Parádní výkon rysů, čtyřgólový Łyszczarczyk
Rysi pokračují na vítězné vlně. Hokejisty pražské Slavie zdolali 7:2, když se čtyřmi góly zaskvěl polský útočník Alan Łyszczarczyk. Tři body si na své konto připsali rovněž i přihrávající Havránek s Dostálkem.
8., středa 5.10.2022, hala Polárka
7:2
2:2, 3:0, 2:0

Švančara - Š. Havránek, J. Michálek, Zeleňák, Ročák, Žůrek, Sova, J. Adámek - Dostálek, Vrdlovec, Łyszczarczyk - Matěj, Macháček, Ramik - Hotěk, Haas, Bednář - Geidl, Jobánek, Homola. Trenér: Martin Janeček.

HC Slavia Praha

Pittr (41. Volevecký) - Žovinec, J. Matyáš, Barák, Hanousek, Hejda, Szathmáry, Klikorka - Všetečka, Růžička, Kern - Knotek, Žejdl, Mrňa - Simon, Poletín, Houška - Havrda, Závoda, Strnad. Trenér: Jíří Veber.

8. Łyszczarczyk (Dostálek, Vrdlovec), 17. Macháček (Š. Havránek, Matěj), 29. Łyszczarczyk (Hotěk, Dostálek), 36. Łyszczarczyk (TS), 38. Łyszczarczyk (Vrdlovec), 46. Haas (Š. Havránek)
12. Žejdl, 19. Houška (Růžička)
Vyloučení: 4:3
Využití: 2:1
V oslabení: 1:0
Střely na branku: 22:29 (9:13, 10:8, 3:8)
Zblokované střely: 1:3
Vhazování: 33:36
Rozhodčí: Hucl, Ondráček - Vašíček, Kučera
Diváci: 771

Martin Janeček (trenér HC Frýdek-Místek): Já bych chtěl určitě v první řadě poděkovat dnes Třinci, jelikož my jsme v takovém stavu marodky, kdy bychom dnes nedokázali dát sestavu dohromady. Samozřejmě jsme využili možnosti ještě juniorů a také i střídavých startů z Nového Jičína. Hodně jsme stáli o úspěšnou obrannou dvojici Zeleňák - Ročák a myslím si, že se tento krok povedl, poněvadž oba znovu odvedli kvalitní práci. A to přitom oba vyskočili rovnou z letadla, kdy jsme si je vyzvedli přímo na letišti při přistání z Davosu. Co se týče samotného zápasu, tak podle mně rozhodla trpělivost. My jsme nezačali vůbec špatně, nicméně jsme udělali chybičku, takže nám soupeř srovnal. Pak jsme udělali zbytečný faul a z přesilovky Slavia opět dokázala vyrovnat. Myslím, že tady se to lámalo v tom, že jsme byli nadále trpěliví. A samozřejmě v té chvíli to bylo také i o Alanu Łyszczarczykovi, který to utkání zvrátil na naší stranu. A pak jsme si vyspělým výkonem zápas již pohlídali až do konce.

Jiří Veber (trenér HC Slavia Praha): Rozhodl přístup od prvního střídání, kdy jsme byli horším mužstvem. Na ledě jsme se neprali, nebojovali a dopadlo to bohužel tak, jak to nakonec dopadlo a můžeme se akorát stydět. Venku se nám nedaří, ale kdybych věděl důvod, tak s tím určitě něco uděláme. Už ten poslední zápas nebyl v otázce přístupu stoprocentí a dnes to jen vygradovalo. Takhle se o body nebojuje.

Rysi po dvou výhrách v řadě přivítali v domácím prostředí hokejisty pražské Slavie. A byli to právě frýdecko-místečtí hráči, kteří se jako první dokázali v tomto zápase střelecky prosadit. V úvodu 8. minuty dostal Alan Łyszczarczyk přihrávku od Dostálka, najel si z pravé strany před branku Pražanů a střelou o zadní tyč nedal Pittrovi šanci - 1:0. Hostům se podařilo vyrovnat o tři minuty později, když v našem obranném pásmu chyboval při rozehrávce Žůrek a Lukáš Žejdl pálil nad Švančarovu lapačku - 1:1. V čase 16:28 si rysi vrátili vedení nazpátek. Macháček vyhrál nejprve buly, puk putoval na modrou čáru k Havránkovi, který pálil na bránu soupeře. Brankář Pittr černý touš vyrazil pouze před sebe a sjíždějící Štěpán Macháček už jej pouze zasunul do prázdné branky - 2:1. Ani tentokráte jsme těsné vedení dlouhou neudrželi. V závěru první třetiny putoval za katr Dostálek a hosté nabídnutou příležitost po devadesáti vteřinách využili. Vladislav Houška využil dobré clony Poletína, brankář Švančara toho přes něj příliš neviděl a tak puk z Houškovy hole prosvištěl přesně kolem bližší tyče - 2:2.

