I přes střeleckou převahu jsme Draky udolat nedokázali
Rysi po čtyřech výhrách v řadě vyšli tentokráte bodově naprázdno, když nás podruhé v letošní sezoně dokázali porazit Draci ze Šumperku.
23., středa 23.11.2022, hala Polárka
3:5
0:2, 2:1, 1:2

Švančara - Teper, Š. Havránek, Kowalczyk, Zeleňák, Ročák, Sova - Dostálek, A. Zeman, Svačina - Hotěk, Haas, Łyszczarczyk - Ramik, Matěj, Bednář - Macháček, Jobánek, Geidl - Klimša. Trenér: Martin Janeček.

Draci PARS Šumperk

Hamalčík - Kadeřávek, Eliáš, L. Rutar, Hrachovský, Kunst, Dudycha - Průžek, Bartoš, Žálčík - Svoboda, Šuhaj, Š. Jelínek - Vachutka, Nedvídek, Kohút - Křemen, Bernat, Jouza. Trenér: Lukáš Majer.

25. Dostálek (Svačina, Teper), 37. Hotěk (Haas), 47. Dostálek (Klimša, Teper)
1. Žálčík (Bartoš, Průžek), 3. Jouza (Bernat), 26. Svoboda (Žálčík), 45. Šuhaj (Dudycha, Š. Jelínek), 60. Rutar
Vyloučení: 6:6
Využití: 1:0
Střely na branku: 46:36 (15:12, 20:13, 11:11)
Zblokované střely: 4:3
Vhazování: 30:34
Rozhodčí: Bejček, Šudoma - Bezděk, Veselý
Diváci: 774

Martin Janeček (trenér HC Frýdek-Místek): Bylo to těžké utkání s našim mladým týmem a je třeba, aby se kluci tyhle situace učili, učili se vyhrávat a učili se také podávat konzistentní výkony, což jsme dnes nepodali. Dva dny jsme tým nabádali na to, abychom utkání začali dobrou defenzívou, což nás zdobilo v posledních zápasech. No a my šli od prvního střídání soupeře přehrát, jenže ten byl od začátku hladovější, což bylo vidět. Byli přímočaří a taky nám vstřelili první dvě branky, a od toho se to vše odvíjelo. Pak si myslím, že jsme se dostali zpět do zápasu, ale zlomem byl gól na tři jedna. Myslím si, že za stavu dva jedna jsme byli v zápase, přehrávali jsme soupeře a měli i dobré věci, akorát jsme prostě přestali myslet na defenzívu. Tohle byla přesně voda na jejich mlýn, oni tak hrají celou sezonu, mají to tak nastavené a jsou v tom nebezpeční. Nepohlídali jsme si to, i proto soupeř dnes zaslouženě vyhrál. Podlě mě jsme měli výborný závěr, netrefili jsme prázdnou bránu, byla tam tyčka a co se týče hry dopředu, tak to bylo výborné. Chybělo nám trochu toho štěstíčka, možná jsme tomu mohli jít více naproti střelami, ale co se týče defenzívy, tak tam jsme zcela propadli.

Lukáš Majer (trenér Draci Pars Šumperk): Soupeř od začátku sezony hraje výborně a obrovsky organizovaně, na což jsme kluky upozorňovali. Porazit tak silný tým, s výbornými individualitami a výborným trenérem, jsme opravdu rádi, že jsme našli cestu k vítězství, které se nerodilo lehce. Myslím si, že dnes bylo utkání příjemnější pro diváky a pro lidi, co tu přišli. Nevím, kolik tady stojí vstupenka, ale myslím si, že za ty peníze, za které to bylo, dostali toho hodně. My jsme ten hřebíček měli dát už v té přesilovce pěti proti třem, ale jsme v nějakém procesu, ve kterém pracujeme, dnes jsme našli cestu ke třem bodům a chceme moc poděkovat našim fanouškům, že vážili za námi cestu ve všedním dni a podpořili nás.

Po dvou venkovních zápasech se rysi konečně zase představili domácím fanouškům, když jsme ve středečním podvečeru přivítali v hale Polárka soupeře ze Šumperku. Do sestavy rysů se po čase vrátily opory týmu, obránce Jakub Teper a útočník David Klimša, který naposledy hrál koncem září ve Vsetíně.

Vstup do zápasu se domácím příliš nepovedl. Draci šli totiž do vedení již po osmadvaceti vteřinách hry, kdy se po pěkné kombinační akci prosadil počtrnácté v této sezoně Lukáš Žálčík - 0:1. Aby toho nebylo málo, tak po chybě v defenzívě inkasujeme v čase 02:30 podruhé, autorem branky byl Daniel Jouza - 0:2. Rysi se do zápasu dokázali vrátit v úvodu druhé třetiny. Svačina našel před brankou Vlastimila Dostálka, který svým důrazem dokázal nadvakrát poslat puk pod sedícím gólmanem soupeře - 1:2. Radost nám vydržela bohužel jen pětapadesát sekund, když Draci znovu trestali naší chybu v defenzívě. Žálčík se za naší brankou dostal k puku, předložil jej k zakončení Matěji Svobodovi a ten dělovkou propálil Švančaru - 1:3. V polovině základní hrací doby byl blízko gólu domácí Bednář, gólman Hamalčík si ale do Polárky přivezl skvělou formu. Šumperský brankář kapituloval až na konci 37. minuty. Rysům vyšel skvěle rychlý přechod na polovinu soupeře, Haas z pravé strany kluziště vybídl k zakončení Michala Hoťka, který zvedl hlavu a následně poslal puk přesně k pravé tyči hostující svatyně - 2:3. Pro našeho forvarda to tak byla jeho pátá trefa v sezoně.

