Slezské derby dopadlo lépe pro Havířov
Ani čtvrté derby v sezóně nedopadlo pro Frýdek-Místek dobře. Červenobílí sice vedli díky brance Dana Przybyly. Jenže domácí pak utkání otočili, prosadili se Marek Kalus a Jakub Kotala. Rysům se už vyrovnat nepodařilo. Do prázdné branky naopak ještě skóroval havířovský Tomi.
45., středa 31.1.2018, Gascontrol Arena
3:1
1:1, 1:0, 1:0
HC Havířov 2010 s.r.o.
Dolejš – Drtil, Staněk, Krisl (C), Luža, R. Havel, Dujsík, Dudek – Kurovský, Hudeček, Tomi – M. Kalus, Maruna (A), Sikora (A) – Kotala, Rác, Matai – Bambula, L. Bednář, Gřeš
Hamerlík – Zahradníček, Bartko, Pastor, Matyáš, L. Kovář, Piegl, D. Stránský – Kvasnica, Klimša (A), Martynek (C) – J. Kalus, Bajtek, Štumpf – Kofroň, Kuťák, Poruba – Kafka, Przybyla, Franek
Branky a nahrávky: 17. M. Kalus (Rác), 38. Kotala (R. Havel, Rác) – 15. Przybyla (Kafka, Franek). Rozhodčí: Přikryl, Obadal – Gančarčík M., Zedník. Vyloučení: 3:1. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Střely na branku: 40:34. Diváci: 2140.
Patrik Rimmel (AZ Residomo Havířov): Pro nás dnes velice důležité tři body, i když hodně vydřené. Nesmírně důležité pro nás bylo rychle vyrovnání ztráty na konci první třetiny. V závěru jsme sice měli trochu štěstí, ale tři body nakonec zůstaly doma a udržely nás v boji o play-off.
Marek Malík (HC Frýdek Místek): Dnes jsme předvedli vynikající výkon, bohužel jsme na body nedosáhli. Havířov však vytěžil z minima maximum a rozhodující, byla jeho produktivita v koncovce. Utkání dominovali oba brankáři, nás můžou mrzet nevyužité přesilovky v důležitých fázích utkání.

Zápas měl od počátku velmi vysoké tempo a oba týmy si vytvářely nadějné brankové situace. Za domácí byl blízko gólu Tomi, ale netrefil odkrytou hostující branku, zatímco Maruna si u pravé tyče nepřišel na Hamerlíka. Za hosty nejvíce zahrozil Štumpf a Poruba, ale i s jejich pokusy si poradil Dolejš v havířovské brance.

Skóre se tak nakonec měnilo až na začátku 15. minuty. Frýdecko-místečtí využili chybu domácích v obranném pásmu, Kafka posunul puk od mantinelu před branku na Dana Przybylu a ten zblízka propálil Dolejše. Uplynuly však jen necelé tři minuty a bylo vyrovnáno. Rác si za hostující brankou dojel puk vyražený Hamerlíkem po své střele, přihrávkou na brankovišti našel Marka Kaluse a ten střelou z první poslal puk mezi betony do sítě. V závěru třetiny mohl ještě Havířov poslat do vedení Tomi, ale Hamerlík byl proti, a tak se skóre do sirény neměnilo.

Úvod druhé třetiny měl také solidní tempo, ale šancí výrazně ubylo. Za zmínku stojí snad jen Tomiho střela do brankové konstrukce a na druhé straně Dolejšem vychytaný Bajtek. Ve 29. minutě našel domácí gólman ve své pohotové lapačce střelu Štumpfa. O dvě minuty později si šanci sám pro sebe vytvořil obránce Drtil, ale v zakončení před brankářem mu puk odskočil.

Od 35. minuty měli hosté k dispozici první přesilovku v utkání. Největší šanci však v ní měl domácí Kalus. Ten vypíchl ve vlastním pásmu puk, unikl po levém křídle, ale Hamerlík betonem na poslední chvíli jeho blafák zlikvidoval. Nicméně domácí se nakonec mohli radovat z gólu, i když až o dvě minuty později. Pokus Ráce z pravé strany ještě Hamerlík vyrazil, ale kotouč se následně dostal k Havlovi na modrou, jehož rána se zastavila o beton a Jakub Kotala, clonící na brankovišti, kotouč zametl do odkryté branky.

Hned poté mohli jít domácí do dvoubrankového vedení, ale hostující brankář tentokrát, s vypětím všech sil, situaci na svém brankovišti zachránil. A protože na druhé straně nepotrestal sérii chyb v havířovské obraně Kvasnica – pálil těsně mimo – šlo se podruhé do kabin za těsného vedení AZetu.

Třetí třetina začala oboustranně zostra, protože hned v první minutě nejprve Kurovský z blízka přestřelil a na druhé straně Kvasnicovu střelu zlikvidoval Dolejš helmou. Ve 43. minutě pak musel domácí gólman řešit další nebezpečí, konkrétně nájezd a blafák Martynka. A další šance na obou stranách přišly vzápětí. Za hosty zahrozil opět Kvasnica a pak Štumpf, Havířov měl dva nájezdy 2 na 1. Hamerlík ale proti Tomimu, a pak i Kalusovi, zachránil.

V 50. minutě hostující gólman jen vyrazil střelu Hudečka, ale dorážku volně ležícího puku před brankou na poslední chvíli srazil ležící obránce mimo. O dvě minuty později ujel v oslabení Gřeš, při zakončení zkusil střelu mezi betony, ale hostujícího gólmana nepropálil. Chvíli poté skončil, při zakončování své akce, v havířovské brance hostující bek Kovář.

Čtyři minuty před konce dostali hosté k dispozici svou třetí přesilovku, ale nadšeně bojující havířovští jim v ní nic moc nedovolili. 90 vteřin před koncem sáhli Rysi ke hře bez brankáře a byli blizoučko k vyrovnání. Martynek však svou dorážkou z blízka trefil v brankovišti ležícího Dujsíka! A tak přišlo známé nedáš-dostaneš. Vojtěch Tomi dojel vyhozený puk, jenž se zastavil o tyčku, a doklepl jej do prázdné branky. Havířov tak i počtvrté letos porazil Frýdek-Místek a posunul se na osmé místo tabulky.