Vojtěch Mokry: Extraliga zůstává sen, teď ale mám v hlavě jen Frýdek-Místek
Rozhovory
Navzdory mladému věku si už krátce vyzkoušel, jak chutná extraligový chlebíček. Do nového klubu přichází s velkou motivací potvrdit, že pověst talentovaného gólmana je zcela pravdivá. Dvacetiletý strážce svatyně VOJTĚCH MOKRY (ano, skutečně s krátkým Y) sebevědomě hlásí: "Věřím, že potvrdím dobrou formu z loňské sezony a budu se posouvat výš a výš!"

Vojto, vítej v novém klubu. Popiš, jak se rodil tvůj přestup k rysům?

Abych řekl pravdu, měl jsem také dost jiných možností, byl krátký čas na zvážení všech variant. Nabídka z Frýdku-Místku mi ale dávala největší smysl. Jedním z faktorů byl fakt, že to mám blíž domova, je zde také šance zachytat si za Oceláře. Dalším důvodem byla přítomnost trenéra Janečka, který mě vedl v Šumperku. Ten mě do nového klubu tak trochu zatáhl, věděl jsem proto, do čeho jdu.

Jak už jsi naznačil, plusem byla i blízkost domova. Jakožto rodilý Karviňák to budeš mít nyní na pracoviště rozhodně blíž...

To byl silný argument, Karviná je kousek. Například rodiče teď budou moct daleko častěji chodit na moje domácí zápasy, bude to všechno lepší.

Trenéra Martina Janečka znáš ze společného působení v Šumperku. Jaký je to kouč? Preferuje spíš metodu cukru nebo biče?

Pan Janeček je přísný, ale v dobrém slova smyslu. Co jsem ho za ten rok stačil poznat, tak přesně ví, kdy má ubrat a kdy naopak má být na hráče ostřejší. Je to opravdu hodně dobrý trenér, za minulý rok mám na něj pouze slova chvály. 

V minulém klubu jsi prožil mimořádně dlouhou sezonu. Chance ligu jste museli uhájit ve dvou sériích. Jak na to budeš zpětně vzpomínat?

Byla to fakt náročná sezona. Trochu dlouhá byla hlavně pauza mezi play-downem s Ústím a baráží proti Táboru. Bylo to těžké také po psychické stránce, protože jsme chtěli pro Šumperk Chance ligu za každou cenu udržet. Teď už se ale nekoukám dozadu, je to uzavřená kapitola, dívám se hlavně směrem dopředu.

Po složité sezoně byl čas na krátkou regeneraci či relax? 

Měl jsem dva týdny pauzu, ale nebyla to dovolená v pravém slova smyslu. Stále jsem se hýbal, abych nezlenivěl. Chodil jsem hrát hokejbal a inline hokej. Nebylo těžké pak naskočit rychle do letní přípravy. Jelikož jsem prakticky vůbec neodpočíval, tak mám pocit, že sezona neskončila, ale plynule pokračuje. Jsem znovu v zápřahu, tak mi kondiční příprava vůbec nevadí. Letní přípravu nemiluje asi žádný hokejista, je to ale nutnost. V sezoně prostě potřebujete být po fyzické stránce co nejlépe nachystaný.

Tvým gólmanským parťákem je nyní Patrik Švančara, jenž ještě minulý rok hájil branku třinecké juniorky. Jak si zatím rozumíte?

Myslím, že jsme si s Patrikem sedli výborně. Čas ukáže, jak nám to spolu bude fungovat. Myslím ale, že nebude problém. V minulosti jsem s žádným brankářským kolegou neměl špatný vztah.

Trenér Janeček už dříve avizoval, že s tebou předběžně počítá na pozici gólmanské jedničky. To se dobře poslouchá, že?

Mám radost, že mi trenér věří, důvěra je vždy základ. Minulý rok jsem šel do Šumperku jako dvojka, ale během přípravy jsem se postupně dostal do pozice jedničky. Věřím, že potvrdím dobrou výkonnost z loňské sezony a budu se posouvat výš a výš.

Jsi mladý, příští měsíc ti bude teprve 21 let. Stále se tedy můžeš zlepšovat. V čem osobně ještě vidíš své brankářské rezervy?

Sám k sobě jsem náročný. Vím proto, že bych se mohl zlepšovat téměř ve všech činnostech. Nemám moc velké zkušenosti, ale rezervy ještě vidím v mnoha oblastech.

Když byla řeč o zkušenostech, tak ty máš rovněž z extraligy. Jsou sice skromné, ale cenné. Na konci února 2020, těsně před vypuknutím globální pandemie, jsi coby osmnáctiletý junior třikrát v řadě hájil svatyni Olomouce...

V Olomouci jsem byl zrovna v době, kdy byli zranění oba gólmani - jak Braňo Konrád, tak i Honza Lukáš. Zachytal jsem si tři zápasy. V prvním jsme doma porazili vedoucí Liberec, pak jsme vyhráli v Brně a teprve třetí zápas se prohrálo, to jsme doma těsně padli s Třincem. Byla to ale výborná zkušenost. Jak už jsem říkal, chci se stále zlepšovat a mým přáním je chytat v extralize. Teď ale v hlavě mám prioritně Frýdek.

Rysi jsou partnerským týmem mistrovských Ocelářů. Sledoval jsi jejich letošní jízdu za zlatem?

Jasně, sledoval jsem to docela pozorně. Byl jsem se v Třinci osobně podívat na semifinále s Bolkou. Líbilo se mi to, Třinec vyhrál extraligu zaslouženě.

Kondiční přípravu absolvujete v třinecké mini Werk aréně. Jak se ti zdejší prostory zamlouvají?

Máme tady opravdu nadstandardní podmínky, fakt nám tu nic nechybí. Ve Frýdku je také parádní hala, kde budeme mít skvělé zázemí. Je to vždy trochu provázané - čím lepší podmínky, tím lepší výkony! 

 

VOJTĚCH MOKRY
Narozen: 22. června 2001 v Karviné
Váha/výška: 77 kg/180 cm
Hůl:
levá
Post:
brankář
Kariéra:
SK Karviná, AZ Havířov, HC Poruba, HC Olomouc, Draci Pars Šumperk, HC Frýdek-Místek