajímavým kádrem, ve kterém najdeme zástupce až šesti národnosti.

Aktuální soupisku HK SŽ Olimpija Ljubljana najdete ZDE

Ljubljana už na memoriálu Pavla Zábojníka jednou startovala, stalo se tak v roce 2011. S Frýdkem-Místkem půjde o premiérovou zápasovou konfrontaci, ke které dojde v sobotu 19. srpna od 13:30 hodin.

Foto a grafika v článku: HKM Zvolen, GKS Tychy, Olimpija Ljubljana

Děkujeme Moravskoslezskému kraji za podporu vrcholového sportu ve Frýdku-Místku a spolufinancování naší činnosti v roce 2023!