Hodně vzruchu přinesla poslední minuta druhé třetiny, kdy se Haasovi podařilo vyrovnat, ale rozhodčí nám gól neuznali (pozn.: rozhodčí hru přerušili kvůli postavení hráče na ledě). Ve zbylém čase prostřední části se projevila následná nervozita na obou stranách, kdy se trestné lavice docela zaplnily.

Šumperští hokejisté si zadělali na tříbodovou radost ve 45. minutě, kdy Draci skórovali prakticky do prázdné branky zásluhou Vojtěcha Šuhaje - 2:4. Ovšem domácí hráči se nevzdávali. V polovině 46. minuty putoval za držení na trestnou lavici hostující Kadeřávek a rysi s nabídnutou příležitostí nepohrdli. V čase 46:55 našel Klimša před brankou soupeře ideálně postaveného Vlastimila Dostálka, kterému prakticky nic nebránilo v tom, aby poslal puk do poloprázdné branky hostujícího celku - 3:4. Sedm minut před koncem základní hrací doby jsme soupeři nabídli více jak minutovou přesilovku pěti proti třem, kterou rysi zahráli s přehledem. Domácí hokejisté v posledních dvou minutách zkusili hru bez brankáře, vytvořili si doslova drtivý tlak a těch šancí na vyrovnání bylo nespočet. Draci všemu dokázali odolat a pouhých devatenáct vteřin před posledním klaksonem pečetil jejich výhru střelou do prázdné branky Ludvík Rutar - 3:5.

Domácí, i když svého soupeře jasně přestříleli (46:36), nakonec po čtyřech výhrách v řadě na body nedosáhli. Z druhé výhry v sezoně se tak ve vzájemných zápasech raduje trenér soupeře. "Martin (myšleno domácí kouč Janeček, pozn. red.) je člověk, který mě vúbec k tomu trénování přivedl, protože mě trénoval v šesté třidě a pro tuhle práci mě nadchnul. Takže já mu vděčím za to, že tady jsme, a že tady vůbec stojím. Je to ale určitě prestižní. Vloni jsme spolu zažili hrozně těžké bitvy a i díky tomu tady můžeme být. My si strašně moc vážíme toho, že tu Chance ligu můžeme hrát. A ať je to jak chce, tak to, že ta první liga se v Šumperku může hrát, tak na tom má Martin hrozně velký podíl. Osobně se tedy nehecujeme, ale stále to prostě v té hlavě máte. To pouto tam je, a já říkám, že ten Frýdek si myslím je teď jinde, a to se nechci nikoho dotknout. Jsou fakt organizovaní, hrají nahoře, šlape jim to a já jim přeji mnoho štěstí do play off," řekl s pokorou po zápase šumperský trenér Lukáš Majer.

A jak vlastně na úvod zápasu reagoval hlavní kouč rysů? "Já jsem pradoxně trošku zvýšil hlas až po druhé třetině, jelikož znám to prostředí soupeře a my se nechali klíčovími hráči vyprovokovat. Nechali jsme se unést a reagovat na jejich provokace. I proto nám najednou seděli na trestné dva klíčoví hráči na přesilovky, což nemůžeme nechat dopustit. V tomhle my musíme být vyspělí, i proto jsem po druhé třetině zvýšil hlas. Pak jsme řešili plán do třetí třetiny, ale já si myslím, že v dnešní době není potřeba pokaždé, když se nedaří, zvýšit hlas, protože kromě toho začátku jsme i v té první třetině měli dobré věci na to, abychom dokázali srovnat stav na dva dva. Jen to tam prostě nepadlo, což se někdy stává a my přestali být trpěliví," štvalo domácího kouče Martina Janečka, který se také vyjádřil ke svému bývalému kolegovi ze Šumperku. "Lukáš je člověk, který na sobě neustále pracuje, i proto dostal šanci ode mě, kterou využil. A i když byl Šumperk před sezonou papírově pasován na adepta sestupu, tak ukazují, že hrají výborný a bruslivý hokej. Tohle je výsledek jeho práce a já myslím, že pokud vydrží na této cestě, tak o něm ještě uslyšíme, což jsem řekl v několika předešlých rozhovorech," dodal kouč rysů.

* V domácím prostředí jsme proti Drakům poprvé ztratili body. Po třech výhrách (6:3, 6:5, 3:2), tentokráte prohráváme 3:5.

* Šumperskými specialisty v našem drese jsou útočníci David Klimša (3+5) a Alan Łyszczarczyk (2+4).

* Kapitán týmu Jakub Teper se díky dnešním dvěma gólovým asistencím stává nejlépe bodujícím obráncem rysů. Jeho bodové konto je momentálně na čísle 1+10.

* Dosud nejvyšší návštěva na domácí střetnutí se Šumperkem byla 851 diváků, tentokráte do haly Polárka dorazilo 774 fanoušků.

* Útočník Vlastimil Dostálek je v letošní sezoně našim nejlepším střelcem ve vzájemných duelech se šumperskými Draky. Po dvou gólech na ledě soupeře, přidal soupeři stejný počet i v dnešním měření sil.

Další prvoligové utkání na nás čeká už v sobotu 26. listopadu, kdy zajíždíme na led nedaleké Poruby. Jelikož se na toto střetnutí pořádá výjezd fanoušků, věříme, že navážeme na předešlá utkání, kdy jsme s podporou našich fans vždy brali všechny body. Duel s lídrem prvoligové tabulky začíná v 16.00 hodin.