Ve 29. minutě se podařilo přesilovou hru využít také domácím hráčům. Polský reprezentant Alan Łyszczarczyk si najel z levého kruhu, před bránícím Matyášem udělal stahovačku a následně poslal puk k pravé tyči Pittrovy branky - 3:2. V té chvíli v hale Polárka málokdo ještě tušil, že loňský nejlépe bodující rys má zaděláno na parádní galapředstavení. Na začátku 36. minuty upadl v brankovišti svého gólmana Szathmáry, puk si následně schoval pod svou výstroj a rozhodčím nezbývalo nic jiného, než zkřížit své ruce nad hlavou. Trestné střílení....

Kdyby byl v sestavě Vladimír Svačina, nejspíše by se úlohy exekuce nájezdu zhostil on. V jeho nepřítomnosti bylo logické, že nájezd jel právě ten, který si nejvíce věřil - Alan Łyszczarczyk. A byla to určitě dobrá volba, jelikož forvard Frýdku-Místku si nejprve brankáře Pittra položil a pak jej střelou po ledě překonal - 4:2. Ze strany rysů to však v prostřední části nebylo ještě vše. Tři minuty před koncem druhé třetiny neudržel nervy na uzdě Hanousek a domácí hokejisté dostali další možnost skórovat při nerovnoměrném počtu hráčů na ledě. V čase 37:29 vrátil Vrdlovec puk Alanu Łyszczarczykovi, ten si najel na střed kluziště a parádní ranou pod víko si připsal čtvrtou trefu v zápase - 5:2!

Do třetí části střetnutí poslala hostující lavička do brankoviště Tomáše Voleveckého, který tak nahradil svého gólmanského kolegu Pittra. Ani jemu se však čistý štít udržet nepodařilo. V čase 45:48 se po kombinační akci rysů odrazil puk k Oskaru Haasovi, který už měl před sebou jasný úkol - trefit prázdnou branku Pražanů - 6:2. Vzápětí se gólman hostí vyznamenal proti šanci mladého Jobánka. Rysi pak pečetili svůj parádní výkon ještě gólem ve vlastním oslabení, když si v situaci dva na dva sjel od pravého mantinelu na levou část kluziště Michal Hotěk a ranou do protipohybu hostujícího brankáře upravil na konečných 7:2. Cenná výhra nás v průběžném pořadí posunula na sedmou pozici. Tabulka je však natolik vyrovnaná, že na první místo máme stejně daleko, jako na příčku předposlední - pouhé tři body.

ZAJÍMAVÉ STATISTIKY Z UTKÁNÍ:

* Během úvodní dvacetiminutovky jsme neinkasovali dlouhých 100 minut. Čtyřikrát skončila úvodní perioda bez branek a rozdíl mezi góly inkasované v Třebíči a nyní doma se Slavií, nám zaokrouhlil čas na již zmíněných sto minut.

* Parádní galapředstavení polského snipera Alana Łyszczarczyka, který Pražanům nastřílel 4 branky, a to vše za pouhých 30 minut. Alane, super práce!!

* Na Pražany chodí do haly Polárka průměrně 1299 diváků na zápas. Vůbec nejvíce fanoušků přišlo na odvetné střetnutí hned v premiérové sezoně v první lize. Do Polárky se jich tehdy vměstnalo 2259. Nejméně pak bylo na Slavii zvědavo loni, když jsme ještě v základní skupině hostili tým z hlavního města doma a vyhráli jsme 3:1. Turnikety tehdy prošlo "pouze" 683 diváků.

* Mužstvo s červenou hvězdou ve znaku je dlouhodobě našim neoblíbeným soupeřem. Doma jsme Slavii dokázali porazit pouze třikrát, naopak venku jsme se radovali z výhry celkem čtyřikrát.

S KÝM BUDEME HRÁT PŘÍŠTĚ?

Další domácí střetnutí odehrajeme v sobotu 8. října, kdy od 17.00 hodin hostíme nováčka soutěže HC Dynamo Pardubice B. I na toto střetnutí si budete moci zakoupit vstupenky o pár dnů dříve. Odkaz na prodej lístků s béčkem Pardubice je ZDE.