Rysi po zubrech skolili i piráty, v Polárce zůstaly všechny tři body
Středeční podvečer nabídl zápas Rysů proti Pirátům v rámci 29. kola Chance Ligy. Před začátkem byl sice jako favorit označen hostující celek, avšak v zápase to tak nevypadalo. Frýdek-Místek ani sekundu neprohrával a zaslouženě si připsal body.
29., středa 4.12.2019, Hala Polárka
3:2
1:0, 2:2, 0:0
Štěpánek (28.–30. Loubal) – Zahradníček, Haman, L. Kovář, J. Michálek, J. Adámek, Hrachovský, D. Stránský – Kafka, Polanský, Tomi – Kofroň, Hladonik, Mikulík (C) – Przybyla, Stuchlík, Klimša (A) – Eret, Motloch, V. Nestrašil.
Piráti Chomutov
Altrichter (Pavlát) – Žovinec, Rýgl, R. Havel, Blaha, Piché, Lang, Seemann – J. Sklenář, Suchý, J. Černý – Rudovský (A), Pitule, Stloukal – Tomica (C), J. Svoboda, Llewellyn – Chrpa (A), Doktor, Hlava.
4. Mikulík (Hladonik), 21. Mikulík (Haman, Kafka), 35. Tomi (Haman, Kafka)
26. Rýgl (Stloukal, Tomica), 32. Stloukal (Žovinec)
Diváci: 1000
Vlastimil Vojnar (Frýdek-Místek): Dva nejdůležitější faktory, které to rozhodly byly: ubráněná přesilovka 5 na 3 a Kuba Štěpánek v bráně. Ten měl ve třetí třetině 3 nebo 4 fantastické zákroky, kterými nás podržel a my jsme to dotáhli do úspěšného konce. Ale ve druhé třetině za stavu 2:0 asi z přemíry snahy, nebo fakt nevím čím, jsme soupeře dostali do hry. Byla tam jejich přesilovka. Skoro jsme jí ubránili, pak jsme z toho dostali gól. Potom na 2:2, kdy jsme nevyhodili puk ze třetiny. Třetí třetinu jsme si říkali, že to odehrajeme na 100%. A to se povedlo. Důležité tři body.
Petr Martínek (Chomutov): Měli jsme špatný vstup do zápasu a poměrně brzo jsme inkasovali. Škoda závěru té první třetiny, kde jsme se nechali úplně zbytečně vyloučit a domácí tu přesilovku pět na tři využili. Nám se pak podařilo dát dva góly, ale potom zase naše chyba, kdy jsme zbytečně faulovali. Dneska asi rozhodla naše střelecká nemohoucnost. Měli jsme hodně střel. Výborný výkon samozřejmě kvalitního gólmana. Ten určitě pomůže Třinci a myslím si že to bude i jeden z nejlepších gólmanů v extralize. Dneska to potvrdil. Myslím si, že hodně rozhodla přesilovka pět na tři, měli jsme ji celkem dlouho, ale měli jsme strašně málo střel a hráli jsme to složitě. Nenutili jsme se do koncovky a bohužel..

Do soupisky proti Chomutovu byli přidaní dva hráči, kteří u nás obvykle nehrají. Brankář Jakub Štěpánek, bývalý reprezentační gólman se zkušenostmi z KHL, který ještě nedávno chytal za Pardubice a ostřílený borec Jiří Polanský, který obvykle nastupuje za Třinec. Jinak nastoupila obvyklá sestava v čele s kapitánem Milanem Mikulíkem a asistentem Davidem Klimšou. V první pauze pak na ledě vystoupila taneční skupina Funky Beat, která patří ke světové špičce, vybojovala páté místo na mistrovství světa 2019, několik titulů na MČR a dosáhla také skvělých úspěchů v soutěži Česko-Slovensko má talent. Věnuje se všem stylům Street Dance a působí u nás už 10 let.

