28.05.2018 | Mario Schüler

Na skok do loňské sezony a taky k letní přípravě s Pavlem Palátem

Pavel Palát – prezident HC Frýdek-Místek, zkušený a výborný trenér a taky otec Ondřeje Paláta, který v NHL hájí barvy Tampy Bay Lighting se i v další sezoně postaví ke kormidlu nejmenších a tedy nejmladších hokejistů ve Frýdku-Místku.

Pane Paláte, v loňské sezoně jste trénoval přípravku a hráče 3. třídy. Můžete zhodnotit loňský hokejový ročník, který byl určitě úspěšný?

Třetí třída, doplněná hráči ročníku 2010, patřila po celou dobu závodního období k pěti nejlepším týmům celé soutěže, přestože na každý zápas nastupoval nejvyšší možný počet hráčů s pravidelným střídáním a dva brankáři ročníku 2009, a v týmu B dva brankáři ročníku 2010.

Během celého období se hráči postupně zlepšovali a objevily se i výrazné osobnosti, např. v ročníku 2009 to byl Jiří Dostál, Lukáš Žižka, Matěj Merta, Michal Poloch, z ročníku 2010 Matěj Balvín, který patřil i k nejlepším hráčům týmu 3. třídy. Velký výkonnostní skok v tomto ročníku udělal třeba František Vodička, který začínal jako třetí brankář a v závěru sezony patřil mezi nejlepší hráče v poli nebo Daniel Morys, který začínal s hokejem mnohem později než ostatní kluci, přesto ke konci sezony patřil k nejlepším hráčům.

Výborně se doplňovali hráči ročníků 2009 a 2010.

Výrazným kladným znakem tohoto ročníku byla celoroční vynikající docházka na tréninky a zápasy a výborná spolupráce s rodiči pod vedením paní Danky Dostálové. Také tyto skutečnosti se odrazily ve výborné výkonnosti celého družstva.

V sezoně 2018/2019 budete opět hlavním stratégem u kategorií, které jste vedl i v loňském ročníku. Jak se na další práci s nejmenšími dětmi těšíte?

Je to určitá výzva jako každý rok. Nejen pro mě, ale i pro hráče zařazené do třetí třídy, kteří po době strávené v hokejové přípravce budou mít nejen staršího kamaráda, se kterým hrají hry, ale i trenéra, který občas, pokud se mu něco nelíbí, zakřičí.

Po dlouhé době budete na střídačce k vidění i se svým dlouholetým trenérským kolegou Radimem Nečasem, kterému budete dělat asistenta u 4. třídy. Určitě se na tuto spolupráci těšíte. Můžete prozradit, jak vlastně došlo k tomuto spojení pro letošní sezonu?

Ano těším. Trenér Radim Nečas chtěl už tuto sezónu skončit s trénováním pro pracovní vytížení. Uplynulé sezóny pracoval hlavně se staršími hráči v dorostu. Podařilo se nám jej však přemluvit, aby pomohl při přechodu 4. třídy od malého hokeje k hokeji na celém hřišti a využít tak jeho dlouholetých zkušeností.

Vrátíme se k Vašim kategoriím, u které jste už dlouho. Jak bude probíhat letošní letní dril? Čeká na hráče něco nového?

Jako každý rok mám k letní přípravě připravenou osvědčenou sérií plnou soutěží, turnajů a bojových her na hale nebo na hřišti, jako například turnaj ve fotbale, házené, ragby, baseballu a úkolové hry.

Jak moc je pro Vás složité vymyslet náplň letní přípravy, abyste hráče tak mladého věku jednak zabavil a taky, aby získali to, co jim mají tréninky dát?

Vzhledem k tomu, že celý život pracuji s dětmi, nemám problém vymyslet, řídit a zahrát si hru spolu s nimi. Každý tvrdí, že nová generace je jiná, já si však myslím, že hry, které jsme hráli před třiceti lety, se dají hrát i dnes. Jediný rozdíl, který občas pociťuji je v tom, že pro vítězství jsou některé dnešní děti schopny i podvádět, nedodržet pravidla. Po prohře někteří neumí uznat vítěze a někdy se stane, že vítěz zesměšní poraženého. Cílem všech těchto her a soutěží, ať už jsou určeny pro družstva nebo jednotlivce, je získat u dětí fyzickou i psychickou odolnost a smysl pro fair play.

Nejméně oblíbená část hokejové sezony, kterou je letní příprava skončí s nástupem školních dvouměsíčních prázdnin. Můžete už nyní říct, kdy se se svými svěřenci podíváte poprvé na led?

Začátkem srpna.

V měsíci srpnu začnou hráči vstřebávat první tréninkové dávky na ledě a těšit se i na nějaké to přípravné utkání. Víte už nyní, s kým byste chtěli hrát v přípravě?

V průběhu srpna sehrajeme jistě mnoho utkání s kluby v okolí a už nyní jsme přihlášení na turnaj ročníku 2010 v Uherském Ostrohu, který se uskuteční 30. 8. 2018.

Máte informace o tom, zda bude model soutěže stejný, jako v minulé sezoně nebo čeká na hráče a trenéry nějaká novinka?

Tento rok bude stejný model jako v minulém roce. Pro ročník 2010 to znamená, že budou hrát dvakrát za měsíc dvojzápas s vylosovaným soupeřem a to vždy v sobotu nebo v neděli.

Nábor

Generální partneři

Třinecké železárny Moravia Steel MSK

Hlavní partneři

BacatoWSM VÚHŽ Radegast Lesostavby Frýdek-Místek Jagrteam ARC - impex M Steel Project TSR Wafarex Vítkovice Cylinders OC Frýda Zowada

Partneři

Bulawa
Febe Craft
QTG
Koma
Sportplex
Teplotechna Ostrava a.s.
Syrer-morava

Partneři mládeže

Statutární město FM Moravskoslezský krajSatum Technické služby Golasovský Epogearmot Vaculova Moravská pekarna Ekomor usluno