Utkání začalo ve vysokém tempu a o zajímavé akce nebylo nouze už od úvodních sekund. A hned ve čtvrté minutě zápasu se dostali do vedení domácí hokejisté, protože kapitán Mikulík dostal od Jana Hladonika skvělý pas a behkhendem překonal gólmana Martina Altrichtera. Po tomto gólu zasypali led plyšáci, které na hrací plochu naházeli fanoušci. Sbírali se speciálně při tomto zápase pro charitu Frýdek-Místek. Hra se tedy na chvíli pozdržela, jelikož se plyšáci museli posbírat. A nebylo to úplně lehké, ve finálním zúčtování jich na ledě leželo 341! Poté utkání pokračovalo. Do šance se dostal Jan Rudovský, ale nezasunul puk do odkryté klece. V sedmé minutě zaspala obrana rysů a Štěpánek vytáhl skvělý zákrok. Petr Eret ujížděl sám na brankáře, ale Altrichter vyjel moc daleko z branky a Eret přes něj udělal přemet. Následovalo vyloučení, které poslalo do přesilovky domácí tým ale mnohem lépe v ní bránili i útočili právě hosté. V oslabení měli tři obrovské šance, jenže u každé si vylámali zuby na problému jménem Štěpánek. Dvě sekundy do konce třetiny byl vyloučen Tomáš Pitule na 2+10 za nesportovní chování a v té stejné sekundě Filip Suchý na dvě minuty za hákování.

Do druhé části šli tedy domácí v dlouhé přesilovce pět na tři. A už v první minutě mohli slavit. Filip Haman totiž poslal skvělou přihrávku z levého do pravého kruhu a Mikulík se střelou z první nemýlil. Dvoubrankové vedení ale vydrželo jen do 26. minuty. Martin Rýgl totiž po rychlé kombinaci zpoza branky dostal od kruhu přihrávku od Petra Stloukala a tuhle ránu Štěpánek nemohl chytit. Od dvacáté osmé minuty musel brankář rysů na střídačku kvůli problému s výstrojí, do 30. minuty ho tedy nahradil Matěj Loubal a připsal si hezké dva zákroky. Po návratu Štěpánka do hry bylo ale brzy srovnáno. Puk si získal Dušan Žovine a vypálil. Domácí gólman puk vyrazil, ale celá obrana totálně zaspala a bystrý Stloukal poslal do branky rysů druhý kotouč. Domácí ale urputně bojovali a poslední slovo měli přece jen oni. Třicátá pátá minuta a Skvělá trefa Vojtěcha Tomiho, který si s pukem najel do pravého kruhu a s přípravou vystřelil, opět poslal rysy do vedení. A byl to poslední gól třetiny, ale i zápasu. Přesto jsme viděli ještě velké šance, například když Petr Kafka nedokázal zasunout kotouč po excelentním pasu do branky, nebo když Jakub Doktor, který získal puk po zblokované střele a ujel do úniku, byl opravdu famózně vychytán Štěpánkem.

Poslední třetina se domácím značně zkomplikovala. V čase 44:43 byl za katr poslán Klimša. Przybyla pak sice v oslabení unikl do samostatného nájezdu a trefil tyč, potom ale začala dlouhá defenzivní práce frýdeckomísteckého celku. Po minutě v oslabení si ke Klimšovi sedl i Ondřej Hrachovský a rysi hráli ve třech. Po chvíli se přidal zase přidal Mikulík, a to znamenalo, že se přesilovka hostů po Klimšovém opuštění lavice ještě o dvě minuty protáhne. Paradoxně dlouhé oslabení bylo asi to, co tým nakoplo. Protože rysi předvedli excelentní práci korunovanou neskutečnými a někdy až nemožnými zákroky Štěpánka. A dlouhá přesilovka hostů tak zůstala nevyužita. V 52. minutě se ještě po špatném vyhození Altrichtera dostal sám před branku Hladonik, ten jí ale přestřelil. Následně jsme viděli ještě dvě velké příležitosti pirátů, jenž zůstaly také nevyužity. Minutu a půl do konce to hosté zkusili v šesti, jenže v čase 59:18 byl vyloučen Jakub Černý a Alrichterovi už klec opustit nebylo umožněno, protože domácí dohrávali zápas v útočném pásmu. Nakonec se piráti přece jen dostali na druhou stranu, ale zastavila je siréna. Musí tak domů jet s prázdnou, zatímco Frýdek-Místek si užije všechny tři body.